Výrok o gestapu vyhrotil spor v EU. Sílí tlak na vyloučení Orbánova Fideszu z EPP

Spor kolem schvalování sedmiletého rozpočtu Evropské unie zvýšil tlak na nejsilnější politickou skupinu Evropského parlamentu. V řadách Evropské lidové strany (EPP) kvůli zablokovaným jednáním sílí hlasy volající po vyloučení členů hnutí Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, který odmítá podpořit spojení unijních peněz s vládou práva.

Napětí ve středu vyhrotil jeden z maďarských členů frakce, který přirovnal snahu jejího šéfa Manfreda Webera přesvědčit Budapešť ke změně názoru k praktikám gestapa.

"´Pokud nemáte co skrývat, nemusíte se bát.´ - Vzpomínám si, že gestapo používalo stejný slogan," přirovnal podle webu Euronews v maďarské televizi Weberova slova k údajným vyjádřením pracovníků nacistické tajné policie europarlamentní lídr Orbánova uskupení Tamás Deutsch. Weber se podobným výrokem snažil přesvědčit Maďarsko a Polsko, aby přestaly blokovat schvalování rozpočtu a s ním spojeného fondu na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirem.

Deutsch, který od roku 1999 tři roky působil v Orbánově vládě jako ministr sportu a zdraví, v srpnu 1989 v Praze osobně podpořil zakázanou protirežimní demonstraci u příležitosti výročí okupace z roku 1968, za kterou se jménem maďarské opozice omluvil. Československá policie jej tehdy zatkla a po týdnu v cele vyhostila.

Historicky největší balík společných unijních peněz v celkové hodnotě přes 1,8 bilionu eur (téměř 50 bilionů korun) odmítají obě země schválit kvůli nové podmínce spojující čerpání peněz s dodržováním principů právního státu. Maďarsko a Polsko, s nimiž unijní instituce už několik let vedou řízení kvůli obavám z omezování nezávislosti justice či médií, označují novou úpravu za porušení unijních smluv a nechtějí s ní souhlasit.

Většina europoslanců tuto podmínku podporuje a velká část z nich usilovala ještě o její zpřísnění, zákonodárci maďarské vládní strany však pevně stojí za Orbánem. Mezi členy lidoveckého klubu kvůli tomu roste podpora pro jejich vyloučení.

"Takový přístup nemá místo ani ve straně, ani v parlamentní frakci. Nemůžeme to jen tak přejít, musíme vyvodit důsledky," prohlásil v reakci na výrok maďarského kolegy rakouský člen skupiny Othmar Karas. Deutsche na twitteru vyzval, aby se Weberovi veřejně omluvil nebo opustil parlamentní skupinu.

Wer das Eintreten für die Rechtsstaatlichkeit mit der Gestapo und dem stalinistischen Geheimdienst vergleicht, hat in der @EPPGroup nichts mehr verloren. @dajcstomi muss sich umgehend bei @ManfredWeber entschuldigen oder die Fraktion verlassen. (ok)https://t.co/ODy1qWH6A5

— Othmar Karas (@othmar_karas) November 26, 2020

Fidesz má v EPP již od loňska na neurčito pozastavené členství kvůli kontroverzním krokům, které posilují moc této strany a v EU vyvolávají obavy o demokracii a o respektování zásad právního státu v Maďarsku. Letos na jaře se pro její přímé vyloučení vyslovilo 13 členských stran z unijních zemí včetně české TOP 09.

"Nedovedu si představit, že pokud bude zablokovaný rozpočet a fond obnovy, bude Fidesz dál sedět v EPP," prohlásil tento týden její europoslanec strany Jiří Pospíšil.

K jasnému vyjádření o budoucnosti Orbánova hnutí v řadách evropských lidovců vyzval minulý týden jejich předseda Donald Tusk, podle něhož by "oponenti našich základních hodnot neměli být chráněni nikým".

Tlak na vyloučení maďarských členů sílí i od konkurenčních frakcí. Ty EPP vyčítají, že se jí 13 maďarských hlasů hodí pro udržení pozice nejsilnější skupiny a proto se k ráznému kroku neodhodlají.

"Autokraté si berou EU jako rukojmí," napsal dnes na twitteru německý levicový europoslanec Martin Schirdewan. Stejně jako někteří další kolegové soudí, že díky členství v EPP Orbán snáze legitimizuje své kroky, které podle europoslanců omezují demokracii v Maďarsku.

Die Autokraten nehmen die EU in Geiselhaft.Die EVP hat den kleinen Diktator #Orban noch immer nicht ausgeschlossen.Rechtsstaatlichkeit zu fordern & gleichzeitig deren Feinde zu päppeln, ist unglaubwürdig & schadet nachhaltig der Demokratie. #RuleOfLawhttps://t.co/qqXx3Gmde7

— Martin Schirdewan (@schirdewan) November 26, 2020

Někteří členové strany včetně například české lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové se naproti tomu domnívají, že vyloučení Fideszu není na místě, neboť by mohlo dát Orbánovi argumenty v protiunijní rétorice.

"Ještě nebyly vyčerpány všechny prostředky, jak Fideszu jasně ukázat, že oni sami sebe vylučují z EPP," apelovala na další Šojdrová.

Členové EPP se shodují v tom, že vzhledem ke koronavirové pandemii a nemožnosti osobních jednání nebude vyřešení sporné otázky věcí nejbližších dnů.

Související

Více souvisejících

fidesz Manfred Weber (šéf EPP) Maďarsko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

před 4 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 6 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy