Vatikán vyšetřuje polského arcibiskupa, mohl krýt zneužívání

Vatikán nařídil vyšetřování polského arcibiskupa Leszeka Glódźe kvůli podezření, že svou nečinností kryl nahlášené případy sexuálního zneužívání. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na velvyslanectví Svatého stolce ve Varšavě, podle nějž krok následuje po skončení předběžného vyšetřování.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Papežský nuncius v Polsku v prohlášení uvedl, že místní církevní představitelé budou vyšetřovat emeritního gdaňského arcibiskupa Glódźe, který na svůj post rezignoval v srpnu. Důvodem je podezření, že ignoroval informace o sexuálním zneužívání nezletilých ze strany kněží ve své arcidiecézi.

Glódź podle DPA patřil k prominentním církevním hodnostářům v Polsku. Od roku 1991 měl na starosti pastorační činnost v armádě, za což získal hodnost generála. Gdaňským arcibiskupem byl od roku 2008 do letošního srpna, kdy v 75 letech odešel do penze.

V listopadu 2019 se v Gdaňsku konaly protesty, během nichž demonstranti Glódźe obviňovali ze zatajování indicií o sexuálním zneužívání v oblasti jeho působnosti. Kromě toho čelil obviněním, že šikanoval a ponižoval podřízené a že církevní funkce rozdával výměnou za dary. Arcibiskup všechna obvinění odmítl.

Glódź se objevil také ve filmovém dokumentu Jen to nikomu neříkej, který se věnuje sexuálnímu zneužívání dětí a mladistvých v polské katolické církvi. V tomto snímku jsou záběry z pohřbu kněze Franciszka Cybuly, který se přiznal k obtěžování chlapců. Glódź na zádušní mši velebil jeho činy, i když měl důkazy o tom, co duchovní dělal.

Ke katolické církvi se stále hlásí drtivá většina Poláků, podle sedm let starého průzkumu agentury CBOS se za katolíky považovalo 93 procent obyvatel největší středoevropské země. Přitažlivost církve však v posledních letech i vinou sexuálních skandálů setrvale klesá, a to zejména mezi mladými lidmi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Česko má suverénně nejvíce nových případů za 14 dní v EU

05.03.2021 08:00 Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je podle počtu nakažených za…

Nizozemec vymyslel nový test na koronavirus. Rozpozná ho z hlasu

05.03.2021 07:51 Nizozemský vynálezce přišel s novou metodou testování na koronavirus: místo nepříjemného výtěru z…

Matovič pobouřil Ukrajince žertem o Zakarpatské Ukrajině, dnes se omluvil

04.03.2021 21:21 Slovenský premiér Igor Matovič se dnes omluvil Ukrajině za svůj žert, že Rusku za dodávky vakcíny…

Rozvolňovat se podle Babiše po třech týdnech nebude. Čínskou a ruskou…

04.03.2021 21:15 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama