Odtržení Skotska? Cameron před referendem propadl panice, žádal o pomoc královnu

Před referendem o nezávislosti Skotska v roce 2014 tehdejší britský ministerský předseda David Cameron žádal královnu Alžbětu II. o diskrétní vyslovení podpory setrvání Skotska v království. Cameron to uvedl v dokumentu stanice BBC, který je věnován jeho vzestupu a šestiletému působení v Downing Street. Královna později před konáním referenda pronesla kontroverzní větu, že Skotové mají pečlivě uvažovat o budoucnosti. Nadále však trvala na své nestrannosti.

Expremiér BBC sdělil, že po zveřejnění průzkumu, který ukazoval možné vítězství zastánců skotské nezávislosti, se ho začala zmocňovat panika. Zeptal se proto královnina soukromého tajemníka, zda by se Alžběta II. nemohla k referendu vyslovit.

"Nepožadoval jsem nic nemístného nebo neústavního, ale jednoduše malý náznak, který by podle nás mohl něco změnit," uvádí expremiér v dokumentu, který bude BBC vysílat dnes, tedy v den, kdy knižně vyšly Cameronovy paměti.

Královna následně při odchodu ze mše v kostele nedaleko svého panství Balmoral ve Skotsku občany vyzvala, aby "velice důkladně přemýšleli o budoucnosti". O jejím výroku se v kampani před referendem široce diskutovalo. Buckinghamský palác však trval na tom, že královnino vyjádření bylo naprosto nestranné a jen podporovalo názor, že šlo o záležitost skotského lidu.

"Ačkoli byl (její výrok) velice strohý, umožnil velmi lehce pozměnit vnímání záležitostí," prohlašuje však v dokumentu Cameron. V referendu nakonec pro setrvání ve svazku s Británií hlasovalo 55 procent Skotů. Cameron se poté nechal slyšet, že královna spokojeně "zavrněla" do telefonu, když jí telefonicky oznámil napjatě očekávaný výsledek. Za tento svůj výrok se panovnici později omluvil.

Informace o Cameronově žádosti o pomoc vzbudila rozhořčenou reakci v řadách Skotské národní strany (SNP), která o nezávislost Skotska dlouhodobě usiluje. Podle dnešního vyjádření bývalého skotského premiéra Alexe Salmonda, který v reakci na výsledek referenda na svou funkci rezignoval, bylo Cameronovo chování nevhodné a ukazuje, jak zoufalí byli odpůrci nezávislosti Skotska v poslední fázi kampaně.

Královna v Británii tradičně stojí nad stranickou politikou a veřejně nevyjadřuje své politické názory. Podle médií se však předpokládá, že podporovala jednotnou Británii. Skotsko je přitom blízké jejímu srdci: pocházela odtud její matka a Alžběta II. zde strávila velkou část dětství. Ve Skotsku se narodila její sestra Margaret, která je již po smrti, a na zámku Balmoral tráví královna s manželem Philipem letní dovolené.

Související

Více souvisejících

David Cameron Královna Alžběta II. Skotské referendum Skotsko Velká Británie

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy