Británie je kvůli mutaci koronaviru odstřižená od světa, hrozí nedostatek potravin

Cestovní omezení, které mnoho evropských i mimoevropských zemí zavedlo vůči Spojenému království kvůli nové velmi nakažlivé mutaci koronaviru, jež se šíří na jihu Anglie, se projevuje například kolonami kamionů v jihoanglickém Kentu. Jeden z hlavních britských supermarketových řetězců uvedl, že omezení nákladní dopravy by se v řádu několika dní mohlo podepsat na dostupnosti sezonní zeleniny, která je do Británie dovážena z kontinentální Evropy.

Matt Hancock
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Matt Hancock již dříve varoval, že nová mutace koronaviru, která může být až o 70 procent nakažlivější než ta dosavadní, se "dostává mimo kontrolu". Nová podoba viru se začala rychle šířit především v Londýně a na jihovýchodě Anglie. Podle expertů ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byla smrtelnější či reagovala jinak na vakcíny.

Britská vláda spustila plány na odstavení kamionů v jihovýchodním hrabství Kent, které měla v záloze pro případ možného přerušení dopravy po 31. prosinci, kdy skončí přechodné období, po jehož konci se už Británie nebude řídit unijním právem. Jednání o budoucích obchodních vztazích mezi EU a Spojeným královstvím, která mají dnes pokračovat, totiž stále váznou.

Kamiony mířící k přístavům, které jsou pro běžnou dopravu uzavřeny, nyní britské úřady odstavují na dálnici M20 napříč hrabstvím Kent. K uskladnění zboží má být rovněž využito nedaleké letiště. U vjezdu do přístavu v Doveru jsou velké nápisy s varováním, že francouzská hranice je zavřená. I přesto však do přístavu proudila nákladní auta, které pak policie musela otáčet.

Francouzská federace nákladních dopravců FNTR uvedla, že pro řidiče, kteří kvůli nejnovějším opatřením uvázli v Británii, začala být situace katastrofální. Podle mluvčí FNTR mnozí skončili na parkovištích bez přístupu k toaletám.

Druhý největší britský supermarketový řetězec Sainsbury's uvedl, že výpadky zboží na regálech v supermarketech se projeví v řádu dní. "Pokud se nic nezmění, uvidíme v nadcházejících dnech nedostatek hlávkového salátu, dalších salátů, květáku, brokolice a citrusových plodů, které se v tuto roční dobu dováží z kontinentu," varoval supermarket.

Uzavření Eurotunelu a přístavů pro přepravu do Francie patrně rovněž ovlivní export ryb a mořských plodů ze Skotska do Evropy, píše Reuters. Podle skotských dodavatelů jde o velký problém, jelikož se zejména mořské plody rychle kazí a nyní jich mnoho tun uvázlo v nákladních vozech na dálnicích bez možnosti dopravit je do Francie. Situace ovlivní také dovoz do Irska.

O tom, jak bezprostředně situaci vyřešit a zabránit tak vánočnímu kolapsu zásobování supermarketů, premiér Boris Johnson jedná s krizovým štábem. Podle televize Sky panují obavy, že některé zboží by mohlo začít docházet už za dva týdny, pokud se nic nezmění.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii se začalo očkovat i v kostelech a katedrálách

16.01.2021 19:13 Po nemocnicích a lékárnách se v Británii očkuje už i v kostelech. Vakcínu mohou senioři nad 80 let…

Británie zpřísňuje. Přes hranice pustí jen lidi s negativním testem

16.01.2021 11:01 Británie od pondělí podstatně zpřísní režim na hranicích, kde bude od cestovatelů ze všech zemí i…

Rusko zahájilo kroky k odstoupení od dohody o otevřeném nebi

15.01.2021 16:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné…

Británie řeší "obrovskou hrozbu". Kvůli závadě zmizelo z policejní…

15.01.2021 13:25 Aktualizováno Kvůli technické závadě zmizelo z databáze britské policie více než 150.000 záznamů. Jednalo se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama