Vatikán vyšetřuje polského arcibiskupa, mohl krýt zneužívání

Vatikán nařídil vyšetřování polského arcibiskupa Leszeka Glódźe kvůli podezření, že svou nečinností kryl nahlášené případy sexuálního zneužívání. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na velvyslanectví Svatého stolce ve Varšavě, podle nějž krok následuje po skončení předběžného vyšetřování.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Papežský nuncius v Polsku v prohlášení uvedl, že místní církevní představitelé budou vyšetřovat emeritního gdaňského arcibiskupa Glódźe, který na svůj post rezignoval v srpnu. Důvodem je podezření, že ignoroval informace o sexuálním zneužívání nezletilých ze strany kněží ve své arcidiecézi.

Glódź podle DPA patřil k prominentním církevním hodnostářům v Polsku. Od roku 1991 měl na starosti pastorační činnost v armádě, za což získal hodnost generála. Gdaňským arcibiskupem byl od roku 2008 do letošního srpna, kdy v 75 letech odešel do penze.

V listopadu 2019 se v Gdaňsku konaly protesty, během nichž demonstranti Glódźe obviňovali ze zatajování indicií o sexuálním zneužívání v oblasti jeho působnosti. Kromě toho čelil obviněním, že šikanoval a ponižoval podřízené a že církevní funkce rozdával výměnou za dary. Arcibiskup všechna obvinění odmítl.

Glódź se objevil také ve filmovém dokumentu Jen to nikomu neříkej, který se věnuje sexuálnímu zneužívání dětí a mladistvých v polské katolické církvi. V tomto snímku jsou záběry z pohřbu kněze Franciszka Cybuly, který se přiznal k obtěžování chlapců. Glódź na zádušní mši velebil jeho činy, i když měl důkazy o tom, co duchovní dělal.

Ke katolické církvi se stále hlásí drtivá většina Poláků, podle sedm let starého průzkumu agentury CBOS se za katolíky považovalo 93 procent obyvatel největší středoevropské země. Přitažlivost církve však v posledních letech i vinou sexuálních skandálů setrvale klesá, a to zejména mezi mladými lidmi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko zpřísní ostrahu kostelů a synagog. Vyšly najevo další informace o…

26.11.2020 16:20 Rakousko zpřísní ostrahu kostelů a synagog. Atentátník, který 2. listopadu ve Vídni zabil čtyři…

Výrok o gestapu vyhrotil spor v EU. Sílí tlak na vyloučení Orbánova…

26.11.2020 16:01 Spor kolem schvalování sedmiletého rozpočtu Evropské unie zvýšil tlak na nejsilnější politickou…

Nejasnosti kolem incidentu u německého kancléřství: Řidič spáchal podobný…

26.11.2020 14:48 Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové…

Francie chce očkovat proti covidu ještě letos. Veřejnost je však skeptická…

26.11.2020 14:28 Francie chce začít první dávky očkovacích látek proti koronaviru v případě jejich schválení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama