Moskva – Bývalý sovětský prezident Michal Gorbačov v rozhovoru pro Radio Svoboda ostře pustil do stávajícího ruského prezidenta Vladimira Putina i premiéra Dmitrije Medveděva. Na zprávu upozornil server EUobserver.
Poslední hlava Sovětského svazu uvedla, že Putin vládne „pevnou rukou" za pomoci nebezpečných frakcí, které se v zemi snaží posílit korupční prostředí. Gorbačov se také domnívá, že pokud by v zemi přoběhly svobodné volby, vznikla by mnohem silnější opozice. „Dominance bezpečnostních sil je nepřijatelná," myslí si.
Gorbačov je na Západě pozitivně hodnocen především jako ten, který umožnil mírové rozpuštění Sovětského svazu. V roce 1990 získal Nobelovu cenu za mír. V Rusku ale už tak populární není. Toto je však podle serveru EUobserver vůbec poprvé, kdy tak ostře kritizuje současné ruské vůdce.
Putin podle něj vládne za pomoci svých „osobních přátel", tedy s „kamarády ze stejné ulice, se kterými hrál fotbal". „Takový styl osobních vztahů je pro mě nepřijatelný," řekl v rozhovoru pro Radio Svoboda. „To je důvod, proč ho nikdy nezradí. To vy jste podvedeni," varoval ruskou veřejnost.
Putin podle Gorbačova Rusy zradil tím, že ve svých rukou pod záminkou zavedení reforem drží většinu státního majetku. Místo reforem však prý spíše podporuje korupční prostředí. Po celém světě je podle něj možné pozorovat návrat k diktatuře a autoritářským režimům.
A to platí i pro Rusko, myslí si Gorbačov a dodává, že ruské instituce poskytují podmínky pro nadvládu jejich svévolnost a zneužívání. „Naši vůdci rádo vládnou 'tvrdou rukou'," uvedl exprezident. Uvedl také, že dle jeho názoru nebyl žádný ruský vůdce od roku 1990 zvolen v řádných volbách, Ty podle něj jsou mnohem méně svobodné než v éře Sovětského svazu.
Poukazuje například na prezidentské volby v roce 1996. tehdy podle něj vyhrál Gennadij Zjuganov. I přesto se prezidentem stal Boris Jelcin. „Zjuganov věděl, že volby vyhrál, ale měl strach," tvrdí Gorbačov. Moderátorka na to namítla, že pokud by v té době kandidoval Putin, vyhrál by. V tom případě by podle Gorbačova byly volby spravedlivé a Rusko by tedy mělo mnohem silnější opozici. A situace v zemi by byla zcela odlišná a „zdravější".
Připustil také, že Rusko má sklony k autoritářství, přesto záleží na osobnosti člověka, který zemi vede, a na jeho zkušenostech. „Putin a Medveděv mají jiné zkušenosti. Zemi vládnou tvrdou rukou. Vládnou strachem," myslí si bývalý prezident. Citoval také slova bezpečnostníhů úředníka Viktora Čerkesova, podle kterého má současné ruské vedení mnoho z rysů čekistů. Poukazoval tak na sovětskou tajnou policii Čeka, předchůdce KGB.
„Málem jsem se k nim přidal. Po univerzitě jsem byl pozván, abych se k nim připojil," řekl Gorvačov o KGB. Nakonec to ale odmítl. „Nadřazenost bezpečnostních struktur, jejich nadměrné výsady při rozhodování v politických otázkách a v zasahování do života lidí, to vše je nepřijatelné, je to přes čáru," má jasno bývalý vůdce SSSR.
Jeho země prý nejvíce ze všeho potřebuje nový volební systém, který by dal lidem skutečnou možnost o něčem rozhodnout. Zavrhl také systém, ve kterém je jednou za prezidenta zvolen Putin a podruhé Medveděv. „Stydím se za ně. Jednají nemístným způsobem. Jako kdyby tady nebyla žádná společnost ani ústava, žádný volební systém. Všichni se rozhodují mezi těmi dvěma. Ale kde jsme my? Kde je těch 140 milionů lidí? To se mi nelíbí. Ti dva ale věří, že jsou zachránci své vlasti," dodal Gorbačov.
Související
"Chtěli něco slyšet, prostě!" Eroze Varšavské smlouvy započala před 35 lety
RVHP vznikla před 75 lety. Její srovnávání s EU je nepřípadné
Michail Gorbačov , Vladimír Putin , Dmitrij Medveděv
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil
včera
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
včera
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
včera
Svatá Barbora a tradice adventního času
včera
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
včera
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
včera
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
včera
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
včera
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
včera
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
včera
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
včera
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
včera
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
včera
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
včera
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
včera
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
včera
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
včera
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
3. prosince 2024 21:51
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
3. prosince 2024 21:03
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Zdroj: Libor Novák