Bez dohody má britské vody před rybáři EU chránit námořnictvo

V případě, že se Británii a Evropské unii nepodaří v následujících dnech uzavřít dohodu o budoucích vztazích, budou od 1. ledna vody Spojeného království střežit čtyři lodě britského námořnictva. Dohlížet mají na to, aby v nich nelovili rybáři jiných evropských států, napsal dnes list The Guardian. Zachování současných práv na rybolov v okolí Británie je jedním ze tří sporných témat blokujících uzavření dohody.

Britská ponorka HMS Superb
doporučujeme

Zhruba 80metrů dlouhá ozbrojená plavidla budou mít pravomoci zastavit, zkontrolovat a v krajním případě i zadržet veškeré rybářské lodě zemí EU, které budou lovit v britské výlučné ekonomické zóně (EEZ). Ta může sahat až 320 kilometrů od pobřeží, píše list s odvoláním na zdroje z námořnictva.

Lodě jsou vybaveny i kulomety, nečeká se však, že by je proti rybářům námořnictvo použilo. "Udělali jsme vše pro to, abychom se ujistili, že jsme připraveni na všechny možnosti," cituje The Guardian tento zdroj.

List v této souvislosti připomíná takzvané tresčí války mezi Británií a Islandem v 50. a 70. letech minulého století. Mezi oběma zeměmi se tehdy rozhořel spor ohledně na vod bohatých na ryby nedaleko Islandu, během kterého docházelo k vášnivým střetům. Rybáři si navzájem prořezávali sítě či do sebe naráželi loděmi. V několika případech došlo i na střelbu, konflikt se však obešel bez obětí.

Británie opustila evropský blok v lednu a přechodné období, kdy se stále řídí stejnými pravidly jako v době svého členství, skončí poslední den letošního roku. Na uzavření dohody mají několik posledních dní, Londýn i Brusel uvedly, že chtějí mít jasno do neděle.

Obě strany mají již větší část jejího textu hotovou, vedle rybolovu se však stále přou o pravidla hospodářské soutěže a o dohled nad řešením sporů. Británie chce pro své rybáře výrazně vyšší podíl na úlovcích, než jim v britských vodách zaručuje dosavadní uspořádání. Francie, Nizozemsko a další pobřežní státy však nechtějí na britské požadavky přistoupit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Anglie otevře dalších deset velkokapacitních míst pro očkování

17.01.2021 10:01 V Anglii se od pondělka otevře dalších deset velkokapacitních očkovacích center, která mají v…

V Británii se začalo očkovat i v kostelech a katedrálách

16.01.2021 19:13 Po nemocnicích a lékárnách se v Británii očkuje už i v kostelech. Vakcínu mohou senioři nad 80 let…

Británie zpřísňuje. Přes hranice pustí jen lidi s negativním testem

16.01.2021 11:01 Británie od pondělí podstatně zpřísní režim na hranicích, kde bude od cestovatelů ze všech zemí i…

Rusko zahájilo kroky k odstoupení od dohody o otevřeném nebi

15.01.2021 16:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama