Už i SNP zahájila kampaň, Sturgeonová chce zamezit konání brexitu

Skotská první ministryně a předsedkyně Skotské národní strany Nicola Sturgeonová zahájila v Edinburghu předvolební kampaň. Nadcházející prosincové všeobecné volby označila za jedny z nejdůležitějších v dějinách Spojeného království vůbec. Klíčové volby se na britských ostrovech budou konat již 12. prosince a už nyní je zřejmé, že ústředním tématem kampaní jednotlivých politických stran nebude nic jiného než brexit. To však předsedkyně SNP kritizuje.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Nicola Sturgeonová
doporučujeme

Nicola Sturgeonová je zcela přesvědčená o tom, že nadcházející volby budou pro Skotskou národní stranu zcela zásadním okamžikem. Ať už totiž v prosincových volbách zvítězí jedna či druhá z hlavních britských politických stran (Konzervativní nebo Labouristická, pozn.red.), bude to právě SNP, jejíž vliv a moc v rámci britského politického systému posílí. V případě nedosažení většiny křesel v Dolní komoře britského parlamentu bude muset vítězná strana, ať už Konzervativní či Labouristická, pravděpodobně hledat spojence, o jehož podporu by se mohla v parlamentu opírat.

V případě opětovného vítězství konzervativců premiéra Borise Johnsona nepřichází podle první skotské ministryně v úvahu, že by je její SNP podpořila a šla s nimi do koalice. Naopak v případě labouristů Jeremyho Corbyna by tato možnost mohla být pro SNP přijatelná a do určité míry i lákavá.

Sturgeonová se netají tím, že by Labouristickou stranu v dolní sněmovně za jistých podmínek podpořila, prohlásila však, že by s labouristy nevstoupila do formální koalice. Jedním z jejích hlavních požadavků na podporu menšinového labouristického kabinetu by bylo uskutečnění referenda o nezávislosti Skotska v průběhu příštího roku a možné zastavení brexitu. Zdá se, že by spolupráce těchto dvou stran mohla přeci jen fungovat, mají totiž stejný cíl – a to omezení vlivu Toryů na politický systém Spojeného království a zastavení procesu odchodu země z Evropské unie.

Skotská první ministryně přirovnává každý hlas odevzdaný straně SNP za hlas „proti brexitu“ a za hlas „k převzetí rozhodování o skotské budoucnosti Skotskem.“ SNP by v nadcházejících prosincových volbách ráda posílila své zastoupení ve Westminsteru, ve kterém na základě posledních všeobecných voleb ještě do nedávna zasedalo 35 jejích členů.

Pokud by i po prosincových volbách došlo na půdě parlamentu k debatám o tzv. neřízeném brexitu bez dohody, SNP by se podle slov Sturgeonové snažila o brzké vypsání druhého referenda, ve kterém by hájila setrvání země v EU. Politické strany v zemi jsou podle názoru skotské lídryně v otázce dalšího průběhu brexitu velice rozdělené a tuto skutečnost podle jejích slov potvrdí i výsledky prosincových voleb.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nevíme, jak dlouho tu budeme, stěžují si Češi na Tenerife

26.02.2020 13:27 V pondělí jim začal 12denní pobyt v hotelu na slunném španělském ostrově Tenerife. Pro pětičlennou…

Francie ohlásila druhé úmrtí na koronavirus Covid-19, prvního Francouze

26.02.2020 13:15 Aktualizováno Francie dnes potvrdila druhé úmrtí kvůli novému typu koronaviru. Jde o prvního Francouze, který…

Původcem epidemie Covid-19 v Itálii je sportovec. Na testy čekal 36 hodin

26.02.2020 13:02 Osmatřicetiletý amatérský fotbalista Mattia navštívil na začátku minulého týdne nemocnici v…

Slovensko před volbami neschválilo celý sociální balíček

26.02.2020 12:55 Části slovenské vládní koalice se nepodařilo před sobotními parlamentními volbami prosadit ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama