Británie má patrně nejvíc smrtící epidemii z Evropy, domnívá se expert. Vláda čelí kritice

Podle předního britského experta na veřejné zdraví je ve Spojeném království epidemie covid-19 pravděpodobně nejvíce smrtící ze všech zemí Evropy. Ředitel institutu pro globální zdraví při londýnské univerzitě UCL Anthony Costello řekl, že první vlna krize by zde mohla přinést 40.000 mrtvých, a zmiňoval "systémová pochybení" v postupu vlády.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Britská vláda v posledních týdnech čelí kritice v souvislosti s řadou aspektů boje proti koronaviru. Nejdříve zaznívaly výhrady kvůli pozdějšímu zavedení plošných omezení, poté se velkým tématem stal i nedostatek ochranných pomůcek ve zdravotnictví a relativně pomalé testování. Jeden z hlavních vládních expertů Patrick Vallance tento týden připustil, že stopování nákazy po prvotní fázi epidemie nezrychlovalo "tak, jak zrychlovat mělo".

Podle Costella je "krutá realita" taková, že "jsme byli ve více ohledech příliš pomalí". "Ale při druhé vlně můžeme zajistit, že příliš pomalí nebudeme," citovala agentura Reuters univerzitního profesora, který v minulosti vedl jednu ze sekcí Světové zdravotnické organizace. Podle Costella je třeba určit, která "systémová pochybení" způsobila, že "máme pravděpodobně nejvyšší míru úmrtí v Evropě".

Po hospitalizaci už v Británii zemřelo přes 13.500 lidí nakažených virem SARS-CoV-2, přičemž od 7. dubna bylo každý den oznámeno přes 700 nových úmrtí. Další stovky, možná i tisíce lidí podle všeho na nemoc covid-19 umřeli v domovech pro seniory. Vallance v březnu uvedl, že konečná bilance pod 20.000 mrtvými by byla pro zemi dobrým výsledkem, Costello však míní, že jen první vlna nákazy by si mohla vyžádat 40.000 obětí.

Po Costellovi se do dálkového slyšení zdravotnického výboru dolní komory parlamentu zapojil ministr zdravotnictví Matt Hancock, který uvedl, že křivku znázorňující průběh epidemie už se podařilo "dostat pod kontrolu". Nyní prý vláda usiluje o to, aby bylo možné provádět testy u všech lidí s příznaky covid-19. "Předpokládám, že se tam budeme schopni dostat relativně brzy, protože zvyšujeme kapacitu," uvedl ministr podle deníku The Guardian.

Aktuálně laboratoře v Británii analyzují něco přes 18.000 vzorků denně, podle Hancocka jsou ovšem možnosti ještě asi o dvě třetiny vyšší. I tak by ovšem byla výkonnost daleko pod hranicí 100.000 testů, což je mez, které vláda slíbila dosáhnout do začátku května.

"Nyní jsme testování učinili dostupným pro všechny napříč (státním zdravotnickým systémem) NHS, kdo to potřebují, pro všechny pracovníky, kteří mají symptomy," prohlásil Hancock. Šéfka profesní komory britských zdravotních sester Donna Kinnairová předtím poslancům řekla, že se doslechla o případech, kdy sestry absolvovaly dlouhou cestu do testovacího centra a následně byly odmítnuty.

Ministr zdravotnictví čelil také otázkám ohledně nedostatku ochranného vybavení, načež reagoval slovy o "globální situaci, v níž je k dispozici méně ochranných pomůcek, než svět potřebuje". Když se jej jeho předchůdce Jeremy Hunt zeptal, zda budou mít britské nemocnice o víkendu dostatek úborů pro péči o infekční pacienty, ministr odpověděl, že "je to výzva".

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Anglii spustili systém hledání kontaktů nakažených, má problémy

28.05.2020 18:31 V Anglii a Skotsku dnes začal fungovat nový systém vyhledávání a testování lidí, kteří přišli do…

Aféra Cummings má první oběť. Skončila moderátorka BBC, která kritizovala…

28.05.2020 15:38 Aktualizováno Moderátorka britské vysílací společnosti BBC dočasně skončila s účinkováním ve svém pořadu poté, co…

WHO: V Evropě od března zemřelo navíc 159 tisíc lidí, patrně následek…

28.05.2020 14:27 Ve 24 evropských zemích zemřelo od počátku března o 159.000 lidí více, než bylo pro toto období…

Na covid-19 zemřelo v Rusku dalších 174 lidí

28.05.2020 11:32 Rusko dnes ohlásilo dalších 174 úmrtí na koronavirus v uplynulých 24 hodinách, čímž vyrovnalo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy