Polsko očekává, že Brusel přijde s návrhem, jak vyřešit patovou situaci ohledně unijního rozpočtu. Mluvčí polské vlády to řekl polskému veřejnoprávnímu rádiu, píše dnes agentura Reuters. Velvyslanci Varšavy a Budapešti v pondělí zablokovali přijetí rozpočtu EU na období 2021-2027 i plánovaný fond koronavirové pomoci.
Dvojice zemí nesouhlasí s tím, aby vyplácení peněz z evropských fondů bylo podmíněno dodržováním principů právního státu.
"Očekáváme nové návrhy, které budou v souladu s unijními smlouvami a také v souladu se závěry Evropské rady z (letošního) července, kdy byl rozpočet EU dohodnut," řekl mluvčí polské vlády Piotr Müller v polském rozhlase.
Pondělní veto dvojice členských zemí se vztahuje jak na plánovaný fond koronavirové pomoci ve výši 750 miliard eur (19,8 bilionu korun), tak na sedmiletý unijní rozpočet ve výši téměř 1,1 bilionu eur (29 bilionů korun). Zablokování znamená, že peníze na obnovu ekonomik postižených pandemií covid-19 budou pro všechny unijní země nejspíše zpožděny, poznamenala dnes agentura Reuters. Původní plán podle ní počítal s tím, že finance začnou proudit do jednotlivých zemí od poloviny roku 2021.
Varšava pondělní veto označuje za začátek debaty zaměřené na nalezení kompromisu. "Uklidněme se, jsou to jen diskuze na úrovni velvyslanců, nejdůležitější debata je stále před námi. Polsko chce, aby byla dlouhodobá dohoda přijata co nejdříve... Ale nemůže se tak stát na úkor svrchovanosti členského státu," řekl polské státní televizi náměstek ministra zahraničí Szymon Szynkowski vel Sek.
Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács podle agentury MTI uvedl, že za veto rozpočtu nemůže Maďarsko, nýbrž ti, kteří pro něj vytvořili podmínky. Podmínění čerpání peněz z unijních fondů dodržováním vlády práva je podle něj v rozporu se zakládajícími smlouvami EU a také nebylo v červencové dohodě o rozpočtu, kterou schválil premiér Viktor Orbán. "Evropský parlament a současné německé předsednictví červencovou dohodu změnily," uvedl Kovács v maďarské veřejnoprávní televizi M1.
Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargaová deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung řekla, že snaha podmínit vyplácení peněz z evropských fondů dodržováním principů právního státu je porušením práva, protože to odporuje závěrům summitu EU. "My jsme ti, kdo dohody dodržují," citovala političku agentura DPA. Vargaová odmítla také obvinění z toho, že Budapešť svým postojem zbylé členské země vydírá. Podle ní unii nejde o hodnoty, ale o to, aby měla k dispozici prostředek, jak tlačit na země, které mají jiný názor například v otázkách migrace nebo rodinné politiky.
Německý ministr pro evropské záležitosti Michael Roth dnes prohlásil, že členské země by se měly chovat zodpovědně a měly by zajistit, aby se peníze z koronavirového fondu dostaly do jednotlivých států co nejdříve. "Teď není čas na vetování, je třeba jednat rychle a v duchu solidarity," řekl Roth.
Europoslanci stejně jako řada států zejména západní a severní Evropy trvali na tom, aby bylo vyplácení peněz provázané s respektováním demokratických zásad jako je nezávislost soudů nebo svoboda médií.
Lídři Maďarska i Polska dávají dlouhodobě najevo, že jim spojení peněz s principy vlády práva dělá problémy. Unijní instituce už několik let vedou s oběma zeměmi řízení kvůli obavám z porušování evropských hodnot a Budapešť i Varšava tvrdí, že žádné další mechanismy k ochraně právního státu nejsou třeba.
Na víceletém rozpočtu se musí členské státy shodnout jednomyslně. Pokud by se to nepovedlo do konce roku, začne od ledna platit provizorium vycházející z letošního rozpočtu.
Související

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
Polsko , Maďarsko , EU (Evropská unie) , evropský parlament , demokracie
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
před 1 hodinou

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
před 1 hodinou

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
před 1 hodinou

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
před 1 hodinou

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
před 3 hodinami

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
před 4 hodinami

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
před 4 hodinami

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
před 5 hodinami

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
před 6 hodinami

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?
před 7 hodinami

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko
před 7 hodinami

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
před 8 hodinami

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko
před 8 hodinami

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové
před 8 hodinami

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně
před 9 hodinami

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky
před 9 hodinami

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti
před 10 hodinami

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem
před 10 hodinami

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul
před 10 hodinami
Dánsko chce Maďarsku odebrat hlasovací práva v EU
Dánsko chce, aby Evropa využila veškeré své právní možnosti proti Maďarsku kvůli porušování základních práv EU, včetně uplatnění tzv. „jaderné možnosti“ podle článku 7. Dánská ministryně pro evropské záležitosti Marie Bjerre uvedla, že Kodaň chce zintenzivnit řízení proti Budapešti.
Zdroj: Tereza Marešová