V Německu je dalších 2082 nakažených, řeší se uvolnění restrikcí

Německo v pondělí zaznamenalo 2082 nových případů nákazy koronavirem a dalších 170 úmrtí infikovaných. Informoval o tom Institut Roberta Kocha (RKI), podle něhož se celkem nakazilo 125.098 lidí, z nichž 2969 zemřelo. V plném proudu je ve spolkové republice debata o uvolnění některých opatření přijatých v boji proti epidemii.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Martin Sanchez

Od pátku, kdy přibylo 5323 infikovaných, je každý den nárůst nižší než předchozí den. V sobotu to bylo 4133 případů a v neděli 2537. V dalších dnech by se mělo ukázat, jestli není pokles do značné míry dán tím, že se o velikonočních svátcích méně testovalo a část úřadů nehlásila všechny případy. Na tuto možnost dnes na tiskové konferenci upozornil i šéf RKI Lothar Wieler.

Rychlejším tempem teď přibývají uzdravení, v pondělí jich podle odhadu RKI bylo 3600. Celkem už nákazu překonalo na 68.200 lidí, tedy více než polovina infikovaných.

Nejpostiženější německou spolkovou zemí zůstává Bavorsko, odkud je přes 33.500 případů. Za Bavorskem s odstupem takřka 9000 případů následuje Severní Porýní-Vestfálsko s Bádenskem-Württemberskem. Kolem 16 procent nakažených podle RKI skončí v nemocnici, u dvou procent se rozvine zápal plic.

Kancléřka Angela Merkelová už ve čtvrtek prohlásila, že nejnovější vývoj v zemi dává důvod k opatrnému optimismu. Kdy by Německo mohlo začít rušit opatření přijatá proti nákaze, sice neoznámila, ale ve středu o tom bude jednat se členy své vlády i ministerskými předsedy spolkových zemí. Dopředu avizovala, že velkou roli při rozhodování pro ni bude hrát chování občanů během velikonočního víkendu a posudek německé akademie věd Leopoldina.

S tím, jak Němci o svátcích dodržovali nařízení, vyjadřuje spokojenost většina politiků v zemi. Bavorský ministr vnitra hovořil o "velmi vzorovém" chování, pozitivně víkend hodnotí i úřady dvojice dalších velmi postižených zemí - Severního Porýní-Vestfálska a Bádenska-Württemberska.

Že Němci teď zůstávají mnohem častěji doma, dosvědčují i dopravní statistiky. Železniční společnost Deutsche Bahn o svátcích registrovala 300.000 rezervací v dálkové dopravě, tedy pětkrát méně než před rokem. Výjimečná situace byla podle autoklubu ADAC i na silnicích, na nichž bylo mnohem méně aut než obvykle.

Na to, že by se spolková republika po 19. dubnu mohla dočkat úlev, nebo úplného zrušení některých opatření, ukazuje i postoj expertů z akademie věd, kteří doporučují postupné otevírání části škol, úřadů, obchodů i restaurací za dodržení hygienických předpisů a bezpečných rozestupů. Zároveň počítají s tím, že například ve veřejné dopravě budou Němci muset nosit roušky.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn předpokládá, že při uvolňování restrikcí budou centrální vláda a jednotlivé spolkové země postupovat společně. Berlínský primátor Michael Müller dnes vyjádřil přesvědčení, že omezení týkající se vycházení nebudou změněna hned, ale až od 27. dubna, nebo začátku května.

NÁZOR: Ustoupila Merkelová příliš autoritářům? Analytik předvídá vývoj v EU

22.09.2021 00:01 Během 16 let v úřadu německé kancléřky zažila Angela Merkelová všechny tři hlavní krize EU v…

Drama na dálnici v Bavorsku. Muž údajně drží jako rukojmí dva řidiče…

21.09.2021 21:52 Policie v Bavorsku dnes večer uzavřela úsek dálnice kvůli tomu, že v dálkovém autobusu je údajně…

EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

21.09.2021 21:35 Aktualizováno Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými…

Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

21.09.2021 21:30 Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním…

Merkelová podpořila na mítinku Lascheta, varovala před vládou levice

21.09.2021 21:14 Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého…

Morawiecki považuje rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu za…

21.09.2021 20:27 Aktualizováno Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora…

Nejmenší zájem o očkování je v rámci země na jihovýchodě Francie

21.09.2021 17:12 Francie v pátek splnila svůj cíl a alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 v zemi dostalo 50…

Většina zemí EU včetně Česka překračuje limity škodlivých látek v ovzduší

21.09.2021 16:33 Většina zemí Evropské unie dál překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, i když…

Náskok sociálních demokratů před CDU/CSU se pět dní před volbami snižuje

21.09.2021 16:25 Náskok Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující…

Kampaň v Německu vrcholí. CDU/CSU vynesla jako poslední trumf Merkelovou

21.09.2021 14:52 Kampaň před nedělními parlamentními volbami v Německu vrcholí. Souboj o kancléřský úřad se nyní,…

Související:

Právě se děje

reklama