Moskva – Někdejší vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov v komentáři pro magazín Time varuje, že má dnešní svět před sebou řadu problémů. Za ten největší považuje militarizaci politiky a závody ve zbrojení.
„Dnešní svět je zaplaven problémy. Zákonodárci se zdají být zmateni a ztraceni. Ale žádný problém dnes není naléhavější než militarizace politiky a nové závody ve zbrojení. Zastavení a zvrácení tohoto ruinujícího závodu musí být naší nejvyšší prioritou. Současná situace je příliš nebezpečná,“ varuje Gorbačov.
Poukazuje na to, že do Evropy bylo přivezeno více vojáků, tanků a obrněných transportérů a že ruské zbraně jsou rozmisťovány tak, jako „kdyby měly střílet z bezprostřední blízkosti“. „Zatímco státní rozpočty se snaží financovat základní sociální potřeby lidí, vojenské výdaje rostou. Vždy se snadno najdou peníze na sofistikované zbraně, jejichž zhoubná síla je srovnatelná se zbraněmi hromadného ničení; na ponorky, jejichž jediná salva může zničit půl kontinentu; na systém protiraketové obrany, který narušuje strategickou stabilitu,“ myslí si někdejší sovětský politik.
Psali jsme: Chmurné poselství do Prahy: Svět ve slepé uličce, nikdo nemá řešení krize, tvrdí GorbačovPolitici a vojenští představitelé mluví stále více bojovně. Komentátoři a televizní osobnosti se k bojovnému sboru přidávají. Všechno to vypadá, jako by se svět připravoval na válku, tvrdí Gorbačov. Připomíná, že ve druhé polovině 80. let zahájil Sovětský svaz a USA proces umožňující snižování počtu jaderných zbraní a snížení jaderné hrozby, díky čemuž bylo 80 procent jaderných zbraní nashromážděných během roků studené války vyřazeno z provozu a zničeno.
„Ničí bezpečnostní nebyla omezena. Nebezpečí, že v důsledku technického selhání nebo nehody, vypukne jaderná válka, bylo sníženo. Bylo toto dosaženo především díky povědomí představitelů hlavních jaderných mocností, že jaderná válka je nepřijatelná. V listopadu 1985 na prvním summitu v Ženevě vedoucí představitelé Sovětského svazu a USA prohlásili: Jaderná válka nemůže být vyhrána a nesmí být nikdy bojována. Naše dva národy nebudou usilovat o vojenskou převahu. Tento výrok vyvolal úlevu po celém světě,“ vysvětluje.
Psali jsme: Gorbačov vyčítá Západu triumfalismus po zániku SSSR: Mnuli si ruce, spolupráci odmítliPoukazuje na fakt, že už tehdy se světoví vůdci shodli, že jaderné zbraně mohou být použity pouze za jedním účelem – předcházení válce. A že konečným cílem by měl být svět bez jaderných zbraní. „V současné době však jaderná hrozba opět roste. Vypadá to reálně. Vztahy mezi velmocemi jdou už několik let od desíti k pěti. Obhájci hromadění zbraní a vojensko-průmyslového komplexu si mnou ruce. Musíme se z této situace vymanit. Musíme obnovit politický dialog, jehož cílem budou společná rozhodnutí a společné akce. Existuje názor, že by se dialog měl zaměřit na boj proti terorismu. To je skutečně důležitý a naléhavý úkol. Ale jako jádro normálního vztahu a partnerství to nestačí,“ varuje bývalý vůdce SSSR.
Důraz by podle něj měl být kladen především na prevenci a snižování jaderného arzenálu. „Cílem by mělo být dosáhnout shody nejen na stanovení stropu jaderných zbraní, ale také na protiraketové obraně a strategické stabilitě. V moderním světě musí být války zakázány, protože žádný z globálních problémů, kterým čelíme, válka nevyřeší – ani chudobu, ani životní prostředí, migraci, populační růst, nebo nedostatek zdrojů,“ upozorňuje Gorbačov.
„Apeluji na členy Rada bezpečnosti OSN zodpovědné za mezinárodní mír a bezpečnost - učiňte první krok. Konkrétně navrhuji uspořádat zasedání Rady bezpečnosti na úrovni hlav států a přijmout usnesení o tom, že jaderná válka je nepřijatelná a že nesmí být nikdy vedena. Myslím, že iniciativa, která by přijala takovou rezoluci, by měla vycházet od Donalda Trumpa a Vladimira Putina - prezidentů dvou národů, které drží 90% světového jaderného arzenálu, a tudíž nesou zvláštní odpovědnost,“ píše pro Time.
Připomíná také, že prezident Franklin D. Roosevelt kdysi řekl, že jednou z hlavních svobod je svoboda od strachu. „Miliony lidí dnes nesou břemeno strachu a stresu a to je hlavním důvodem pro militarismus, ozbrojené konflikty, závody ve zbrojení, a jaderný Damoklův meč. Zbavit svět tohoto strachu, aby byli lidé svobodnější – to by se mělo stát společným cílem nás všech. Bylo by pak mnohem snazší řešit celou řadu dalších problémů. Je čas rozhodnout se a začít jednat,“ burcuje.
Související
"Chtěli něco slyšet, prostě!" Eroze Varšavské smlouvy započala před 35 lety
RVHP vznikla před 75 lety. Její srovnávání s EU je nepřípadné
Michail Gorbačov , Jaderné zbraně
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil
včera
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
včera
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
včera
Svatá Barbora a tradice adventního času
včera
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
včera
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
včera
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
včera
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
včera
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
včera
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
včera
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
včera
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
včera
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
včera
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
včera
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
včera
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
včera
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
včera
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
3. prosince 2024 21:51
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
3. prosince 2024 21:03
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Zdroj: Libor Novák