Spor o princip právního státu vrcholí: Potrestá EU Maďarsko a Polsko?

NÁZOR - Po čtyřech dnech a nocích horlivých jednání o rozpočtu EU v době po koronaviru se evropští politici téměř předhánějí v ohlašování vítězství, poukazuje Daniel Hegedüs. Analytik z neziskové organizace The German Marshall Fund of the United States situaci rozebral v komentáři pro server Politico.

Předčasné oslavy

Italský premiér Giuseppe Conte vyzdvihuje více než 200 miliard eur, které jeho země dostane z evropského fondu pro koronavirové zotavení v celkovém objemu 750 miliard eur, zatímco jeho nizozemský protějšek Mark Rutte si pochvaluje úlevy pro Holandsko z plateb do nadcházejícího sedmiletého rozpočtu EU, připomíná analytik. Dodává, že mezi slavícími jsou i dva politici, jejichž vlády Brusel viní z autoritářských sklonů: polský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán.

Morawiecki s Orbánem novinářům překotně sdělovali, že úspěšně odrazili snahy omezit výplatu evropských peněz těm vládám, o kterých se zjistí, že porušují zásady právního státu, poukazuje Hegedüs. Nadšení obou politiků ale mírní, když vyzdvihuje, že navzdory tomu, co si Budapešť a Varšava myslí, závěr Evropské rady podepsaný lídry sedmadvaceti zemí jasně spojuje distribuci evropských zdrojů s dodržováním právního státu.

"Zda Orbán a Morawiecki oznámili vítězství oprávněně, bude záviset z nemalé části na tom, jak budou tato slova interpretována v Bruselu a dalších metropolích," pokračuje odborník. Skutečnost, že každý po evropském summitu ohlašuje vítězství, není podle něj ničím neobvyklá a jde o důsledek zásady jednomyslnosti při přijímání rozhodnutí Evropské rady, tudíž politik, který by nemohl mluvit o vítězství, bude doma čelit nepříjemným otázkám, proč souhlasil s dohodou, kterou jeho země nevítá.

Situace se ale tentokrát liší v tom, že slova právní stát jsou - možná záměrně - natolik nezřetelná a vágní, že umožňují velmi odlišné interpretace toho, co dodržování uvedeného principu vlastně znamená, konstatuje Hegedüs. Nastiňuje, že závěry hovoří o tom, že v případě porušení této podmínky navrhne Evropská komise opatření, jejichž implementace si následně vyžádá souhlas kvalifikované většiny v Evropské radě, přičemž avizuje, že Evropská rada se k otázce brzy vrátí.

Uvedená slova lze číst různě s ohledem na to, jak souvisejí s předloňským návrhem Evropské komise spojit distribuci prostředků EU s dodržováním principů právního státu, deklaruje analytik. Domnívá se, že v případě jeho schválení bude moci Evropská komise snáze hlásit Evropské radě porušení tohoto principu v konkrétní členské zemi, na kterou budou uvaleny sankce, pakliže se jí nepodaří zajistit si kvalifikovanou většinu k jejich zablokování.

Chybná interpretace

Interpretace, kterou vyzdvihují Orbán a Morawiecki, zní, že spojování evropských peněz s principem právního státu nadále přísluší lídrům členských států v Evropské radě, kde obecně platí pravidlo konsensu, vysvětluje expert. Dodává, že to by v praxi skutečně znamenalo konec jakéhokoliv podmiňování distribuce evropských prostředků dodržováním principů právního státu, a proto oba politici slaví.

"Taková interpretace je téměř jistě chybná," myslí si Hegedüs. Upozorňuje, že jakákoliv změna publikovaných záměrů by vyžadovala jednomyslnost, přičemž tyto závěry jasně mluví po podmínečném vyplácení peněz.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Možná je ale i druhá interpretace, která je rovněž příznivá pro polskou a maďarskou vládu, naznačuje odborník. Ta podle něj spočívá v tom, že slova o podmínečnosti odkazují na myšlenku nadnesenou předsedou Evropské rady Charlesem Michelem před samotným summitem, že dojde k úpravě návrhu Evropské komise z roku 2018 tak, aby kvalifikované většiny bylo třeba k uvalení sankcí, nikoliv k jejich zablokování.

Šlo by o změnu stávajících pravidel, ale jednalo by se nadále o symbolický, sotva funkční mechanismus, který by příliš Varšavu a Budapešť netrápil, míní Hegedüs. Podotýká, že možná je ale také třetí interpretace, které by se měli Orbán a Morawiecki obávat.

Jde o možnost, že Evropská rada otevírá dveře k rozhodnutí o návrhu z roku 2018 na bázi kvalifikované většiny, namísto jednomyslnosti, naznačuje analytik. Vysvětluje, že v takovém případě Orbán a Morawiecki nedosáhli svého a spokojení jsou pouze s formulacemi, které jim umožňují zachránit si tvář.

Pokud je toto pravdou, podmínečné čerpání by se stalo zákonem nejpozději na podzim, kdy se sejdou unijní instituce, aby posvětily detaily rozdělování nadcházejícího sedmiletého rozpočtu, uvádí expert. Dodává, že celý proces tak připomíná spíše pokerovou hru než transparentní legislativní vyjednávání a sázky jsou vysoké.

"Pokud jsou lídři EU oddáni právnímu státu, bylo by od předsedy Evropské rady Charlese Michela a německého předsednictví v Radě moudré, aby učinili vše pro podporu poslední interpretace," píše analytik. Věří, že v takovém případě by měli vypustit maximum detailů ohledně podmínky dodržování principu právního státu a zajistit její schválení kvalifikovanou většinou, čímž by Maďarsko a Polsko přišly o možnost potenciálně ji vetovat.

Na tom, zda se to podaří, závisí podle odborníka hodně, především s ohledem na oznámení německé kancléřky Angely Merkelové, že hodlá do konce roku proti Maďarsku využít článek 7 o porušování právního státu. Pokud se ukáže, že tato slova přimějí maďarskou vládu k ústupu od blokování podmínečného vyplácení evropských prostředků, půjde o dobrou zprávu pro řízení EU, míní Hegedüs. Za ještě lepší zprávu by považoval, pokud by uplatnění článku 7 kvůli nedostatečné nápravě právního státu v Maďarsku souběžně pokračovalo.

Naopak, pokud by německá kancléřka uzavřela s Orbánem dohodu, která umožní Maďarsku "uniknout z háčku" a navíc povede jen k slabé a symbolické vazbě vyplácení evropských peněz na dodržování principů právního státu, 21. červenec 2020 se může zapsat do dějin jako černý den pro institut právního státu v Evropě, deklaruje analytik.     

Související

Evropská unie

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima

Třicátého června byl poslední den pro předložení plánů, jak učinit transformaci energetiky na obnovitelné zdroje dostupnou. Žádná ze zemí, vyjma Švédska, však termín nestihla. Panuje tak riziko ohrožení vyplácení finančních prostředků, sankce za opožděné plány ovšem nehrozí.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Maďarsko Polsko Viktor Orbán Mateusz Morawiecki

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Pražské metro, stanice Staroměstská

Uzavírka Staroměstské se protáhne na měsíc, naznačil Hřib

Všechny informace naznačují, že stanice metra Staroměstská na lince A zůstane uzavřená po celý zbytek července. Vyplývá to i z vyjádření náměstka primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti). Požárem, který vedl k uzavření stanice, se zabývá policie. 

před 44 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby

Erin Pattersonová byla v australském státě Victoria uznána vinnou z trojnásobné vraždy a pokusu o vraždu poté, co svým hostům naservírovala jídlo s jedovatými muchomůrkami. Oběd v Leongathě skončil smrtí tří příbuzných a těžkou otravou čtvrtého. Žena se snažila nahrát svou vlastní otravu, ale lékaři i vyšetřovatelé dospěli k závěru, že šlo o promyšlený čin. Motiv zůstává předmětem dalšího šetření.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout

Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty čínské společnosti DeepSeek. Vláda ve středu rozhodla o jejich zákazu na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Kabinet se zabýval také podrobnostmi o průběhu a řešení rozsáhlého výpadku elektrického proudu, k němuž došlo na části území republiky minulý týden v pátek.

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?

Vzhledem k blížícímu se startu nové sezóny tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže Chance ligy, jenž je naplánován již na pátek 18. července, se v těchto dnech a týdnech připravují prvoligové kluby na svých soustředěních a úřadující český mistr Slavia Praha není výjimkou. Dosud přivedla mnoho zajímavých posil v čele s Michalem Sadílkem a Japoncem se zkušenostmi z anglické Premier League Daikim Hašiokou. V současnosti však řeší trable s další posilou Dominikem Javorčekem a čile se také mluví o možném odchodu El Hadjiho Malicka Dioufa. Poslední dny pak také o zájmu o služby samotného kouče Jindřicha Trpišovského.

včera

Robert Fico promluvil poprvé od atentátu na svou osobu.

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí

Druhým dnem a především výpovědí poškozeného ve středu pokračoval proces s atentátníkem na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Politik se nicméně osobně nedostavil, soud nechal jeho výslech přehrát. Útočník Juraj C. dal prostřednictvím obhájce najevo, že se neztotožňuje s tím, že mu hrozí doživotí. O průběhu procesu informoval deník Pravda. 

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin

Izrael plánuje výstavbu „humanitárního města“ v Rafahu na jihu pásma Gazy pro statisíce palestinských uprchlíků. Podle ministra obrany Israela Katze má jít o uzavřenou zónu, kterou budou spravovat mezinárodní orgány a Palestinci nebudou moci odejít. Projekt, inspirovaný návrhem amerického prezidenta Donalda Trumpa na přesídlení Palestinců do jiných zemí, čelí ostré kritice. Podle právníka by mohl představovat válečný zločin, proti se postavila i Británie s Katarem.

včera

včera

včera

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil

Americký prezident Donald Trump oznámil nové zbrojní dodávky pro Ukrajinu, která čelí pokračující ruské agresi. Dodávky ze Spojených států, respektive zbraní americké výroby hrají od počátku invaze klíčovou roli v podpoře Kyjeva – od systémů HIMARS a raket ATACMS přes dělostřeleckou munici až po tanky Abrams a stíhačky F-16. Tyto zbraně významně posílily schopnost Ukrajiny čelit útokům a zasazovat údery hluboko na nepřátelském území.

včera

Alena Schillerová

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě

Důchodová reforma, která zvyšuje důchodový věk, zůstává v platnosti i po dnešním rozhodnutí Ústavního soudu. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové se ukázalo, že ústavní práva opozice v Česku jsou mimořádně slabě chráněna. Pro ANO, které je favoritem říjnových sněmovních voleb, je to prý svým způsobem dobrá zpráva. 

včera

Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně

Americký prezident Donald Trump podle nahrávky z loňského fundraisingu v minulosti pohrozil ruskému vůdci Vladimiru Putinovi bombardováním Moskvy, pokud by Rusko napadlo Ukrajinu. USA sice disponují schopností takový útok provést, ale ruská vojenská doktrína připouští jadernou reakci na ohrožení hlavního města. Jakýkoli konvenční úder by tak mohl vést k jaderné eskalaci. Trumpova slova tak zjevně byla především cílenou součástí kampaně před dárci. 

včera

včera

Evropská unie

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima

Třicátého června byl poslední den pro předložení plánů, jak učinit transformaci energetiky na obnovitelné zdroje dostupnou. Žádná ze zemí, vyjma Švédska, však termín nestihla. Panuje tak riziko ohrožení vyplácení finančních prostředků, sankce za opožděné plány ovšem nehrozí.

včera

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo

Důchodová reforma zůstává v platnosti, rozhodl Ústavní soud. Informoval o tom ve středu v tiskové zprávě. Obstálo zvýšení důchodového věku i související změny ve vymezení rizikové práce. Poslanci hnutí ANO neúspěšně napadali i schvalovací proces novely zákona. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy