Anglie po třech měsících otevírá obchody či zoo, v MHD jsou roušky povinné

V Anglii se dnes po téměř třech měsících znovu otevřely obchody, které musely být zavřené kvůli šíření koronaviru. Lidé mohou ode dneška opět navštěvovat i zoologické zahrady, safari parky či autokina. Novou povinností je nošení roušek v hromadné dopravě.

Velká Británie, ilustrační foto
doporučujeme

Otevřít se dnes poprvé od 23. března mohly v Anglii obchody, které nenabízejí nezbytně nutné zboží jako potraviny či léky. Zavřené zatím musí zůstat ty, které nemají vlastní vstup z ulice, tedy především obchody v nákupních střediscích.

Znovu mohou návštěvníky přivítat ode dneška i anglické zoologické zahrady. Jejich provozovatelé ale musí omezit počet návštěvníků a nepřístupné zůstanou vnitřní pavilony. Fungovat mohou znovu i atrakce, při jejichž návštěvě lidé zůstávají v autě, tedy především safari parky a autokina.

Už o víkendu se v Anglii pro individuální modlitby otevřely kostely, mešity, synagogy a další modlitebny.

V hromadné dopravě v Anglii platí nově povinnost zakrývat si nos a ústa. Na dodržování tohoto opatření budou na nádražích a stanicích dohlížet tři tisícovky policistů a zaměstnanců dopravních podniků. V případě, že lidé roušku mít nebudou, nemusí být vpuštěni do vozů. Hrozí jim i pokuta až 100 liber (téměř 3000 Kč). Výjimku z nového opatření mají jen lidé s určitými zdravotními obtížemi, někteří postižení a děti mladší 11 let.

Vláda chce v příštích dnech rozdat lidem stovky tisíc ústenek, nosit je ale možné i podomácku vyrobené roušky, šály a šátky. Zakrývat si nos a ústa musí ode dneška také návštěvy v nemocnicích a ambulantní pacienti.

Zmiňovaná opatření se týkají jen Anglie. Každá ze čtyř částí Spojeného království - Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko - totiž rozhoduje o přijetí opatření v boji s pandemií i uvolňování restrikcí samostatně.

Vývoj v Anglii určuje ústřední vláda premiéra Borise Johnsona v Londýně. Regionální vlády v Edinburghu, Cardiffu a Belfastu ve srovnání s ní zavedly v boji s koronavirem přísnější opatření a v jejich uvolňování jsou většinou mnohem zdrženlivější.

V Severním Irsku sice mohly obchody přivítat první zákazníky již v pátek, Skotsko a Wales ale zatím nestanovily ani termín opětovného otevření.

V Británii dosud s covidem-19 zemřelo více než 41.500 lidí. Po Spojených státech a Brazílii je Británie zemí s nejvyšším počtem mrtvých.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Počet obětí koronaviru v Rusku překročil 200 tisíc

06.03.2021 16:59 Od začátku pandemie zemřelo již více než 200.000 Rusů, kteří se nakazili koronavirem, vyvolávajícím…

AstraZeneca spolehlivě chrání i seniory, tvrdí britská studie

06.03.2021 10:15 Podle nové britské studie snižuje výrazně již první dávka vakcíny AstraZeneca riziko nákazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama