Německo v pondělí zaznamenalo 2082 nových případů nákazy koronavirem a dalších 170 úmrtí infikovaných. Informoval o tom Institut Roberta Kocha (RKI), podle něhož se celkem nakazilo 125.098 lidí, z nichž 2969 zemřelo. V plném proudu je ve spolkové republice debata o uvolnění některých opatření přijatých v boji proti epidemii.
Od pátku, kdy přibylo 5323 infikovaných, je každý den nárůst nižší než předchozí den. V sobotu to bylo 4133 případů a v neděli 2537. V dalších dnech by se mělo ukázat, jestli není pokles do značné míry dán tím, že se o velikonočních svátcích méně testovalo a část úřadů nehlásila všechny případy. Na tuto možnost dnes na tiskové konferenci upozornil i šéf RKI Lothar Wieler.
Pressebriefing des Robert-Koch Instituts @rki_de zu #COVID2019 https://t.co/DjdKNIHZ43
— phoenix (@phoenix_de) April 14, 2020
Rychlejším tempem teď přibývají uzdravení, v pondělí jich podle odhadu RKI bylo 3600. Celkem už nákazu překonalo na 68.200 lidí, tedy více než polovina infikovaných.
Nejpostiženější německou spolkovou zemí zůstává Bavorsko, odkud je přes 33.500 případů. Za Bavorskem s odstupem takřka 9000 případů následuje Severní Porýní-Vestfálsko s Bádenskem-Württemberskem. Kolem 16 procent nakažených podle RKI skončí v nemocnici, u dvou procent se rozvine zápal plic.
Kancléřka Angela Merkelová už ve čtvrtek prohlásila, že nejnovější vývoj v zemi dává důvod k opatrnému optimismu. Kdy by Německo mohlo začít rušit opatření přijatá proti nákaze, sice neoznámila, ale ve středu o tom bude jednat se členy své vlády i ministerskými předsedy spolkových zemí. Dopředu avizovala, že velkou roli při rozhodování pro ni bude hrát chování občanů během velikonočního víkendu a posudek německé akademie věd Leopoldina.
S tím, jak Němci o svátcích dodržovali nařízení, vyjadřuje spokojenost většina politiků v zemi. Bavorský ministr vnitra hovořil o "velmi vzorovém" chování, pozitivně víkend hodnotí i úřady dvojice dalších velmi postižených zemí - Severního Porýní-Vestfálska a Bádenska-Württemberska.
Že Němci teď zůstávají mnohem častěji doma, dosvědčují i dopravní statistiky. Železniční společnost Deutsche Bahn o svátcích registrovala 300.000 rezervací v dálkové dopravě, tedy pětkrát méně než před rokem. Výjimečná situace byla podle autoklubu ADAC i na silnicích, na nichž bylo mnohem méně aut než obvykle.
Na to, že by se spolková republika po 19. dubnu mohla dočkat úlev, nebo úplného zrušení některých opatření, ukazuje i postoj expertů z akademie věd, kteří doporučují postupné otevírání části škol, úřadů, obchodů i restaurací za dodržení hygienických předpisů a bezpečných rozestupů. Zároveň počítají s tím, že například ve veřejné dopravě budou Němci muset nosit roušky.
Ministr zdravotnictví Jens Spahn předpokládá, že při uvolňování restrikcí budou centrální vláda a jednotlivé spolkové země postupovat společně. Berlínský primátor Michael Müller dnes vyjádřil přesvědčení, že omezení týkající se vycházení nebudou změněna hned, ale až od 27. dubna, nebo začátku května.
Související

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem
Německo , Angela Merkelová , Deutsche Bahn , Jens Spahn (CDU) , Michael Müller (starosta Berlína) , Berlín , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 22 minutami

Bilion eur na kvalitu života, půl bilionu na obranu. Jak bude vypadat rekordní rozpočet EU?
před 1 hodinou

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění
před 2 hodinami

Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrací tropické teploty
včera

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie
včera

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
včera

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
včera

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
včera

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
včera

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
včera

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
včera

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
včera

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
včera

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
včera

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?
včera

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko
včera

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
včera

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko
včera

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové
včera

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně
včera
Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky
Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.
Zdroj: Libor Novák