Anglie po třech měsících otevírá obchody či zoo, v MHD jsou roušky povinné

V Anglii se dnes po téměř třech měsících znovu otevřely obchody, které musely být zavřené kvůli šíření koronaviru. Lidé mohou ode dneška opět navštěvovat i zoologické zahrady, safari parky či autokina. Novou povinností je nošení roušek v hromadné dopravě.

Velká Británie, ilustrační foto
doporučujeme

Otevřít se dnes poprvé od 23. března mohly v Anglii obchody, které nenabízejí nezbytně nutné zboží jako potraviny či léky. Zavřené zatím musí zůstat ty, které nemají vlastní vstup z ulice, tedy především obchody v nákupních střediscích.

Znovu mohou návštěvníky přivítat ode dneška i anglické zoologické zahrady. Jejich provozovatelé ale musí omezit počet návštěvníků a nepřístupné zůstanou vnitřní pavilony. Fungovat mohou znovu i atrakce, při jejichž návštěvě lidé zůstávají v autě, tedy především safari parky a autokina.

Už o víkendu se v Anglii pro individuální modlitby otevřely kostely, mešity, synagogy a další modlitebny.

V hromadné dopravě v Anglii platí nově povinnost zakrývat si nos a ústa. Na dodržování tohoto opatření budou na nádražích a stanicích dohlížet tři tisícovky policistů a zaměstnanců dopravních podniků. V případě, že lidé roušku mít nebudou, nemusí být vpuštěni do vozů. Hrozí jim i pokuta až 100 liber (téměř 3000 Kč). Výjimku z nového opatření mají jen lidé s určitými zdravotními obtížemi, někteří postižení a děti mladší 11 let.

Vláda chce v příštích dnech rozdat lidem stovky tisíc ústenek, nosit je ale možné i podomácku vyrobené roušky, šály a šátky. Zakrývat si nos a ústa musí ode dneška také návštěvy v nemocnicích a ambulantní pacienti.

Zmiňovaná opatření se týkají jen Anglie. Každá ze čtyř částí Spojeného království - Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko - totiž rozhoduje o přijetí opatření v boji s pandemií i uvolňování restrikcí samostatně.

Vývoj v Anglii určuje ústřední vláda premiéra Borise Johnsona v Londýně. Regionální vlády v Edinburghu, Cardiffu a Belfastu ve srovnání s ní zavedly v boji s koronavirem přísnější opatření a v jejich uvolňování jsou většinou mnohem zdrženlivější.

V Severním Irsku sice mohly obchody přivítat první zákazníky již v pátek, Skotsko a Wales ale zatím nestanovily ani termín opětovného otevření.

V Británii dosud s covidem-19 zemřelo více než 41.500 lidí. Po Spojených státech a Brazílii je Británie zemí s nejvyšším počtem mrtvých.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákaza se zrychluje, počet obětí může stoupat. Denně onemocní 200 tisíc…

08.07.2020 22:06 Aktualizováno Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že pandemie…

Vztahy s ČR jsou podle Kremlu zkalené, kontakty se nechystají

08.07.2020 20:32 Aktualizováno Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým…

V Londýně se na obytné domy zřítil 20metrový jeřáb, jeden mrtvý, několik…

08.07.2020 20:21 Aktualizováno Jeden člověk dnes zahynul a čtyři další utrpěli zranění poté, co se na východě Londýna zřítil na…

Ruští novináři podepisují petici na podporu zadrženého Safronova

08.07.2020 18:27 Ruští novináři zahájili podpisovou akci na podporu zadrženého bývalého kolegy Ivana Safronova,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy