V Německu je dalších 2082 nakažených, řeší se uvolnění restrikcí

Německo v pondělí zaznamenalo 2082 nových případů nákazy koronavirem a dalších 170 úmrtí infikovaných. Informoval o tom Institut Roberta Kocha (RKI), podle něhož se celkem nakazilo 125.098 lidí, z nichž 2969 zemřelo. V plném proudu je ve spolkové republice debata o uvolnění některých opatření přijatých v boji proti epidemii.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Martin Sanchez
doporučujeme

Od pátku, kdy přibylo 5323 infikovaných, je každý den nárůst nižší než předchozí den. V sobotu to bylo 4133 případů a v neděli 2537. V dalších dnech by se mělo ukázat, jestli není pokles do značné míry dán tím, že se o velikonočních svátcích méně testovalo a část úřadů nehlásila všechny případy. Na tuto možnost dnes na tiskové konferenci upozornil i šéf RKI Lothar Wieler.

Rychlejším tempem teď přibývají uzdravení, v pondělí jich podle odhadu RKI bylo 3600. Celkem už nákazu překonalo na 68.200 lidí, tedy více než polovina infikovaných.

Nejpostiženější německou spolkovou zemí zůstává Bavorsko, odkud je přes 33.500 případů. Za Bavorskem s odstupem takřka 9000 případů následuje Severní Porýní-Vestfálsko s Bádenskem-Württemberskem. Kolem 16 procent nakažených podle RKI skončí v nemocnici, u dvou procent se rozvine zápal plic.

Kancléřka Angela Merkelová už ve čtvrtek prohlásila, že nejnovější vývoj v zemi dává důvod k opatrnému optimismu. Kdy by Německo mohlo začít rušit opatření přijatá proti nákaze, sice neoznámila, ale ve středu o tom bude jednat se členy své vlády i ministerskými předsedy spolkových zemí. Dopředu avizovala, že velkou roli při rozhodování pro ni bude hrát chování občanů během velikonočního víkendu a posudek německé akademie věd Leopoldina.

S tím, jak Němci o svátcích dodržovali nařízení, vyjadřuje spokojenost většina politiků v zemi. Bavorský ministr vnitra hovořil o "velmi vzorovém" chování, pozitivně víkend hodnotí i úřady dvojice dalších velmi postižených zemí - Severního Porýní-Vestfálska a Bádenska-Württemberska.

Že Němci teď zůstávají mnohem častěji doma, dosvědčují i dopravní statistiky. Železniční společnost Deutsche Bahn o svátcích registrovala 300.000 rezervací v dálkové dopravě, tedy pětkrát méně než před rokem. Výjimečná situace byla podle autoklubu ADAC i na silnicích, na nichž bylo mnohem méně aut než obvykle.

Na to, že by se spolková republika po 19. dubnu mohla dočkat úlev, nebo úplného zrušení některých opatření, ukazuje i postoj expertů z akademie věd, kteří doporučují postupné otevírání části škol, úřadů, obchodů i restaurací za dodržení hygienických předpisů a bezpečných rozestupů. Zároveň počítají s tím, že například ve veřejné dopravě budou Němci muset nosit roušky.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn předpokládá, že při uvolňování restrikcí budou centrální vláda a jednotlivé spolkové země postupovat společně. Berlínský primátor Michael Müller dnes vyjádřil přesvědčení, že omezení týkající se vycházení nebudou změněna hned, ale až od 27. dubna, nebo začátku května.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noční zákaz vycházení bude i v Kalábrii a na Sardinii, madridský region…

23.10.2020 12:51 Aktualizováno Přísnější pravidla kvůli zrychlování koronavirové epidemie přijímá čím dál více italských regionů.…

"Česko je nejhorší v Evropě a ministr porušuje opatření." Světová média si…

23.10.2020 12:10 Pádu ministra zdravotnictví Romana Prymuly, kterého premiér Andrej Babiš vyzval k rezignaci, si…

Slovensko oznámilo 2581 nových infekcí covid-19, Polsko zpřísňuje opatření

23.10.2020 12:08 Aktualizováno Slovensko oznámilo 2581 nově potvrzených případů koronaviru za den. Je to dosud nejvyšší denní…

Německo má za den přes 11 tisíc nakažených, platí zákaz turistických cest…

23.10.2020 10:46 Aktualizováno Německo zaznamenalo za minulých 24 hodin 11.242 nových nakažených koronavirem, což je jenom o 45…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama