Nová slovenská vláda představila program, zdůrazňuje význam členství v EU a NATO

Význam členství Slovenska v Evropské unii a v NATO, dále očistu justice, boj proti korupci, důraz na vzdělávání, ochranu životního prostředí či změny kvůli pandemii nemoci covid-19 zahrnula nová slovenská vláda premiéra Igora Matoviče do svého programového prohlášení, které schválila na dnešním jednání.

Parlament se dokumentem a následným hlasováním o vyslovení důvěry kabinetu bude zabývat na schůzi, která začne v pondělí. Matovičova vláda nastoupila do úřadu 21. března, tedy už v době šířícího se koronaviru.

Čtyřčlenná koalice složená z Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, dále z populistického hnutí Jsme rodina, liberální strany Svoboda a solidarita a strany Za lidi exprezidenta Andreje Kisky vzešla z únorových parlamentních voleb. Nová vláda, která vystřídala předchozí kabinet pod vedením sociálních demokratů (Směr-SD) někdejšího premiéra Roberta Fica, se ve sněmovně opírá až o ústavní většinu.

"Pandemie covid-19 doslova paralyzovala svět, Evropu, a stejně tak i naši zemi. Navzdory tíživé situaci si uvědomujeme, že očista Slovenska a slíbené změny před volbami nemohou čekat do konce současné krize. Předkládáme proto toto programové prohlášení, které je nejambicióznějším plánem na změnu fungování Slovenska k lepšímu v jeho historii," řekl Matovič.

Vláda bude podle Matoviče naplňovat svůj program, který z 99 procent nesouvisí s koronavirem, navzdory pandemii. Nově by veřejní funkcionáři měli mít hmotnou odpovědnost za pochybení při svém rozhodování, na rozhodování soudů o uvalení vazby na obviněné soudce by už neměl být potřeba předchozí souhlas ústavního soudu, a členové vedení policie podle dokumentu budou muset před jmenováním do funkcí absolvovat vyšetření na detektoru lži.

Úvodní kapitoly programového prohlášení vlády se týkají opatření proti korupci a k obnovení důvěry v právní stát, uvedl server listu Pravda. V březnu slovenská policie v největší justiční kauze v novodobé historii země obvinila z více trestných činů včetně korupce 13 soudců, ústavní soud dal souhlas k rozhodování o vazně jen menší části z nich.

Kabinet slibuje také postihování nelegálních příjmů, snížení byrokracie pro podnikatele, ale i zlepšení situace příslušníků početné romské menšiny, z nichž část žije v nevyhovujících hygienických podmínkách. Vzdělávání, v němž Slovensko zaostává za vyspělými zeměmi, vláda označila za pilíř budoucí prosperity země.

V ekonomické oblasti kabinet předpokládá odbourávání byrokracie či dosažení vyrovnaného hospodaření státu v roce 2024 za předpokladu, že po stávající krizi v souvislosti s koronavirem se zotaví světová ekonomika. Vláda chce také zvýšit význam nepřímých, majetkových a environmentálních daní.

Matovičova vláda chce prosadit, aby Slováci, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí a získají občanství cizí země, už nepřicházeli o to slovenské. Až na výjimky zákaz dvojího občanství zavedla Ficova vláda v roce 2010 v obavě, aby příslušníci početné maďarské menšiny hromadně neusilovali o získání občanství v sousedním Maďarsku. Bratislava tehdy zareagovala na maďarský zákon, kterým Budapešť zmírnila podmínky udělování občanství krajanům.

Své programové prohlášení, které čítá 121 stran, Matovičův kabinet schválil den před uplynutím termínu k jeho předložení do sněmovny. Nová vláda kvůli koronaviru už dříve prosadila v parlamentu změny více zákonů a také schválila finanční pobídky podnikatelům zasaženým krizí. Také pomoc ohroženým skupinám podnikatelů a zaměstnanců kvůli koronaviru zahrnula do svého programu.

Směr-SD, který byl u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006, po volební porážce odešel do opozice. Jeho dva bývalí koaliční partneři kvůli slabému volebnímu výsledku už nejsou ani ve sněmovně. Spolu se Směrem-SD skončila v opozici krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko.

Související

Kyjev

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko

Na pondělním zasedání Rady EU pro zemědělství, konaném 14. července v Bruselu, vyjádřilo pět členských států Evropské unie – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – silný nesouhlas s navrhovanou obchodní dohodou mezi EU a Ukrajinou. Ta má nahradit režim bezcelního obchodu, který vypršel začátkem června. 

Více souvisejících

Slovensko Igor Matovič (OLaNO) vláda SR NATO EU (Evropská unie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Ilustrační fotografie

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška

Burzovní indexy zažívají v polovině druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa mimořádný růst, přesto se nad Wall Street stahují temná mračna. Index S&P 500 v pondělí poprvé v historii uzavřel nad hranicí 6 300 bodů, čímž potvrdil svůj osmý rekord za poslední měsíc. Přesto investory začíná znepokojovat, zda je tento vývoj dlouhodobě udržitelný – a především, jak trhy zareagují na blížící se srpnovou tarifní lhůtu.

před 1 hodinou

Demonstrace na Ukrajině

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války

V několika ukrajinských městech včetně Kyjeva, Lvova, Dnipra a Oděsy se v úterý 22. července konaly masové demonstrace. Důvodem byl nový zákon, který podepsal prezident Volodymyr Zelenskyj a který podle kritiků ohrožuje nezávislost klíčových protikorupčních institucí země – Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP).

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý

Ukrajinské nejvyšší složky moci podkopávají své vlastní základy v nejcitlivější chvíli. Zákon, který podřizuje protikorupční úřady vládnímu dohledu, působí jako rezignace na hodnoty, které země deklarovala od Euromajdanu. Přijat byl navíc překotně, bez debaty a v atmosféře sílícího tlaku na občanskou společnost. Místo důvěry a reformní vyspělosti tak Kyjev vysílá signál, že v čase války volí staré metody – centralizaci, loajalitu a kontrolu.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk

Ukrajina zažila podle webu Kyiv Independent jeden z nejzásadnějších zvratů v poválečné historii. Prezident Volodymyr Zelenskyj 22. července podepsal kontroverzní zákon, který de facto ruší nezávislost klíčových protikorupčních institucí – Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializovaného protikorupčního státního zastupitelství (SAPO). Podle kritiků to znamená konec snah o skutečný boj proti korupci v zemi a vážné ohrožení její evropské integrace.

před 4 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává

Když v květnu nový německý kancléř Friedrich Merz navštívil jako první zahraniční destinaci Paříž, hovořil o „novém francouzsko-německém startu pro Evropu“. S francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem si okamžitě vytvořili osobní vazbu, která měla podle obou lídrů pomoci překonat roky napětí mezi Berlínem a Paříží. Jenže navzdory teplému tónu a společné afinitě k byznysu a deregulaci se ukazuje, že obnovené partnerství rychle naráží na realitu – hluboké neshody v oblasti obrany, obchodu i energetiky zůstávají.

před 4 hodinami

Žloutenka

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky

Letní sezóna přináší výrazný nárůst infekčních onemocnění. Klíšťová encefalitida, spalničky i virová hepatitida A podle mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánky Čechové ohrožují stále více lidí, zejména kvůli nízké proočkovanosti a podcenění prevence. Letos bylo v Česku zaznamenáno již 928 případů hepatitidy A, kvůli které zemřelo už deset lidí. Roste i výskyt svrabu. Nejhorší situace je v Praze, kde hygienici řeší více než 300 případů žloutenky typu A.

před 5 hodinami

Palestina

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze

Více než sto humanitárních organizací, včetně Save the Children a Lékařů bez hranic (Médecins Sans Frontières), vydalo společné prohlášení, v němž varují před "masovým hladověním", které podle nich zachvátilo celou Gazu. Vyzývají k okamžitému příměří a otevření hranic pod dohledem OSN, které by umožnilo nepřetržitý přísun potravin a základní pomoci pro dva miliony obyvatel.

před 6 hodinami

Prezident Trump

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem

Nové archivní fotografie a videozáznamy, které odhalil tým CNN KFile, přinášejí další podrobnosti o dřívějším vztahu Donalda Trumpa s odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem. Tato nová zjištění přicházejí v době, kdy se veřejná i politická debata znovu rozhořela kvůli rozhodnutí ministerstva spravedlnosti nezveřejnit očekávané materiály související s Epsteinovým případem.

před 7 hodinami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?

Ještě předtím než všichni tuzemští pohároví zástupci vstoupili do bojů o účast v hlavních fází evropských soutěží, už vědí, s kým se utkají v další fázi předkol. Z pondělního losování ve švýcarském Nyonu tak vyplývá, že nejtěžší vyhlídky má z českých účastníků Viktoria Plzeň. Český vicemistr by se totiž v případě postupu z 2. předkola Ligy mistrů přes Servette Ženeva utkal s někým z dvojice Glasgow Rangers-Panathinaikos Atény. To v bojích o Evropskou ligu čeká Ostravu po případném postupu do 3. předkola buď slovinské Celje nebo kyperská AEK Larnaka. A své možné příští soky má na vybranou i pražská Sparta, která po kazašském Aktobe může změřit síly s dalšími méně známými celky – s Ararat-Armenia či s rumunským klubem Universitateu Kluž.

Aktualizováno včera

Ozzy Osbourne

Zemřel legendární Ozzy Osbourne

Svět rockové hudby přišel o jednu z největších legend. Ve věku 76 let zemřel slavný britský zpěvák Ozzy Osbourne, frontman metalové skupiny Black Sabbath. Větších komerčních úspěchů dosáhl během následné sólové kariéry. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy. 

včera

včera

Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje

Po dvanáctidenní válce s Izraelem a americkým zásahem čelí Írán těžkým následkům – zničené armádě, jadernému programu i ztrátám civilistů. Vedení režimu však v krizi sází na nacionalismus a šíitské rituály, aby obnovilo podporu obyvatel. Ve veřejném prostoru se objevují mytologické motivy a vlastenecké symboly. Nová rétorika íránského režimu ale zřejmě nestačí k překrytí hlubokých ekonomických a sociálních problémů.

včera

Marco Rubio na zápase UFC 316

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Zpravodajové CNN navštívili východní Afghánistán a jejich reportáž z nemocnice v provincii Nangarhár vyvolává silné emoce. Mrazivou kulisou příběhu je pláč ženy, jejíž roční syn Muhammad Umar zemřel na následky podvýživy a meningitidy. Chlapec měl zdravotní problémy už od narození, ale podle lékařů jeho stav zhoršily drastické škrty v humanitární pomoci USA, které letos zasáhly i tento region.

včera

včera

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy