Slovensko uvolnilo pravidla vstupu do země pro očkované z některých zemí

Při cestách na Slovensko z Evropské unie a z dalších států s příznivou epidemickou situací nemusejí cestující, kteří byli očkováni proti covidu-19, nastoupit v zemi od dnešního rána do karantény ani mít u sebe při překračování hranic test na koronavirus. Nástup do izolace je nadále povinný pro neočkované nebo při návratu z rizikových zemí. Policie ohlásila namátkové kontroly dodržování nového nařízení ohledně přeshraničního režimu.

K uvolnění podmínek pro cestování přes hranice přistoupilo Slovensko po výrazném zlepšení epidemické situace. V souvislosti s koronavirovou nákazou bylo o víkendu v pětimilionové zemi hospitalizováno 420 pacientů, což je nejméně od první poloviny loňského října a jen zhruba desetina počtu z dosavadního maxima letos v březnu. Ještě do poloviny května měli Slováci zakázáno například cestovat do zahraničí na rekreaci.

Výjimku z izolace pro příjezdu na Slovensko kromě očkovaných mají také lidé, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19, a rovněž děti do věku 18 let. V platnosti zůstaly volnější podmínky přechodu hranic i pro zaměstnance v některých profesích či pracovníky, kteří dojíždějí pravidelně za prací.

Například turisté se nejpozději před vstupem na Slovensko musejí elektronicky registrovat. Lidé, kteří v posledních dvou týdnech před příjezdem na Slovensko pobývali v jiných než zmíněných státech z takzvaného zeleného seznamu, musejí na Slovensku nastoupit do karantény a absolvovat test na koronavirus.

Slovenská policie ohlásila, že bude na hranicích se sousedními zeměmi EU a na mezinárodních letištích pokračovat v kontrolách plnění nařízení hlavního hygienika o podmínkách vstupu do země. Z jejího vyjádření vyplývá, že kontroly budou namátkové a budou záviset na provozu na jednotlivých hraničních přechodech.

Při pokračujícím zlepšování epidemické situace se koronavirová omezení na Slovensku liší v jednotlivých okresech v závislosti na regionálním vývoji nákazy, obecně se opatření postupně zmírňují. Na některé aktivity je nadále potřebný test na koronavirus, který nemusejí překládat lidé, již byli očkováni proti covidu-19.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Snímek odvrácené strany Měsíce Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Takhle Zemi 50 let nikdo neviděl. Z mise Artemis dorazily i první snímky odvrácené strany Měsíce

Astronauté mise Artemis II, kteří se v těchto dnech zapsali do historie, zaslali na Zemi dechberoucí sérii nových fotografií. Snímky zachycují nejen blížící se povrch Měsíce, ale také unikátní pohledy do interiéru kosmické lodi Orion. Posádka se momentálně nachází ve více než polovině své cesty k našemu nejbližšímu nebeskému sousedovi a tyto vizuální materiály nabízejí veřejnosti vzácnou příležitost nahlédnout do každodenního života v hlubokém vesmíru.

před 1 hodinou

Předvolební atmosféra v Maďarsku

Začátek Orbánova konce? Magyar zacílil na mladé voliče, ti touží po svobodné zemi

Maďarsko se nachází na prahu zásadních parlamentních voleb a v ulicích Budapešti je cítit napětí, které mnozí mladí voliči popisují jako historický okamžik. Po šestnácti letech neotřesitelné vlády Viktora Orbána se formuje nová generace, která vyrostla v systému takzvané „iliberální demokracie“ a nyní touží po radikální změně. Pro dvacetiletého Ákose a jeho vrstevníky nejde jen o politiku, ale o samotnou možnost vybudovat si v rodné zemi budoucnost.

před 2 hodinami

Místopředseda vlády, ministr zahraničních věcí a ministr životního prostředí Petr Macinka (Motoristé sobě).

Macinka Pavla na summit NATO nepustí. Pojede tam s Babišem a Zůnou

Složení české delegace na nadcházející summit NATO v Ankaře nadále vyvolává neshody mezi vládou a Pražským hradem. Podle aktuálních informací České televize budou Českou republiku na tomto významném jednání reprezentovat premiér Andrej Babiš, ministr obrany Jaromír Zůna a ministr zahraničí Petr Macinka. S účastí prezidenta Petra Pavla vládní kabinet v tuto chvíli nepočítá.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Robert Fico

Slovensko žádá Evropskou unii, aby obnovila dialog s Ruskem

Slovenský premiér Robert Fico vyzval Evropskou unii k ukončení sankcí na dovoz ruské ropy a plynu. Podle jeho vyjádření by tento krok pomohl vyřešit prohlubující se energetickou krizi, která souvisí s probíhající válkou v Íránu. Fico své stanovisko zveřejnil po telefonátu s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, přičemž oba lídři patří v rámci EU k těm, kteří s Moskvou nadále udržují vztahy.

před 6 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Americké síly úspěšně dokončily dramatickou záchrannou misi v Íránu. Našli ztraceného letce

Americké ozbrojené síly úspěšně dokončily dramatickou záchrannou misi na území Íránu. Podařilo se jim bezpečně evakuovat člena posádky stíhacího letounu F-15E Strike Eagle, který byl nad nepřátelským územím sestřelen. O radostné zprávě informoval veřejnost americký prezident Donald Trump prostřednictvím své sociální sítě Truth Social během velikonoční neděle.

před 7 hodinami

Jaro na Petříně

Počasí příští týden: Žádné oteplení se zatím nechystá

Nadcházející týden přinese do Česka proměnlivé jarní počasí, ve kterém se vystřídají slunečné dny s citelným ochlazením a občasnými srážkami. Zatímco začátek týdne bude ve znamení doznívajících přeháněk, v noci se musíme připravit na návrat mrazíků, které mohou potrápit zejména zahrádkáře.

včera

Írán, ilustrační foto

Režim v Íránu se nezměnil. Po Trumpových útocích je naopak ještě tvrdší, míní analytici

Americký prezident Donald Trump v posledních dnech opakovaně prohlašuje, že v Íránu došlo k „výměně režimu“. Podle jeho slov byla původní garnitura zdecimována a noví lídři jsou „méně radikální a mnohem rozumnější“. Političtí analytici a experti CNN na Blízký východ však varují, že realita je přesně opačná – íránský režim sice vyměnil tváře na vrcholu, ale ve svém jádru zůstává stejnou, ne-li ještě tvrdší teokracií než dříve.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Podpora Putina je nejnižší od začátku invaze na Ukrajinu

Důvěra ruské veřejnosti v prezidenta Vladimira Putina klesla na nejnižší úroveň od začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu. Podle posledních průzkumů státní agentury VTsIOM a nezávislého centra Levada se na náladě obyvatel začíná projevovat kombinace ekonomických tlaků a vleklé válečné únavy. Zatímco rok 2025 byl pro ruskou armádu díky postupu na bojišti a znovudobytí Kurské oblasti úspěšný, začátek roku 2026 přinesl stagnaci a mírný ústup, což se okamžitě odrazilo v grafech popularity.

včera

Mark Rutte na summitu NATO 2025

Rutte poletí kvůli útokům na členy NATO za Trumpem

Chystané setkání mezi generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě slibuje velmi napjatou atmosféru. Rutteho úřad oznámil, že se schůzka uskuteční příští středu, a to v době, kdy Trump stupňuje své slovní útoky proti alianci. Kromě prezidenta se šéf NATO sejde také s ministrem zahraničí Marcem Rubiem a ministrem obrany Petem Hegsethem.

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Záchranné týmy amerického letectva provádějí jednu z nejnebezpečnějších operací moderní historie

Záchranné týmy amerického letectva aktuálně provádějí jednu z nejnebezpečnějších operací své moderní historie. Hluboko v íránském vnitrozemí pátrají po druhém členovi posádky stíhacího letounu F-15, který byl nad tamním územím sestřelen. Zatímco prvního pilota se podle předběžných zpráv podařilo úspěšně zachránit, osud jeho kolegy zůstává nejistý.

včera

Egypt, ilustrační foto

Egypt učinil zásadní obrat ve své obchodní politice vůči Rusku a Ukrajině

Egypt učinil zásadní obrat ve své obchodní politice vůči Rusku a Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek oznámil, že Káhira již nebude přijímat zásilky obilí, které Rusko vyváží ze svých dočasně okupovaných ukrajinských území. Tuto informaci potvrdil Zelenskyj po rozhovoru se svým egyptským protějškem Abdulem Fattáhem as-Sísím.

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Jako z filmu Terminátor. Frontovou linii na Ukrajině začínají ovládat drony a roboti

Bitevní pole na Ukrajině prochází v pátém roce ruské invaze nevídanou proměnou, která připomíná spíše vědecko-fantastický film než tradiční pozemní konflikt. Hlavní roli v tomto technologickém klání nyní hrají bezpilotní pozemní prostředky (UGV), které se staly symbolem moderní robotizované války. Od jara 2024 jejich využívání roste exponenciální řadou a mění způsob, jakým armády uvažují o strategii a ochraně lidské síly.

včera

Péter Magyar

Politico: Magyara čeká očistec. Orbánův systém učinil Maďarsko prakticky neovladatelné

I přesto, že by opoziční lídr Péter Magyar dokázal v dubnových volbách porazit dlouholetého premiéra Viktora Orbána, čeká ho podle politických analytiků webu Politico doslova očistec. Orbán totiž během svých 16 let u moci vybudoval v Maďarsku komplexní systém „právních pastí“, které mají za cíl paralyzovat jakéhokoli jeho nástupce a učinit zemi prakticky neovladatelnou pro kohokoliv jiného než stranu Fidesz.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit

Vědci aktuálně sledují novou větev rodiny Omicron, která dostala přezdívku Cikáda, přičemž tato varianta odborně označená jako BA.3.2 vykazuje neobvyklý vzorec chování a zdá se, že se zaměřuje především na děti. Přestože virus neustále mutuje, odborníci uklidňují, že tato verze nezpůsobuje těžší průběh onemocnění u dětí ani u dospělých. Její přezdívka vychází z vlastností hmyzu, který se dokáže na dlouhou dobu stáhnout do ústraní a poté se nečekaně vynořit po letech strávených pod zemí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj: Rusko si místo velikonočního příměří zvolilo cestu eskalace

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Moskvu, že místo návrhu na velikonoční příměří zvolila cestu eskalace. Reagoval tak na další masivní vlnu ruských útoků, při nichž byly po celé zemi nasazeny stovky dronů a raket. Tyto údery si vyžádaly životy šesti civilistů a dalších čtyřicet lidí bylo zraněno. Podle Zelenského jde o jasnou odpověď Kremlu na snahy o dočasný klid zbraní během nadcházejících pravoslavných svátků.

včera

Jaderná elektrárna, ilustrační foto

Evropa na pozadí energetického šoku zvažuje návrat k jaderným elektrárnám

Evropa se znovu ocitá v sevření energetického šoku, který nutí rodiny i průmyslové podniky s obavami sledovat nekontrolovaný růst cen plynu a pohonných hmot. Zatímco britská vláda nabádá občany ke klidu, Evropská komise již přistoupila k doporučením, aby lidé omezili cestování a v maximální možné míře pracovali z domova. Tato situace vyvolává naléhavou otázku, zda je cestou k záchraně renesance jaderné energetiky.

včera

NASA zahajuje program Artemis

Posádka mise Artemis II překonala polovinu cesty k Měsíci

Čtyřčlenná posádka mise Artemis II překonala v pátek večer polovinu cesty k Měsíci. Podle údajů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se modul Orion v tu chvíli nacházel více než 219 tisíc kilometrů od Země. Jde o první pilotovaný let k našemu přirozenému satelitu po více než padesáti letech, tedy od dob legendárního programu Apollo.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Maska příjemného politika se hroutí. Orbánovi hrozí drtivá porážka, propagandě zasadil smrtelnou ránu internet

Po šestnácti letech neotřesitelné vlády čelí maďarský premiér Viktor Orbán dosud největší výzvě své politické kariéry. Na předvolebním shromáždění v Győru se jeho obvyklá maska klidného státníka na moment rozpadla, když se s hněvem pustil do opozičních demonstrantů. Jeho ostrá reakce na pokřiky odpůrců ukázala jinou tvář muže, který byl dříve známý spíše vtipkováním a schopností okouzlit i své kritiky.

včera

Předpověď počasí s doporučením. Meteorologové řekli, jak bude v neděli

Meteorologové se v nejnovější předpovědi na neděli rozhodli přijít i s doporučením. Zatímco druhý víkendový den bude slunečný a teplý, v příštím týdnu nastane zvrat. Odborníci předem varují před vpádem chladného vzduchu do Česka.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy