Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo 399 lidí s covid-19, což je nejméně za předchozí čtyři týdny. Počet potvrzených případů nákazy v zemi se dnes zvýšil o 4266, což je zhruba stejně jako v předchozích několika dnech. Celkový počet nakažených ve Španělsku od prvního potvrzeného případu z 31. ledna dnes překročil 200.000. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví.
Ve Španělsku se dosud potvrdilo 200.210 případů nákazy koronavirem, z toho 20.852 lidí zemřelo a 80.587 se uzdravilo, informuje El País. Koronavirem se k dnešnímu dni v zemi nakazilo i 31.053 zdravotníků, z nichž velká část už se vrátila do práce.
Šéf španělského úřadu pro nouzové situace Fernando Simón, který se v předchozích týdnech také z nákazy koronavirem uzdravil, dnes při oznámení nových údajů označil tato čísla za "povzbuzující". Nicméně zároveň mírnil optimismus ohledně uvolňování omezení volného pohybu. Od pondělí 27. dubna vláda slíbila umožnit dětem zdravotní vycházky, ale za určitých podmínek. "Děti budou moci od pondělka ven, ale nebude to volný pohyb, aby si mohly hrát," řekl dnes Simón.
Španělé smí kvůli nemoci covid-19 vycházet z domu od poloviny března jen v nejnutnějších případech, tedy do práce, na nákup či do lékáren. Běhat v parku či jít na vycházku s dětmi nesmí. Po sílící kritice ze strany rodičů a výzvách pediatrů i ombudsmana vláda o víkendu oznámila, že od 27. dubna budou moci rodiče s dětmi ven na krátkou procházku. Zatím není jasné, na jak dlouho to denně bude, ani za jakých podmínek. Místní média dnes píší, že by mohlo jít o děti do 12 let, možná až do 14 či 16 let.
Nouzový stav s omezením pohybu vyhlásila vláda od poloviny března původně na 15 dní, poté ho parlament dvakrát prodloužil, zatím do 26. dubna. Tento týden se ale vláda chystá požádat parlament o další prodloužení o dva týdny.
Španělsko je v počtu nakažených koronavirem v absolutních číslech druhou nejhůře zasaženou zemí po Spojených státech, v počtu mrtvých je třetí po USA a Itálii.
Španělská ekonomika by letos mohla vykázat pokles o 6,8 až 12 procent, odhaduje tamní centrální banka. Rozhodující podle ní bude, zda opatření na omezení šíření koronaviru zavedená v polovině března budou platit osm, nebo až 12 týdnů. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Narušení španělské ekonomiky, která loni vzrostla o dvě procenta, označila centrální banka za velmi závažné. Uvedla ale, že kolem hospodářských dopadů koronavirových omezení panuje stále velká nejistota. Přesto předpokládá, že ve druhé polovině roku přijde zlepšení, které povede k citelnému oživení v roce 2021. Na příští rok banka odhaduje růst ekonomiky o 5,5 až 8,5 procenta.
Mezinárodní měnový fond (MMF) tento měsíc odhadl, že španělská ekonomika letos klesne o osm procent. Na příští rok počítá s růstem, který by podle jeho odhadu mohl dosáhnout 4,3 procenta.
V Lucembursku dnes vstoupilo v platnost nařízení, podle kterého si lidé musí kvůli šíření koronaviru zakrývat na veřejnosti ústa a nos. V praxi budou muset lidé roušky, šátky či šály přes obličej nosit hlavně v obchodech a ve veřejné dopravě, informovala agentura DPA. O podobném opatření uvažuje už i Francie.
Na zavedení povinnosti zakrývat si ústa a nos na veřejnosti se lucemburská vláda dohodla již minulou středu. Premiér Xavier Bettel oznámil, že občané i všichni, kdo v Lucembursku pracují, dostanou k dispozici z vládních zásob až pět roušek.
V Lucembursku, které má 600.000 obyvatel, se podle posledních údajů potvrdilo 3550 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Nemoci covid-19, kterou virus způsobuje, podlehlo dosud 73 osob. V lucemburských nemocnicích je 181 lidí nakažených koronavirem, z toho 31 na jednotkách intenzivní péče.
Povinnost nosit roušky, šály či šátky platí v Česku od 19. března. Podobné opatření zavedli také na Slovensku, v Polsku, v Turecku či v Izraeli. V určitých případech je zakrytí nosu a úst povinné i ve Slovinsku či v Rakousku. Německo minulý týden občanům "naléhavě" doporučilo nošení roušek, některé spolkové země se ale rozhodly jít cestou nařízení. Dnes povinné nošení roušek v hromadné dopravě zavedlo Sasko, příští týden se přidá Bavorsko.
K zemím s povinností nosit roušky na veřejnosti by se brzy mohla připojit také Francie. Premiér Édouard Philippe v neděli uvedl, že je "pravděpodobné", že si budou muset Francouzi na veřejnosti zakrývat nos a ústa od 11. května. Právě od tohoto data by se měla ve Francii začít uvolňovat opatření přijatá v boji s šířením koronaviru.
Související

Španělskem se šíří děsivý trend: Lidé kvůli popularitě na sociálních sítích mlátí seniory na ulici

Panika v letadle na Mallorce. Cestující skákali z křídla, šest lidí skončilo v nemocnici
Španělsko , Lucembursko , Roušky a respirátory , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Na Ukrajině zadrželi muže, který výhrůžkami paralyzoval české školy. Stopy vedou do Ruska
před 51 minutami

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo
před 1 hodinou

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky
před 2 hodinami

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit
před 2 hodinami

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy
před 3 hodinami

Ukrajinská půda plná smrtících pastí. Miny brání návratu k zemědělství i normálnímu životu
před 4 hodinami

Rusko bude hrozbou pro celý svět navždy. Po porážce na Ukrajině se musí rozpadnout, říká vůdce Tatarů
před 5 hodinami

Jak vypadá běžný život Ukrajinců? Lidé melou z posledního, postupně ztrácí naději
před 5 hodinami

Jdete moc pomalu? Zastřelí vás. Svědek promluvil o drsném životě v okupované Gaze
před 6 hodinami

Silné bouřky udeří i ve středu. Platí nové varování
před 6 hodinami

"Moje rodina je zničena." Afghánec po úniku dat britské armády hovoří o zradě a pomstě Tálibánu
před 7 hodinami

Proč Ukrajina zoufale potřebuje americké raketové systémy Patriot?
před 7 hodinami

EU je z používání chemických zbraní Ruskem zděšena. Kallasová označila situaci za nesnesitelnou
před 8 hodinami

Bilion eur na kvalitu života, půl bilionu na obranu. Jak bude vypadat rekordní rozpočet EU?
před 9 hodinami

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění
před 10 hodinami

Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrací tropické teploty
včera

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie
včera

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
včera

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
včera
Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
Nizozemští voliči se mají vrátit k dalším volbám ještě před koncem roku poté, co krajně pravicová strana PVV vystoupila z vládní koalice kvůli neshodám ohledně migrace. Vůdce PVV Geert Wilders vsadil all-in a stáhl své ministry ze čtyřstranné koalice, čímž Nizozemsko vrhl do měsíců politické nejistoty. Jeho cíl je jasný: „Mám v úmyslu stát se příštím premiérem,“ řekl.
Zdroj: Tereza Marešová