Kyjev - Vrahem kritika Kremlu Denise Voroněnkova je ukrajinský občan Pavel Paršov (28). Podle poradce ukrajinského ministra vnitra byl ruským agentem, který absolvoval výcvik u ruských bezpečnostních sil.
Paršov v letech 2014 až 2016 sloužil v ukrajinské národní gardě, která spadá pod ministerstvo vnitra. Od roku 2011 byl přitom hledán policií v souvislosti s hospodářskou kriminalitou, uvedla agentura DPA.
"Zabil ho agent ruských bezpečnostních sil... Sloužil jim a dostal příkaz eliminovat nepřítele Ruska - Denise Voroněnkova," prohlásil poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko dnes v ukrajinské televizi 1+1. Podle něj se vrah narodil v Sevastopolu na Krymu.
Agentura Interfax-Ukrajine napsala, že Paršov měl u sebe v době zločinu identifikační průkaz člena ukrajinské národní gardy. Podle Heraščenka to mohlo být proto, aby se mohl případně bez problémů prokázat policejní hlídce, kdyby ho legitimovala.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko již ve čtvrtek vraždu označil za čin ruského státního terorismu, Kreml toto nařčení okamžitě popřel.
Bývalý komunistický poslanec Voroněnkov emigroval na Ukrajinu z obavy před pronásledováním ruskou tajnou policií. Kyjev Voroněnkova považoval za důležitého svědka ruské intervence na Ukrajině v roce 2014. Ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko sdělil, že Voroněnkov byl zabit krátce před tím, než měl na vojenské prokuratuře vypovídat. Čeho se výpověď měla týkat, Lucenko neoznámil.
Související
Ruský exposlanec kritizoval anexi Krymu, jeho vraždu prý zosnovala tajná služba a mafián
Ukrajinská policie zatkla muže kvůli vraždě kritika Kremlu Voroněnkova
Denis Voroněnkov , Ukrajina , Rusko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
před 1 hodinou
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
před 2 hodinami
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
před 4 hodinami
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
před 5 hodinami
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
před 6 hodinami
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
před 8 hodinami
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
před 9 hodinami
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
před 10 hodinami
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
před 11 hodinami
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
před 13 hodinami
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
před 14 hodinami
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
včera
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
včera
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
včera
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
včera
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
včera
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
včera
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
včera
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
včera
Nevycházejte ven, slyšeli obyvatelé Petrohradu. Město čelí masivnímu ukrajinskému útoku
Obyvatelé Petrohradu byli v sobotu ráno vyzváni místními úřady, aby nevycházeli ze svých domovů a připravili se na možné výpadky mobilního internetu. Druhé největší ruské město se totiž stalo terčem masivního ukrajinského náletu bezpilotních letounů, který podle gubernátora Alexandra Beglova demonstruje rostoucí schopnost Kyjeva zasahovat cíle hluboko ve vnitrozemí.
Zdroj: Libor Novák