Boje v Karabachu jsou nejprudší od 90. let minulého století, počet obětí narůstá

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami o Náhorní Karabach, ovládaný arménskými separatisty, neustávají navzdory dohodnutému příměří. Ministerstvo obrany neuznávané karabašské republiky dnes oznámilo, že v bojích přišlo o dalších 29 zabitých vojáků, celkem tedy už 633 od 27. září, kdy násilí vypuklo.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nynější boje dosáhly nejhorší úrovně od 90. let minulého století, tehdy si válka vyžádala na 30.000 obětí, napsala agentura Reuters.

zdroj: YouTube

V Baku, které nehlásí ztráty vlastních vojáků, místní úřady informovaly, že od propuknutí bojů arménská palba zabila 47 ázerbájdžánských civilistů, dalších 222 lidí utrpělo zranění, uvedla agentura TASS s odvoláním na ázerbájdžánskou generální prokuraturu. O den dříve informovala o 43 zabitých a 218 raněných civilistech.

Arménské ministerstvo obrany tvrdí, že karabašské jednotky odrazily rozsáhlý ázerbájdžánský útok na severu frontové linie.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu.

Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pat v Karabachu. Šance na diplomatické řešení konfliktu jsou nulové, soudí…

21.10.2020 20:37 Aktualizováno Arménský premiér Nikol Pašinjan uvedl, že konflikt o Náhorní Karabach nemá v této fázi diplomatické…

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

21.10.2020 20:12 Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil dnes ruský…

Papež František podpořil registrovaná partnerství homosexuálů

21.10.2020 18:25 Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do…

Rusko a Ukrajina hlásí nejvíce mrtvých za den od začátku pandemie

21.10.2020 17:10 Aktualizováno V Rusku a na Ukrajině zemřelo za poslední den nejvíce lidí s onemocněním covid-19 od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama