O postoji Polska k rozpočtu EU má mluvit jen premiér, tvrdí Szczerski

O postoji Polska ve věci možného veta víceletého unijního rozpočtu smí mluvit výhradně premiér Mateusz Morawiecki, řekl dnes v rozhovoru pro agenturu PAP Krzysztof Szczerski, šéf kanceláře prezidenta Andrzeje Dudy. Mířil tak na vicepremiéra Jaroslawa Gowina, který ve čtvrtek v Bruselu hovořil o podmínkách, za jakých by Varšava byla ochotná od veta upustit.

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

Polsko společně s Maďarskem blokuje dlouhodobý unijní rozpočet na léta 2021 až 2027 a fond na podporu ekonomik zasažených pandemií covidu-19 kvůli záměru spojit vyplácení peněz z EU s dodržováním principů právního státu.

Gowin ve čtvrtek řekl, že Varšava by přijetí rozpočtu a balíku v celkové hodnotě 1,8 bilionu eur nemusela vetovat, kdyby je doprovodila vysvětlující deklarace k podmínce týkající se dodržování vlády práva. V pátek ale premiér Morawiecki z vládnoucího Práva a spravedlnosti (PiS) řekl, že pozice Polska se nemění.

"V situaci napjatého vyjednávání o rozpočtu EU musejí informace týkající se postoje Polska pocházet z jediného zdroje, a tím je premiér Mateusz Morawiecki," řekl Szczerski. "A nesmí se stávat, že někdo jiný přijde s jiným návrhem," dodal.

Gowin je šéfem strany Dohoda, menšího koaličního partnera PiS. Jeho čtvrteční prohlášení je v ostrém kontrastu s nekompromisním postojem Zbigniewa Ziobry, předsedy Solidárního Polska, druhého vládního partnera PiS. Ziobro řekl, že při jednání s EU "je třeba být tvrdý". Varoval, že cokoliv jiného než veto povede ke ztrátě důvěry vůči premiérovi Morawieckému.

O schválení rozpočtu a krizového koronavirového fondu budou kromě dalších věcí jednat šéfové států a vlád jednat na vrcholné schůzce ve čtvrtek a v pátek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční číslo v…

21.01.2021 22:12 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

O střetu ve Sněmovně píše světový tisk. Volného nazvali ultrapravicovým…

21.01.2021 21:43 Potyčka v českém parlamentu, kterou vyvolal nezařazený poslanec Lubomír Volný, zaujala média okolní…

Bavorsko je připraveno část testů pro české pendlery hradit

21.01.2021 20:58 Bavorsko je připraveno nad rámec jednoho testu týdně v Česku další testy českým pracovníkům hradit.…

Nizozemsko zavádí platit zákaz nočního vycházení

21.01.2021 20:15 V Nizozemsku bude od soboty platit zákaz nočního vycházení. Bude první od konce druhé světové války…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama