V Nizozemí zprostili obžaloby lékařku v případu eutanazie

Nizozemský soud dnes zprostil obžaloby lékařku, která čelila obvinění, že provedla eutanazii, aniž byl souhlas její pacientky se smrtí zcela jasný. Podle agentury AP je verdikt soudu mezníkem, který by mohl pomoci nizozemským lékařům při rozhodování, zda poskytnout eutanazii pacientům trpícím demencí. Zákon o eutanazii platí v Nizozemsku od roku 2002.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Soud se zabýval případem z roku 2016, kdy 68letá lékařka poskytla eutanazii 74leté pacientce s těžkou formou stařecké demence. Nemocná žena už krátce poté, co jí byla nemoc diagnostikována, v písemném vyjádření svobodné vůle stanovila, že v případě zhoršení svého zdravotního stavu chce eutanazii podstoupit.

Kontrolní orgán, který v roce 2017 tento případ posuzoval, ovšem uvedl, že písemná vůle pacientky byla nejasná a dala se vykládat různými způsoby. Lékařka podle něj měla před eutanazií znovu prověřit, zda chce pacientka skutečně zemřít. Před smrtí totiž údajně žena vysílala smíšené signály.

Eutanazii lékařka provedla tak, že dala pacientce léky na spaní do kávy a později ji pomocí jejích rodinných příslušníků včetně manžela a potomka znehybněla. Pak jí vpíchla smrtelnou injekci.

Lékařka se u soudu bránila tím, že pacientka nebyla v okamžiku poskytnutí eutanazie už schopna jasně uvažovat, a vycházela proto z jasného přání v sepsané vůli. Soud jí dal za pravdu a dnes ji obžaloby v plném rozsahu zbavil. "Dospěli jsme k závěru, že všechny požadavky vyplývající ze zákona o eutanazii byly splněny," uvedla soudkyně Mariette Renckensová.

Státní zastupitelství původně žádalo, aby byla lékařka uznána vinnou z vraždy, nepožadovalo ale, aby jí soud uložil trest.

Eutanazie je ve většině zemí nezákonná. Jako první země na světě ji legalizovalo v roce 2002 právě Nizozemsko. V Evropě se později přidaly Belgie a Lucembursko. V Česku se eutanazie trestá jako vražda, asistovaná sebevražda je trestná pro asistujícího jako účast na sebevraždě.

V roce 2018 podstoupilo v Nizozemsku eutanazii 6126 lidí, tedy čtyři procenta všech lidí, kteří ten rok v zemi zemřeli. Podmínky pro poskytnutí eutanazie jsou poměrně přísné. Mimo jiné musí dva lékaři potvrdit, že u pacienta neexistuje naděje na zlepšení zdravotního stavu a že nesnesitelně trpí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá policie bude dodržování zákazů hlídat ze vzducholodě

09.04.2020 10:59 Neobvyklý dopravní prostředek využijí policisté z jižního Německa, kteří budou o Velikonocích…

"Oheň pod kontrolou." Epidemie Covid-19 spěje ve Španělsku ke konci, míní…

09.04.2020 10:52 Epidemie onemocnění covid-19 se ve Španělsku brzy začne chýlit ke konci, uvedl španělský premiér…

Většina Němců chce prodloužit platnost opatření i po 19. dubnu, ukazují…

09.04.2020 10:25 Nadpoloviční většina Němců (56 procent) má za to, že by opatření proti koronavirové nákaze měla…

Na Slovensku se kvůli kontrolám již nezopakovaly dopravní zácpy

09.04.2020 09:59 Na slovenských silnicích se dnes ráno nezopakovaly rozsáhlé kolony kvůli kontrolám dodržování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy