Haag - Žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) Luis Moreno-Ocampo ve čtvrtek řekl, že smrt libyjského vůdce Muammara Kaddáfího mohla být válečným zločinem. Informuje o tom v pátek agentura AFP.
"Smrt Muammara Kaddáfího je jednou ze záležitostí, která se musí vyjasnit. Musíme vědět, co se přesně stalo, neboť existují podezření, že byl spáchán válečný zločin," řekl žalobce na tiskové konferenci po zasedání Rady bezpečnosti OSN.
Moreno-Ocampo sdělil, že jeho vyšetřovací tým minulý týden navštívil Libyi. "Velmi blízce spolupracujeme s libyjskou vládou, která musí tuto složitou situaci vyřešit," konstatoval. Dodal, že nejasnosti panují i kolem smrti Kaddáfího syna Mutasíma.
Libyjskou vládu žalobce tribunálu vyzval, aby se v následujících týdnech rozhodla, zda do Haagu vydá zajatého Kaddáfího syna Sajfa Isláma. "Zeptali jsme se libyjských představitelů, zda nám vydají Sajfa Isláma. V dopise nám odpověděli, že se rozhodnou poté, co vyšetří všechny zločiny v Libyi," informoval Moreno-Ocampo. "Takže uvidíme, jak se libyjská vláda rozhodne. Požádali jsme je, aby nám dali vědět do 10. ledna," dodal.
Kaddáfí vládl Libyi 42 let. Svrhlo ho povstání, které propuklo v polovině února. Zvrat v Kaddáfího neprospěch přivodily alianční nálety. Spojenci je zahájili 19. března, dva dny poté, co Rada bezpečnosti OSN vydala zmocnění k vojenským operacím na ochranu obyvatel.
Kaddáfího zabili bojovníci nové libyjské vlády v říjnu u města Syrty, poslední bašty vojáků věrných bývalému režimu. Někdejší vládce severoafrické země se skrýval se synem Mutasímem v odpadní rouře.
Vojáci Kaddáfího zajali živého. Snímky, které se objevily na internetu, však ukazují, že byl před smrtí lynčován. Soudní lékaři později potvrdili, že Kaddáfí zemřel na střelné zranění. Zasáhla ho jedna střela do břicha, druhá do hlavy.
Aktuálně se děje
před 57 minutami

Zůstane Trumpův Golden Dome jen na papíře? Může se sesypat jako Reaganovy "Hvězdné války"
před 2 hodinami

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu
před 3 hodinami

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy
před 4 hodinami

První bude Andrea. Meteorologové vyhlížejí letošní hurikánovou sezónu
včera

Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody
včera

Útok nožem na nádraží v Hamburku. Nejméně tři lidé bojují o život
Aktualizováno včera

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
včera

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh
včera

Nedbalost, která chlapce stála život. Vyšetřování případu z Tábora pokračuje
včera

První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
včera

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal
včera

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
včera

Vosy a sršni: Jak je rozeznat a kdy zavolat na pomoc odborníka
včera

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA
včera

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická
včera

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
včera

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
včera

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
včera

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
včera
Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu znovu vystoupil s mimořádně ostrou kritikou na adresu západních představitelů, především britského premiéra Keira Starmera, jehož přístup k izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy označil za podporu masových vrahů, násilníků, vrahů dětí a únosců.
Zdroj: Jakub Jurek