Řecko dál uvolňuje restrikce. Lidé opět mohou do restaurace a na ostrovy

Řekové si dnes po deseti týdnech mohou opět dát jídlo či pití v restauraci, kavárně či baru a mohou znovu volně cestovat na místní ostrovy. Jde o další fázi uvolňování opatření, které vláda přijala v březnu kvůli pandemii covidu-19. V Řecku se ale potvrdilo jen relativně velmi málo případů nákazy, takže země chce už za tři týdny zahájit i turistickou sezónu.

Santorini, Řecko
doporučujeme

Mimo svou domovskou provincii mohou Řekové cestovat od 11. května, na místní ostrovy směli dosud cestovat jen jejich místní obyvatelé a před týdnem otevřela vláda cesty všem na Krétu, což dnes deník Kathimerini označil za generální zkoušku. Na lodích a přívozech na ostrovy se totiž musí nově dodržovat přísná hygienická opatření a bezpečná vzdálenost asi 1,5 metru. Proto plavidla budou smět být obsazená je z 50 procent a cestujícím na delších trasách se měří teplota a musí vyplnit zvláštní formulář. Povinné jsou tam jako v jiné veřejné dopravě v zemi roušky.

Dále platí zákaz pravidelné osobní lodní přepravy mezi Řeckem a Itálií, která by měla být obnovena 1. června, pokud se výrazně nezhorší epidemická situace v Itálii. Ta byla totiž koronavirem postižena z Evropy spolu se Španělskem nejvíce.

Zatímco Řecko eviduje od začátku pandemie necelých 2900 případů nákazy a 172 úmrtí z řad infikovaných, Itálie dosud zaregistrovala téměř 230.000 nakažených koronavirem a skoro 33.000 úmrtí s covidem-19, Španělsko eviduje od vypuknutí epidemie na 235.800 případů a na 28.850 úmrtí.

Řecko zavedlo opatření proti šíření nákazy koronaviru v první polovině března a začátkem května začalo s jejich uvolňováním, 4. května se znovu otevřely některé obchody či kadeřnictví a Řekové už nemuseli u sebe nosit formulář s odůvodněním svého pobytu venku. Od 23. března směli z domu jen kvůli práci, k lékaři, do banky, na nákup nutného zboží či na pohřeb.

Před týdnem v neděli mohli Řekové po více než dvou měsících poprvé opět na bohoslužby a den nato se otevřely archeologické památky. S omezenou návštěvností se předminulý víkend otevřely i místní pláže.

Ode dneška mohou Řekové opět zajít do restaurace, kavárny či baru. Jejich provozovatelé ale musí zajistit bezpečnou vzdálenost mezi zákazníky u stolu (zhruba jeden metr) a omezit počet lidí u jednoho stolu. Podle místního tisku nesmí usazovat hosty do vnitřku restaurací, pokud tento prostor nemá otevřenou stěnu ven. Personál musí nosit roušky a dezinfikovat často prostory, informuje Greek City Times.

Podle agentury ANA-MPA se ale například v Soluni otevře dnes jen asi třetina kaváren a restaurací, které mají povolení mít stoly venku. Ostatní budou zřejmě zatím jen dál nabízet jídlo s sebou.

Turistická sezóna má v Řecku začít 15. června, kdy se otevřou i sezónní ubytování. Celoročně provozované hotely se smí otevřít už 1. června. Od 1. července slíbila vláda povolit obnovení přímých mezinárodních letů do místních turistických destinací, předtím mají být podle ministra turistiky Charise Theocharise od poloviny června povoleny spoje jen na aténské letiště ze zemí s nízkým výskytem covidu-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Každý jedenáctý člověk trpí hlady. Koronavirus může krizi zhoršit

13.07.2020 19:45 Organizace spojených národů varuje před skokovým zvýšením počtu podvyživených lidí ve světě v…

Slovenská vláda navrhla zvýšení pokuty za nedodržení karantény

13.07.2020 19:12 Aktualizováno Slovenská vláda navrhla zvýšení pokut pro lidi, kteří po návratu z rizikových zemí v souvislosti s…

Státy EU kritizovaly Turecko i Čínu, sankce však nepřijaly

13.07.2020 18:46 Státy Evropské unie dnes vyzvaly Turecko, aby upustilo od vojenských a těžebních aktivit ve…

Zranitelní migranti končí na ulici. Řecko jedná nehumánně, říkají Lékaři…

13.07.2020 17:56 Stále více uprchlíkům v Řecku, kteří trpí zdravotními a psychickými problémy, hrozí vystěhování z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy