Odtržení Skotska? Cameron před referendem propadl panice, žádal o pomoc královnu

Před referendem o nezávislosti Skotska v roce 2014 tehdejší britský ministerský předseda David Cameron žádal královnu Alžbětu II. o diskrétní vyslovení podpory setrvání Skotska v království. Cameron to uvedl v dokumentu stanice BBC, který je věnován jeho vzestupu a šestiletému působení v Downing Street. Královna později před konáním referenda pronesla kontroverzní větu, že Skotové mají pečlivě uvažovat o budoucnosti. Nadále však trvala na své nestrannosti.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Královna Alžběta II.
doporučujeme

Expremiér BBC sdělil, že po zveřejnění průzkumu, který ukazoval možné vítězství zastánců skotské nezávislosti, se ho začala zmocňovat panika. Zeptal se proto královnina soukromého tajemníka, zda by se Alžběta II. nemohla k referendu vyslovit.

"Nepožadoval jsem nic nemístného nebo neústavního, ale jednoduše malý náznak, který by podle nás mohl něco změnit," uvádí expremiér v dokumentu, který bude BBC vysílat dnes, tedy v den, kdy knižně vyšly Cameronovy paměti.

zdroj: YouTube

Královna následně při odchodu ze mše v kostele nedaleko svého panství Balmoral ve Skotsku občany vyzvala, aby "velice důkladně přemýšleli o budoucnosti". O jejím výroku se v kampani před referendem široce diskutovalo. Buckinghamský palác však trval na tom, že královnino vyjádření bylo naprosto nestranné a jen podporovalo názor, že šlo o záležitost skotského lidu.

"Ačkoli byl (její výrok) velice strohý, umožnil velmi lehce pozměnit vnímání záležitostí," prohlašuje však v dokumentu Cameron. V referendu nakonec pro setrvání ve svazku s Británií hlasovalo 55 procent Skotů. Cameron se poté nechal slyšet, že královna spokojeně "zavrněla" do telefonu, když jí telefonicky oznámil napjatě očekávaný výsledek. Za tento svůj výrok se panovnici později omluvil.

Informace o Cameronově žádosti o pomoc vzbudila rozhořčenou reakci v řadách Skotské národní strany (SNP), která o nezávislost Skotska dlouhodobě usiluje. Podle dnešního vyjádření bývalého skotského premiéra Alexe Salmonda, který v reakci na výsledek referenda na svou funkci rezignoval, bylo Cameronovo chování nevhodné a ukazuje, jak zoufalí byli odpůrci nezávislosti Skotska v poslední fázi kampaně.

Královna v Británii tradičně stojí nad stranickou politikou a veřejně nevyjadřuje své politické názory. Podle médií se však předpokládá, že podporovala jednotnou Británii. Skotsko je přitom blízké jejímu srdci: pocházela odtud její matka a Alžběta II. zde strávila velkou část dětství. Ve Skotsku se narodila její sestra Margaret, která je již po smrti, a na zámku Balmoral tráví královna s manželem Philipem letní dovolené.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z rodného domu Hiltera v Braunau am Inn bude policejní stanice

19.11.2019 19:08 Rodný dům někdejšího nacistického diktátora Adolfa Hitlera v hornorakouském městě Braunau am Inn…

Otřes v Británii: Strany pro brexit se propadají na dno

19.11.2019 18:28 Podpora Konzervativní strany britského premiéra Borise Johnsona se podle všeho před prosincovými…

Kachny mohou kvákat dál. Soud rozlouskl kuriózní spor farmy se sousedy

19.11.2019 16:58 Kachny na malé francouzské farmě u pobřeží Atlantiku mohou dál nerušeně kvákat. Rozhodl o tom dnes…

Barnevernet prohrál další soud ve Štrasburku. Rodič bojovali o dceru tři…

19.11.2019 16:41 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dal dnes za pravdu dalšímu rodičovskému páru z Norska,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama