Za pád letadla s polským prezidentem mohou Rusové, tvrdí polští státní zástupci. Rusko obvinění odmítá

Varšava - Polští státní zástupci dnes uvedli, že nové důkazy svědčí o tom, že pád letadla v roce 2010, při kterém zahynul polský prezident Lech Alexandr Kaczyński a dalších 95 lidí, byl úmyslně způsoben dvěma ruskými dispečery a ruským pracovníkem kontrolní věže. Rusko taková obvinění odmítá. Zprávu přinesl New York Post.

Polský státní zástupce Marek Kuczynski řekl, že není „pochyb“ o tom, že jednou z příčin havárie bylo chování těch v kontrolní věži, kteří jsou vinni tím, že „úmyslně způsobili katastrofu.“ Polští vyšetřovatelé chtějí tři Rusy vyšetřovat a uvedli, že nezveřejní žádné bližší informace o důkazech do té doby, než s nimi budou mluvit. Prokurátoři též uvedli, že po znovuotevření rakví obětí zjistili, že ve dvou případech byly pozůstatky ve špatných rakvích a v pěti rakvích byly fragmenty dalších orgánů, uvedla agentura Reuters.  

Mluvčí Kremlu, Dmitrij Sergejevič Peskov, odmítl obvinění se slovy, že „„okolnosti této tragédie byly důkladně prozkoumány, a my nemůžeme souhlasit s těmito závěry.“ Incident byl analyzován dvěma samostatnými vyšetřováními, polským a ruským. Ruské vyšetřování svádělo veškerou vinu na polskou stranu. Rusko dosud odmítalo vrátit trosky letadla zpět do Polska, s odvoláním na své vlastní pokračující vyšetřování, připomíná agentura Reuters.

Polské vyšetřování dávalo vinu za katastrofu špatnému výcviku a chybám polských pilotů, kteří se snažili přistát v mlze. Polští vyšetřovatelé též obvinili ruské dispečery letového provozu, že dávali nesprávné a zavádějící instrukce pro přistání pilotům. Nicméně, zpráva se zastavila před obviněním Rusů z úmyslného pochybení.

Podnět k novému vyšetřování incidentu dala konzervativní strana Právo a spravedlnost po vyhraných volbách v roce 2015. Předsedou strany je Jarosław Aleksander Kaczyński, bratr Lecha Kaczyńskiho, který opakovaně naznačoval, že Rusko záměrně zabilo Lecha a 95 dalších pasažérů, včetně první dámy, generálů, hlavy centrální banky a dalších vysokých úředníků. Obvinění prokurátorů zcela jistě zhorší už tak vyhrocené vztahy Polska s Ruskem a prohloubí rozdělení v polské společnosti, domnívá se agentura Reuters.

Související

Více souvisejících

Polsko Lech Kaczyński Jaroslaw Kaczyński Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

Feriho chováním se bude znovu zabývat policie. ÚS jí vrátil jeden z odložených případů

Policie podle Ústavního soudu chybovala, když odložila část kauzy exposlance Dominika Feriho. Soud vyhověl jedné z pěti žen, které se na něj obrátily, a zrušil usnesení státního zastupitelství. V případě ostatních stěžovatelek odložení platí. Policie se zřejmě bude muset k případu vrátit, Feri však nemusí být nutně znovu obžalován. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy