Portugalsko umožní turistické lety ze zemí Evropské unie s nízkou mírou nákazy, při příletu stačí ukázat negativní test na koronavirus, napsala dnes agentura Reuters. Povolení ke vstupu se bude týkat zemí s méně než 500 novými případy na 100.000 obyvatel denně, v Česku je tato hodnota aktuálně na čísle 74.
Lidé ze zemí s vyšší mírou nákazy mohou do Portugalska přicestovat ze závažných důvodů, po příletu je ale čeká povinná čtrnáctidenní karanténa.
Turisté musí na letišti předložit negativní test ne starší než 72 hodin. Pokud aerolinky dovolí vstup na palubu cestujícím bez negativního testu, hrozí jim za každého pasažéra pokuta 500 až 2000 eur (12.700 až 51.000 korun).
Portugalské úřady již v pátek oznámily, že od nadcházejícího pondělí smějí do země přiletět turisté z Británie. Do Portugalska mohou také cestovatelé z Lichtenštejnska, Norska, Islandu a Švýcarska. Portugalsko dosud povolovalo lety pouze z profesionálních, studijních, rodinných, zdravotních nebo humanitárních důvodů.
Od začátku pandemie Portugalsko ohlásilo 841.379 nakažených a téměř 17.000 úmrtí, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie celosvětově sleduje. V desetimilionové zemi už zdravotníci aplikovali 4,3 milionu dávek vakcíny, přičemž 1,2 milionu lidí již dostalo obě dávky.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Snowboardistka Maděrová druhým místem Špindlerův Mlýn nezklamala
před 50 minutami
Fico tvrdí, že EU je ve sporu s Ukrajinou na straně Slovenska
před 1 hodinou
Šéf ČT nesouhlasí s končícím Moravcem. Pravidla platí pro všechny, řekl
před 2 hodinami
Zemřel cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek. Bylo mu 79 let
před 3 hodinami
Stylové zakončení životní sezóny. Rychlobruslař Jílek získal stříbro na MS ve víceboji
před 3 hodinami
Britové posílají jednu válečnou loď blíž k Íránu. Trump je předtím kritizoval
před 4 hodinami
Další důkaz jarního počasí. Meteorologové ale přišli i s varováním
před 5 hodinami
Trumpův plán na zastavení financování ruské válečné mašinérie se útokem na Írán zhroutil
před 5 hodinami
Modžtaba Chámeneí stojí v čele Íránu 48 hodin. Za celou dobu ho ale nikdo neviděl
před 6 hodinami
Nebezpečně vyhlížející požár na Letné. Plameny ohrožují domy
před 6 hodinami
Hegseth varoval Rusko, aby se do války s Íránem nezapojovalo. Íránské duchovní označil za zbabělce
před 7 hodinami
CNN: Letecké údery jaderný program nezastaví. USA zvažují nasazení pozemní armády v Íránu
před 8 hodinami
Írán vyhrožuje likvidací Trumpa. Válka podle Teheránu ani zdaleka nekončí
před 9 hodinami
USA a Izrael selhaly, režim nepadnul. Útoky na okolní země jsou sebeobrana, tvrdí Írán
před 9 hodinami
Politico: Merz chce zabránit příklonu Babiše k radikálním postojům Slovenska a Maďarska
před 10 hodinami
Bílý dům v kleštích. Válka v Íránu sevřela Trumpa mezi hrozbu globální recese a riziko námořní katastrofy
před 11 hodinami
Trump telefonoval s Putinem. Řešili Ukrajinu i válku v Íránu
před 12 hodinami
Ceny ropy pod Trumpových zmatečných prohlášeních klesly, poté opět vyrostly
před 13 hodinami
Válka v Íránu je téměř u konce, prohlásil Trump. Krátce na to řekl pravý opak
před 14 hodinami
Počasí: V polovině týdne přijde zlom, ochladí se
Předpověď počasí na nadcházející dny slibuje poměrně dynamický vývoj. Zatímco první polovinu týdne doprovodí jarní teploty sahající až k 17 °C a proměnlivá oblačnost, postupně začne přibývat srážek a ke slovu se dostanou i bouřky. Závěr týdne pak naznačuje citelnější ochlazení, které by do vyšších poloh mohlo vrátit i sněhové vločky.
Zdroj: Libor Novák