Bez dohody má britské vody před rybáři EU chránit námořnictvo

V případě, že se Británii a Evropské unii nepodaří v následujících dnech uzavřít dohodu o budoucích vztazích, budou od 1. ledna vody Spojeného království střežit čtyři lodě britského námořnictva. Dohlížet mají na to, aby v nich nelovili rybáři jiných evropských států, napsal dnes list The Guardian. Zachování současných práv na rybolov v okolí Británie je jedním ze tří sporných témat blokujících uzavření dohody.

Zhruba 80metrů dlouhá ozbrojená plavidla budou mít pravomoci zastavit, zkontrolovat a v krajním případě i zadržet veškeré rybářské lodě zemí EU, které budou lovit v britské výlučné ekonomické zóně (EEZ). Ta může sahat až 320 kilometrů od pobřeží, píše list s odvoláním na zdroje z námořnictva.

Lodě jsou vybaveny i kulomety, nečeká se však, že by je proti rybářům námořnictvo použilo. "Udělali jsme vše pro to, abychom se ujistili, že jsme připraveni na všechny možnosti," cituje The Guardian tento zdroj.

List v této souvislosti připomíná takzvané tresčí války mezi Británií a Islandem v 50. a 70. letech minulého století. Mezi oběma zeměmi se tehdy rozhořel spor ohledně na vod bohatých na ryby nedaleko Islandu, během kterého docházelo k vášnivým střetům. Rybáři si navzájem prořezávali sítě či do sebe naráželi loděmi. V několika případech došlo i na střelbu, konflikt se však obešel bez obětí.

Británie opustila evropský blok v lednu a přechodné období, kdy se stále řídí stejnými pravidly jako v době svého členství, skončí poslední den letošního roku. Na uzavření dohody mají několik posledních dní, Londýn i Brusel uvedly, že chtějí mít jasno do neděle.

Obě strany mají již větší část jejího textu hotovou, vedle rybolovu se však stále přou o pravidla hospodářské soutěže a o dohled nad řešením sporů. Británie chce pro své rybáře výrazně vyšší podíl na úlovcích, než jim v britských vodách zaručuje dosavadní uspořádání. Francie, Nizozemsko a další pobřežní státy však nechtějí na britské požadavky přistoupit.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Armáda U.K.

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy