Bělorusky s květinami protestují proti policejnímu násilí

Asi 200 žen v běloruském hlavním městě Minsku dnes vytvořilo živý řetěz, aby předvedly solidaritu se zraněnými demonstranty z tří nocí protestů proti výsledku nedělních prezidentských voleb. Policisté mezitím napadají novináře, střílejí a násilně vnikají do obytných budov, aby zatýkali, uvedla agentura AP.

Bělorusky s květinami protestují proti policejnímu násilí. (12.8.2020)
doporučujeme

"V různých běloruských městech lidé začali vycházet ven s květinami a vytvářet živé řetězy solidarity proti falšování voleb a proti násilí proti demonstrantům. První byla akce žen v bílém oblečení u trhu v Minsku," napsala agentura Interfax.

Mladé ženy s květinami se držely za ruce v dlouhé řadě poblíž trhu v centru Minsku. Po chvíli pochodovaly ulicemi města, skandovaly "Hanba!" na adresu policejní brutality proti účastníkům protestů, při kterých policisté zadrželi nejméně 6000 lidí.

"Stojíme tady v pokojném protestu," řekla agentuře AP jedna z účastnic, třiadvacetiletá počítačová specialistka Ksenija Iljaševičová. "Stovky a tisíce Bělorusů vyjadřují solidaritu, aby bojí se (jít demonstrovat). Stojíme tu za všechny," dodala.

Podobné akce se konaly i na dalších místech v Minsku a dalších městech. "Ženy po celém Bělorusku vycházejí do ulic s květinami na znamení protestu proti policejní brutalitě," napsal zpravodajský server Tut.by.

Ústřední volební komise v pondělí oznámila, že prezident Alexandr Lukašenko byl pošesté zvolen hlavou státu a nedělní hlasování vyhrál s 80 procenty hlasů. Nejsilnější opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská, která během kampaně shromažďovala davy lidí, frustrovaných autoritářským režimem, získala podle komise jen deset procent hlasů. Tisíce lidí po tři noci demonstrovaly v Minsku a desítkách dalších měst, aby tyto výsledky zpochybnily. Policie proti nim použila obušky, zábleskové granáty, slzný plyn a gumové projektily. Jeden z demonstrantů v Minsku v pondělí zemřel, stovky lidí utrpěly zranění.

Ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že v Brestu u hranic s Polskem byl jeden člověk postřelen, když demonstranti zaútočili kovovými tyčemi na policisty.

V Minsku policisté zbili několik novinářů z nezávislých běloruských a zahraničních médií. Policisté zabavovali paměťové karty fotoreportérům, včetně fotografa AP, kteří zákrok zaznamenávali.

"Začal cílený lov na novináře," tvrdí Barys Gorecki z běloruského sdružení žurnalistů. Ve vazbě je podle něj už 25 reportérů, kteří čekají na soud, a další tři už byli odsouzeni k deseti až 15 dnům za mřížemi. Policisté podle agentury TASS zadrželi už 55 novinářů. Některé zahraniční novináře úřady vyhostily a zakázaly jim na deset let vstup do země.

Běloruská nevládní organizace na ochranu lidských práva Vjasna uvedla, že mnoho zraněných demonstrantů se bojí vyhledat lékařskou pomoc, protože se obávají postihu. "Máme informace, že zdravotníci jsou povinni hlásit všechna zranění policii. Nevidí protestující jako oběti, ale jako nepřátele běloruské stability," uvedl právník Vjasny.

Lukašenko, který zemi vládne od roku 1994, zavrhl opozici jako "ovce" zmanipulované zahraničními pány. Na dnešním zasedání vlády prohlásil, že jádro demonstrantů tvoří "lidé s kriminální minulostí a nezaměstnaní".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

20.09.2020 21:27 Aktualizováno Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový…

I přes policejní zatýkání demonstrovaly v Minsku desetitisíce

20.09.2020 17:41 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému…

Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

20.09.2020 16:45 Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým…

Cichanouská: Nejde o Západ či Rusko, jde o boj proti Lukašenkovi

20.09.2020 13:27 Nynější demonstrace v Bělorusku nejsou prozápadním nebo proruským bojem, je to vystoupení proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama