Unijní agentura začala posuzovat další vakcínu, látku od firmy Novavax

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes začala posuzovat účinnost a bezpečnost vakcíny proti koronaviru, kterou vyvinula americká firma Novavax. Agentura to oznámila v tiskové zprávě. Novavax na konci ledna uvedl, že jeho očkovací látka má podle klinických testů provedených v Británii účinnost 89 procent.

Novavax, dříve Praha Vaccines v Jevanech u Prahy
doporučujeme

Proces zvaný rolling review, který dnes EMA avizovala, umožňuje zrychlit proces registrace slibných léků a vakcín. V tomto typu řízení EMA zkoumala i vakcíny firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, které už Evropská komise pro unijní trh podmínečně schválila.

Výhodou zvoleného postupu je, že EMA může se zkoumáním začít ještě před koncem třetí fáze klinické studie a farmaceutické společnosti mohou data dodávat postupně. Poté, co farmaceutická firma oficiálně požádá o schválení vakcíny, vydá EMA doporučení Evropské komisi, zda látku podmínečně schválit, či nikoliv. Souhlas komise je pak již formalitou.

Podle Novavaxu je účinnost jeho vakcíny proti původní variantě koronaviru 89,3 procenta a proti takzvané britské mutaci 85,6 procenta.

Evropská komise uzavřela s firmou Novavax, která očkovací látky vyrábí i v Česku, první fázi rozhovorů o nákupu vakcíny v polovině prosince. Chystá se podepsat smlouvu na nákup až 200 milionů dávek, uvedla agentura Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Přes 14 tisíc nově nakažených. Česko je nejhorší v EU, počet…

26.02.2021 09:56 Aktualizováno V Česku přibylo ve čtvrtek 14 457 nově nakažených lidí. Počet úmrtí s koronavirem se k dnešní osmé…

Polští mladíci letěli do Mexika za prací, namísto toho přišli o orgány

26.02.2021 08:11 Polskem otřásl osud dvou dvacetiletých mladíků, kteří tento měsíc odletěli do Mexika za přislíbenou…

Nakažlivější mutace koronaviru je v Česku. Vláda zváží omezení pohybu

25.02.2021 22:05 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Audit z Bruselu: Babiš je ve střetu zájmů ohledně zemědělských dotací.…

25.02.2021 22:05 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama