Jerevan - Francie stále ještě nedospěla k rozhodnutí, zda je vhodný čas k dodávce vrtulníkových lodí Mistral do Ruska. Prezident François Hollande dnes po jednání s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem v Jerevanu prohlásil, že o dodávce stále ještě není rozhodnuto.
Oba státníci se v arménské metropoli zúčastnili pietních akcí ke stému výročí osmanského vyvražďování Arménů.
"Buď budou lodi Mistral dodány, byť se dnes takto rozhodnout nehodláme, nebo se půjde cestou kompenzace způsobem, který posoudíme později. V dané chvíli žádné rozhodnutí nepadlo," citovala agentura AFP Hollandea.
Hollande před cestou do Jerevanu prohlásil, že v případě nedodání dvou plavidel bude muset Paříž vrátit Rusku peníze. Agentura TASS dnes s odvoláním na informované zdroje oznámila, že Moskvu by takové řešení uspokojilo.
Západní experti hovoří o částce téměř jedné miliardy eur (asi 27,5 miliardy Kč), podle ruských zdrojů by mělo i s penále za zrušení kontraktu jít o 1,5 miliardy eur. Pokud by Francie takovou částku zaplatila, Rusko by bylo spokojeno a Paříž by si zachovala tvář, citovala svůj zdroj agentura TASS.
Související
Rusko si postaví vlastní vrtulníkové lodě, mají být obdobou Mistralů
Západ ukáže Číně svaly: Cvičení v Pacifiku povede francouzská loď třídy Mistral
Lodě třídy Mistral , François Hollande , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Jiří Ovčáček figuruje v plánech hnutí ANO. Poslanci ho navrhují do jedné z rad
před 1 hodinou
Wikipedie vznikla před 25 lety. Co o ní (ne)víte?
před 2 hodinami
Počasí v Česku změní ráz. Meteorologové prozradili podrobnosti
před 2 hodinami
Feri si má odsedět i zbytek trestu. V očích soudu se zatím nepolepšil
před 3 hodinami
V Íránu umírají občané Kanady i humanitární pracovníci. G7 hrozí sankcemi
před 4 hodinami
Trump se dnes v Bílém domě setká s Machadovou
před 4 hodinami
Vesmírný štít bez nutnosti anexe? Trump ke své „Zlaté kopuli“ Grónsko nepotřebuje
před 5 hodinami
Prezident Pavel potají dorazil na Ukrajinu
před 6 hodinami
Ukrajina přiznává krizi v armádě: 200 tisíc vojáků dezertovalo, další miliony se vyhýbají odvodu
před 7 hodinami
Evropa posílá vojáky do Grónska. Trumpovi ustoupit nehodlá
před 8 hodinami
Trump stáhl z pohotovosti strategické bombardéry. Zabíjení demonstrantů v Íránu podle něj skončilo
před 8 hodinami
Nevyzpytatelné počasí pokračuje. Meteorologové avizují víkendové varování
před 8 hodinami
Sněmovní maraton nebere konce. Babiš během interpelací ostře útočil na Piráty
před 9 hodinami
První zdravotní evakuace v historii. NASA stahuje astronauty z ISS domů
před 10 hodinami
Nová éra pro Gazu: Trumpův plán vstupuje do druhé fáze, začíná demilitarizace a obnova
před 10 hodinami
Trump hlásí ohromný pokrok ve Venezuele. Nechce ale prozradit jakékoliv detaily
před 11 hodinami
Trump tlačí na Zelenského. Mírové dohodě stojí v cestě Kyjev, naznačil
před 12 hodinami
Americký zájem o Grónsko a Venezuelu je pochopitelný. Evropa se musí vzpamatovat
před 13 hodinami
Mrazivé počasí neskončilo. Teploty budou do konce týdne klesat
včera
Cibule, parodie Klause i grimasy. Sněmovna se při jednání o důvěře mění v cirkus, pokračovat bude ve čtvrtek
Jednání o vyslovení důvěry nové vládě Andreje Babiše, kterou tvoří koalice hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě, bude pokračovat třetím dnem. Ani dnes, po dvou dnech jednání, se k němu poslanci nedostali. Přestože má vládní tábor v dolní komoře pohodlnou většinu 108 hlasů, opozice se rozhodla proces maximálně protáhnout a zpestřit ho nezvyklými performance. Samotné hlasování se tak očekává nejdříve během čtvrtka, jelikož řečniště stále okupují kritici nového kabinetu.
Zdroj: Libor Novák