Slovensko o víkendu spustí plošné testování na covid, objevil se zádrhel

Dva dny před zahájením plošného testování obyvatel Slovenska na nový typ koronaviru chybí úřadům dostatek zdravotnického personálu k odběru či vyhodnocování vzorků. Ministr obrany Jaroslav Naď dnes vyzval zdravotníky, aby se dobrovolně zapojili do projektu. V opačném případě jim úřady účast nařídí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Největší logistickou akci v novodobých dějinách Slovenska organizuje armáda, samotné testování ale podobně jako minulý týden během úvodní fáze projektu budou vykonávat zejména civilní zdravotníci.

"Největší výzva, která před námi stojí, je zajistit adekvátní počet zdravotnického personálu. Prosím, zařaďte se mezi hrdiny, kteří se už přihlásili," řekl Naď na tiskové konferenci. Dodal, že pokud to bude nevyhnutelné, úřady zdravotníkům účast na testování nařídí.

Podle ministra je třeba ještě 2000 až 3000 zdravotníků. Stát potřebuje zapojit do akce 15.000 až 20.000 členů zdravotnického personálu z celkového počtu 93.000 lidí, kteří připadají v úvahu k nasazení do odběrných týmů po celé zemi pro odbornou práci při testování.

Od plošného otestování obyvatel na koronavirus si vláda slibuje odhalení alespoň části nakažených, což by pak mělo zpomalit šíření koronaviru. Účast na testování není povinná, ale pouze na obyvatele s negativním výsledkem testu na koronavirus se příští týden nebude vztahovat výrazné omezení volného pohybu osob.

"Pokud se nám podaří zachytit infekční lidi během testování, za dva týdny obrovským způsobem ulevíme zdravotnickému personálu a nemocnicím," řekl Naď.

Počty nakažených začaly na pětimilionovém Slovensku výrazně stoupat hlavně na začátku října, uplynulou sobotu denní přírůstek potvrzených případů poprvé překročil hranici 3000 infikovaných. Ve středu laboratorní testy odhalily dalších 2785 nakažených. To se projevuje i v zaplňování kapacit nemocnic.

Kvůli stoupajícímu počtu infikovaných slovenská vláda už dříve vyhlásila nouzový stav a zavedla nová karanténní opatření. Minulý týden se uskutečnila v epidemií nejvíce postižených okresech na severním a východním Slovensku úvodní fáze testování obyvatel, která odhalila téměř 5600 nakažených. Při plošném testování úřady využívají antigenní testy, které sice umožňují zjistit výsledek mnohem rychleji než laboratorní PCR testy, zároveň ale odhalí jen část infikovaných.

Celoplošné testování obyvatel nepodpořila opozice. Nejsilnější opoziční strana Směr-sociální demokracie někdejšího premiéra Roberta Fica označila projekt za nesmysl a v této souvislosti chce připravit návrh na vyslovení nedůvěry vládě parlamentem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo eviduje 23.318 nově nakažených koronavirem a téměř 500 úmrtí

05.12.2020 09:47 V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23.318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483…

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Bulharsko představilo plán očkování proti koronaviru

04.12.2020 21:44 Bulharsko dnes představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama