Von der Leyenová je v izolaci, setkala se s člověkem nakaženým koronavirem

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová bude do úterka v izolaci kvůli kontaktu s člověkem pozitivně testovaným na covid-19. Německá politička dnes oznámila, že má za sebou již jeden negativní test a dnes podstoupí druhé testování.

Ursula von der Leyenová
doporučujeme

S pozitivně testovaným se podle médií setkala před týdnem v Portugalsku, kde jednala o prioritách předsednictví Evropské unie, jehož se jihoevropská země ujme v lednu.

"Byla jsem informována, že minulé úterý jsem se zúčastnila schůzky, na které byl i člověk, jenž byl včera (v neděli) pozitivně testován na covid-19," napsala dnes von der Leyenová na twitteru.

Šéfka unijní exekutivy je po předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi dalším z vrcholných představitelů evropských institucí, který se v rámci karanténních pravidel preventivně izoluje.

Kvůli Michelovu kontaktu s nakaženým člověkem byl o týden posunut summit EU, na který se prezidenti a premiéři unijních zemí místo původně plánovaného konce září sjeli až minulý týden.

Podle portugalského webu SIC Noticias je nakaženým právník António Lobo Xavier, který byl na jednání portugalské vlády nedaleko von der Leyenové. Podle fotografií zveřejněných webem měli účastníci zasedání roušky.

Špičky evropských institucí v posledních týdnech čelí řadě dotazů novinářů na to, zda jsou jejich četné cesty s ohledem na druhou vlnu nákazy nezbytné. Například Michel vyrazil v září v rámci snahy uklidnit napjatou situaci ve východním Středomoří do Řecka a na Kypr a zavítal též na Maltu. Několik cest podnikl i šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Sama von der Leyenová během dvoudenní návštěvy Portugalska pronesla řeč, sešla se s premiérem Antóniem Costou a byla přítomna zmíněnému zasedání vlády. Podle koronavirových pravidel mají členové komise vyrážet pouze na nezbytné cesty a za takovou její šéfka svou portugalskou návštěvu považovala.

"Co se týče komisařů, je na nich, aby případ od případu posoudili, co považují za nezbytné," odpověděl minulý týden novinářům na dotazy týkající se nezbytnosti portugalské cesty mluvčí komise Balázs Ujvari. Dodal, že většina jednání by se měla i nadále odehrávat na dálku přes video.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok u kostela v Nice: Terorista ženě uřízl hlavu, mrtvých je více

29.10.2020 22:04 Aktualizováno Útočník s nožem při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a…

Itálie má skoro 27 tisíc nových případů nákazy, rekord hlásí také Španělsko

29.10.2020 20:23 Aktualizováno V Itálii přibylo za poslední den na 26.831 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie.…

Francie přitvrdila. Lidé smí od pátku jen do školy a do práce

29.10.2020 20:10 Francie dnes ohlásila 47.637 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin, ve středu to…

Lídři zemí EU probírají další spolupráci při boji proti covidu-19

29.10.2020 19:22 O další koordinaci boje proti rychle se šířící koronavirové nákaze jednají dnes večer na dálku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama