Zločiny migrantů mohou v Rusku zhoršit bezpečnostní situaci, jen loni migrační služba úředně zaregistrovala přes 17 milionů přistěhovalců. Na konferenci v Moskvě to dnes řekl šéf správy ruského ministerstva vnitra pro potírání extremismu Oleg Iljinych. Upozornil, že po strategické porážce islamistů v Sýrii a Iráku se zájem teroristických skupin přesouvá do střední Asie a na Kavkaz.
Za postsovětské státy nejohroženější terorismem Iljinych označil Kazachstán, Uzbekistán, Tádžikistán, Kyrgyzstán a Arménii. "Islámský stát spřádá plány na vytvoření celosvětové teroristické sítě a spících buněk schopných provádět teroristické útoky kdekoli na světě," prohlásil ruský činitel.
V Sýrii, Iráku a Afghánistánu na straně Islámského státu bojovalo několik tisíc občanů postsovětských států, kteří se hodlají vrátit do svých domovských zemí, upozornil. Na severu Afghánistánu bojovníci Tálibánu a Islámského státu navíc upevňují své pozice na hranicích se zeměmi střední Asie.
Ruská policie a tajná služba FSB monitorují migrační procesy a odhalují osoby, které vyznávají extremistické ideologie, řekl Iljinych. Zvláštní pozornost věnují osamělým atentátníkům schopným provést demonstrativní útoky ve velkých městech. Takové útoky je zvlášť obtížné odhalit ve stadiu přípravy, konstatoval.
Ruské úřady spolupracují s mezinárodní policejní organizací Interpol při výměně informací o pohybu "různých zahraničních občanů". Většina preventivních operací bezpečnostních složek probíhá utajeně a veřejnost se o nich nedozví, prohlásil Iljinych.
Související
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
Rusko , Islámský stát (IS) , extremismus , migrace
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 12 minutami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 55 minutami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 2 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 3 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 3 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 3 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 4 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 4 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 5 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 6 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 7 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 7 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 8 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 8 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 9 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 10 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 11 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil ve čtvrtek v podvečer na sociálních sítích ve videozprávě, že se nevratně vzdá svého holdingu Agrofert. Tímto krokem hodlá natrvalo vyřešit svůj střet zájmů, aby mohl být jmenován předsedou vlády. Babiš zdůraznil, že voliči rozhodli o jeho osudu v nedávných volbách a že by si připadal jako zrádce, kdyby se po vítězství stáhl z politiky a zanechal hnutí ANO.
Zdroj: Libor Novák