Polák byl kvůli krádeži kávy zavřený na psychiatrii osm let, vysoudil rekordní odškodné

Rekordní odškodnění přiřkl polský soud muži, který musel strávit osm let na psychiatrii kvůli krádeži několika balíčků kávy. O verdiktu informoval zpravodajský server Onet. Krakovský soud podle portálu souhlasil s argumentací poškozeného a nařídil odškodnit jej dvěma miliony zlotých (asi 11,9 milionů Kč).

Věznice
doporučujeme

V současnosti dvaašedesátiletý muž, představený pouze jako "pan Stanislaw", byl z nucené léčby v psychiatrické léčebně ve městě Rybnik propuštěn v zimě před čtyřmi lety. Strávil tam osm let, protože v krakovském hypermarketu ukradl sedm balíčků kávy. Soud tehdy podle Onet.pl rozhodl, že zloděj trpí paranoidní schizofrenií a že je pravděpodobné, že podobný čin spáchá i v budoucnu, protože už měl na svědomí několik odsouzení za drobné krádeže. Soud proto nařídil nucenou léčbu na psychiatrii.

Muž skončil v léčebně v Rybniku, kde jej podrobili léčbě elektrickými šoky a dostával také léky, které - jak později uvedli soudní znalci - byly z lékařského hlediska neodůvodněné. Tamní lékařské posudky mu navíc nedávaly naději, že vůbec někdy léčebnu opustí. Celkem čtrnáctkrát padlo rozhodnutí, že se muž se musí dál léčit a nesmí opustit léčebnu.

Na svobodu se dostal teprve poté, co se případu ujal krakovský advokát, který už dosáhl osvobození dvou jiných pacientů, rovněž roky zavřených v léčebně v Rybniku.

O Stanislawově propuštění z léčebny nakonec rozhodl až nejvyšší soud, který kriticky zhodnotil verdikt krakovského soud s tím, že nebyl důvod uplatnit vůči dotyčnému nejpřísnější opatření.

Muž kvůli odškodnění vyhrál tři soudní procesy. Původně dostal 200.000 zlotých (asi 1,2 milionu Kč), ale žádal až 11 milionů (asi 65 milionů Kč). Odvolací soud v Krakově mu nakonec přiřkl dva miliony, což i tak je v polských podmínkách rekordní výše. Tento verdikt je již pravomocný, dodal Onet.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 10:11 Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

"Kde strávím karanténu? Na záchodě?" Pandemie ve Španělsku těžce dopadla…

19.09.2020 09:45 Pětačtyřicetiletý Muhammad Čirif pochází z Alžírska a v Barceloně se živí jako instalatér. Teď se…

Covid v Německu: Pokračuje mírný růst denních počtů nákaz

19.09.2020 08:41 V Německu dnes pokračoval mírný růst v počtech nových nákaz koronavirem, když místní Institut…

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama