Policisté vtrhli do kanceláří Navalného. Loupež, všechno zničili, protestuje opozice

Ruské úřady provedly razii ve třech moskevských kancelářích opozičního představitele Alexeje Navalného. Devět lidí dočasně zadržely a zabavily část vybavení, informoval dnes list The Moscow Times. Podle něj zásah zřejmě souvisí s chystanými komunálními volbami, v nichž Navalnyj vyzval voliče, aby hlasovali proti kandidátům podporovaným Kremlem.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Volby se v ruském hlavním městě uskuteční v neděli 8. září. Úřady z nich kvůli formálním nedostatkům vyřadily většinu liberální opozice, včetně Navalného spolupracovníků. Kvůli zamítnutí kandidatury se v červenci a srpnu konala řada protivládních demonstrací, z nichž část byla nepovolených a při nichž bylo zatčeno přes 2000 lidí.

Alexej Navalnyj minulý týden vyzval občany k takzvanému "chytrému hlasování", při němž ve volbách takticky podpoří kandidáta nespojovaného s Kremlem, který bude mít největší šance na zvolení.

Razie se odehrála dnes kolem půlnoci. Nejméně devět lidí z Navalného kanceláře bylo předvedeno na policii a poté propuštěno, aniž by proti nim bylo vzneseno obvinění, uvedl portál OVD-Info. Policisté podle něj sdělili přítomným dobrovolníkům, že razie se uskutečnila v rámci vyšetřování údajných "masových nepokojů" z 27. července. Za jejich pořádání bylo obviněno přes deset lidí, z nichž část vyvázla bez trestu, jiní byli odsouzeni za násilí proti policistům.

Navalného tým krátce po razii zveřejnil video, které zachycuje poloprázdné studio jeho YouTube kanálu, z něhož policisté odnesli většinu vybavení. Chybí tu servery, trezory jsou odemčené a prázdné. "Tohle není razie, ale loupež v FBK, ve studiu a v jeho moskevském sídle," napsala na twitteru s odkazem na Navalného nadaci Fond boje s korupcí spolupracovnice opozičního lídra Ljubov Sobolová. "Všechno vzali, prohrabali a poničili. Zatím není možné odhadnout škody," dodala Sobolová, která byla jednou ze zamítnutých kandidátů do moskevského zastupitelstva.

Ve čtvrtek podala na FBK a nezávislou televizi Dožď žalobu místní autopůjčovna, která žádá miliardu rublů (354 milionů korun) jako náhradu škod způsobených přerušením dopravy během nepovolených demonstrací. Odškodné žádá také moskevský dopravní podnik a za ušlý zisk i majitelé restaurací. Úřady nadto minulý měsíc zahájily vyšetřování FBK kvůli údajnému praní peněz v hodnotě miliardy rublů (354 milionů korun).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Další norská výletní loď je v karanténě. Kvůli nákaze pasažéra nikdo nesmí…

05.08.2020 15:37 Výletní loď se 123 cestujícími a 85 členy posádky zakotvila v norském přístavu Bodö, kvůli zjištěné…

Covid-19: Počet nakažených v Rusku roste o tisíce denně, rekord hlásí…

05.08.2020 12:02 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala dalších 1271 případů nákazy novým koronavirem, což představuje…

Velkou Británii zasáhl dle studie kvůli brexitu odliv mozků do EU

04.08.2020 19:31 Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama