Polsko potvrdilo, že z EU navzdory neshodám vystupovat nebude

Maďarská vláda se rozhodla přijmout rezoluci na podporu Polska a "odsuzuje nečestné útoky" vedené z Bruselu na Varšavu, uvedla dnes agentura MTI s odvoláním na vyjádření ministryně spravedlnosti Judit Vargové. Podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové není maďarský krok překvapivý a nepřispívá k dobré atmosféře.

Budapešť, která je sama ve sporu s Bruselem, reaguje na rozhodnutí Evropské komise, která v úterý požádala Soudní dvůr Evropské unie, aby vyměřil pokutu Polsku, protože se nepodřídilo soudnímu příkazu, aby okamžitě zastavilo činnosti orgánu trestajícího polské soudce. Polsko by podle EK mělo každý den platit soudem určenou částku, dokud příkazu neuposlechne.

Ministryně Vargová podle MTI uvedla, že EK "spustila tvrdý útok na Polsko", přičemž "dosud nebývalým způsobem se vměšuje do organizace justice a legislativy v členském státě". Postup komise je podle ní "šokující" a "nepřijatelný".

Ministryně argumentovala, že polská vláda vyjádřila záměr zrušit sporné předpisy ohledně disciplinární komory nejvyššího soudu, ale EK podle ní "ignorovala polský slib a zpochybnila závazek polské vlády" tím, že požádala soud o uložení pokuty.

"Plně podporujeme Polsko a vyjadřujeme solidaritu s našimi polskými přáteli," uvedla Vargová. Budapešť podle ní zvažuje možnosti, jak podpořit Varšavu v soudních řízeních u unijních institucí. "Národní justice žádného členského státu se nesmí stát obětí budování impéria v Bruselu," dodala maďarská ministryně podle MTI.

Podle Jourové, která sama opakovaně byla terčem kritiky maďarských vládních politiků, je Maďarsko "tradičním odmítačem" veškerých kroků EU týkajících se právního státu. "Na agresivní rétoriku jsme si již zvykli a samozřejmě to nepřispívá k dobré atmosféře," řekla dnes ČTK v reakci na maďarský krok místopředsedkyně unijní exekutivy.

Mluvčí polské vlády Piotr Müller dnes ujišťoval, že Polsko nevystoupí z EU. Učinil tak podle agentury PAP v souvislosti s rostoucím napětím mezi Varšavou a Bruselem a spekulací o budoucnosti země. Reagoval také na vyjádření předsedy poslaneckého klubu vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a místopředsedy sněmovny Ryszarda Terleckého, který ve středu na ekonomickém fóru v Karpaczi prohlásil, že Polsko "musí hledat drastická řešení" ve vztahu s EU a zmínil příklad Britů, kterým "nevyhovovala diktatura bruselské byrokracie, a tak odešli".

Mluvčí Müller ujistil, že Polsko nebude následovat příklad Británie a nevystoupí z EU, protože by to bylo pro Poláky nevýhodné. "Polsko v EU je prosperující Polsko," řekl s tím, že prospěch z členství v unii sahá od obchodu po větší geopolitickou bezpečnost. To ale podle mluvčího nemění skutečnost, že Varšava hodlá vyjadřovat své názory a zpochybňovat v EU určité věci.

Sám Terlecki dnes podle PAP mírnil svá středeční prohlášení a tvrdil, že "polexit (odchod Polska z EU) je humbuk vymyšlený (hlavní opoziční stranou) Občanskou platformou a (nezávislou) televizí TVN 24". "Polsko bylo, je a bude členem EU," zdůraznil.

Také mluvčí polského ministerstva zahraničí řekl, že jakákoliv tvrzení, že ministerstvo připravuje právní akty týkající se odchodu Polska z EU, jsou nepravdivá.

Dnes poslanec opoziční Občanské platformy Konrad Frysztak zveřejnil video z veřejného vystoupení místopředsedy parlamentního klubu PiS Marka Suského v Radomi. "Polsko za druhé světové války bojovalo s německými okupanty, bojovalo se sovětskými okupanty, budeme bojovat s bruselskými okupanty," řekl dnes politik PiS. "Brusel nám posílá místodržící, kteří mají nastolit v Polsku pořádek, srazit nás na kolena, abychom byli německou spolkovou zemí a ne hrdým státem svobodných Poláků," pokračoval Suski.

Kromě Polska je s Bruselem hned v několika otázkách ve sporu i maďarská vláda premiéra Viktora Orbána. Poslední konflikt se mezi Bruselem a Budapeští rozhořel kvůli maďarskému zákonu, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let jakékoli materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví. Podle předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové jde právní norma proti všem základním hodnotám Evropské unie. EK má ale vůči Budapešti více výhrad a vyjadřuje obavy zejména z vývoje v oblasti médií a v boji s korupcí.

"Nezávislé kontrolní mechanismy pro odhalování korupce zůstávají nedostatečné," uvedla EK při ročním vyhodnocování stavu právního státu. Podle EK maďarský systém neřeší ani rizika rozšiřování klientelismu či vazeb mezi politiky a byznysmeny. Nezávislá média a novináři čelí podle komise v zemi zastrašování a překážkám v práci. V době covidové pandemie se navíc v Maďarsku zvýšil tlak na nezávislost médií prostřednictvím zadávání státní inzerce.

Související

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 
Polská policie, ilustrační foto

Polsko dočasně obnovuje kontroly na hranicích

Polsko se od 7. července rozhodlo dočasně obnovit kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Premiér Donald Tusk zdůvodnil tento krok narůstajícím napětím ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde za běžných okolností platí volný pohyb osob. Upozornil také, že pokud Polsko zjistí, že Německo organizovaně vrací migranty zpět na jeho území, bude připraveno přijmout protiopatření.

Více souvisejících

Polsko EU (Evropská unie) Maďarsko

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

včera

včera

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

včera

včera

včera

včera

včera

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

včera

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

včera

včera

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

včera

včera

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

včera

včera

Netanjahu chce Nobelovu cenu pro šéfa Bílého domu. Zastavuji války, reagoval dojatý Trump

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu během schůzky ve Spojených státech nominoval amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu míru. Uvedl to v dopise, který předal Trumpovi osobně v Bílém domě. Stalo se tak v době, kdy americký lídr usiluje o souhlas Hamásu a Izraele s příměřím v Gaze. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy