Biškek - Obyvatelé zchudlého kyrgyzského městečka Barak se rozhodli vyřešit své problémy svérázným způsobem. S žádostí o pomoc se obrátili na amerického prezidenta Baracka Obamu, jenž na jejich dopis odpověděl, píše v pátek agentura AFP.
Město se potýká hned s několika problémy. Má potíže při řešení pozemkových sporů a chybějí mu peníze na postavení nemocnic a škol. Finanční injekce se místní domáhali u kyrgyzské vlády, ale marně.
Obyvatelé se proto rozhodli, že se obrátí na slavného "jmenovce" jejich města, amerického prezidenta Baracka Obamu. Jak informoval poslanec liberální strany Ata-Meken Baktybek Kalmamatov, šéf Bílého domu k jejich překvapení nejenže odpověděl, ale dokonce přislíbil finanční pomoc.
Barak znamená v kyrgyzštině "list". Městečko je kyrgyzskou enklávou ležící jen pár kilometrů za hranicemi s Uzbekistánem.
V první polovině loňského roku zmítaly zemí střety mezi Kyrgyzy a etnickými Uzbeky. Zemřely tehdy stovky lidí. V dubnu se opozice zmocnila vlády krvavým převratem.
Kyrgyzstán je díky své strategické poloze blízko Afghánistánu důležitým partnerem Spojených států. Američané mají v zemi leteckou základnu a využívají tam významnou logistickou stezku.
Související
Češi a Slovák zahynuli pod lavinou v Kyrgyzstánu. Další turisté měli štěstí
Ukrajina kritizuje státníky, kteří se zúčastnili přehlídky v Moskvě
kyrgyzstán , zajímavosti , Barack Obama
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Počasí se citelně ochladí. O víkendu se vrátí silné mrazy
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
včera
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
včera
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
včera
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
včera
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
včera
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
včera
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
včera
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
V úterý již čtvrtým soutěžním dnem pokračovaly 25. hry zimní olympiády. Závodilo se například na svahu v Bormiu v týmové lyžařské kombinace kombinující sjezd a slalom. Zatímco v pondělí v tomto specifickém závodu závodili muži, nyní se ke slovu dostaly ženy. Česká republika měla ve startovním poli hned čtyři ve dvou dvojicích – první pár Martina Dubovská-Barbora Nováková skončil šestnáctý, druhý český pár Elisa Maria Negriová-Alena Labaštová dojel na osmnáctém místě. Závod před Němkami a Američankami vyhrály Rakušanky Ariane Rädlerová a Katharina Huberová. Tento závod byl sledován i proto, že se v něm po dvou letech představila i Slovenka Petra Vlhová. V jízdě v boulích se pak představil Čech Matyáš Kroupa, kterému se ale zatím z kvalifikace do finále postoupit nepodařilo.
Zdroj: David Holub