Kreml zpochybnil, že vytvoří tým pro vyšetření kauzy Navalnyj

Italský premiér Giuseppe Conte tvrdí, že se mu ruský prezident Vladimir Putin svěřil se záměrem zřídit výbor, který by měl za úkol vyšetřit otravu předního opozičního politika Alexeje Navalného. Conte to řekl v rozhovoru pro list Il Foglio. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vyjádření šéfa italské vlády později označil za nedorozumění.

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
doporučujeme

Navalnyj, jeden z nejznámějších kritiků Kremlu, se zotavuje v berlínské nemocnici Charité poté, co minulý měsíc náhle zkolaboval při letu ze Sibiře do Moskvy. Do Berlína byl k ošetřování přepraven po krátkém pobytu v nemocnici v Omsku. Německá vláda později informovala, že byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Rusko s odkazem na lékaře z Omsku tvrdí, že důkazy o Navalného otravě nemá.

"Prezident Putin mě ujistil, že Rusko má v úmyslu vyjasnit, co se stalo, a řekl mi, že sestaví vyšetřovací výbor a je připraven spolupracovat s německými úřady," řekl Conte v Il Foglio. Nicméně Putinův mluvčí Peskov o Conteho tvrzení podle agentury Reuters řekl, že šlo zřejmě o nedorozumění. Zopakoval, že Moskva nevidí důvod, proč zahájit vyšetřování případu Navalného.

"Spolupráce je nejlepším způsobem, jak zabránit tomu, aby tato dramatická událost měla negativní dopad na vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem," řekl také šéf italské vlády.

Kvůli případu uvažuje Evropská unie o zavedení dalších sankcí proti Moskvě. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu řekl, že existuje "značná pravděpodobnost", že za údajnou otravou Navalného stálo ruské vedení. Moskva takové označení považuje za "nepřijatelné", uvedl dnes Peskov.

USA dnes na zasedání Rady bezpečnosti OSN oznámily, že se zasadí o to, aby byli původci Navalného otravy dohnáni k odpovědnosti. "Apelujeme na Rusko, aby plně spolupracovalo s mezinárodním vyšetřováním," sdělila diplomatka Cherith Norman-Chaletová. "Ať už důkazy povedou kamkoli, budeme spolupracovat se svými spojenci a mezinárodní komunitou, abychom přivedli pachatele k odpovědnosti, například pomocí omezení finančních zdrojů," oznámila Norman-Chaletová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok u bývalé redakce Charlie Hebdo: Dva zranění, ministr ho má za…

25.09.2020 21:55 Aktualizováno Muž ozbrojený sekáčkem dnes nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v…

Ve Francii se nákaza koronavirem potvrdila už u půl milionu lidí

25.09.2020 20:54 Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za…

Pobaltské státy své sankce rozšířily na další běloruské činitele

25.09.2020 20:38 Aktualizováno Estonsko, Litva a Lotyšsko dnes rozšířily o stovku počet běloruských činitelů, kterým zakázaly…

Německo už považuje za epidemicky rizikové celé Česko

25.09.2020 19:45 Aktualizováno Německo nově považuje za epidemicky rizikovou celou Českou republiku. Dnes večer to oznámil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama