Černá Hora odkládá začátek školního roku, koronavirus by mohl ohrozit zdraví dětí

Úřady v Černé Hoře se rozhodly o měsíc odložit začátek nového školního roku kvůli nejisté koronavirové situaci. Uvedla to agentura AFP s tím, že místní školáci by měli usednout do školních lavic až 1. října.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

"Regulérní návrat do školy (od 1. září) by mohl ohrozit zdraví dětí," zdůraznilo ministerstvo školství v komuniké. Rozhodnutí se vztahuje i na školky.

Černá Hora nařídila uzavřít školy v polovině března. Výuka se odehrávala na dálku až do červnového konce školního roku.

Různé scénáře nového školního roku zvažují i další země v regionu, Srbsko, Bosna a Hercegovina a Kosovo. V Srbsku si rodiče žáků prvního stupně základních škol budou moci vybrat, zda dítě pošlou do školy, anebo ho nechají učit se z domova.

Černou Horu zasáhl koronavirus jako poslední z balkánských zemí. Již se zdálo, že si s infekcí poradila, než se v létě nákaza znovu projevila. V malé zemi s 620.000 obyvateli se nakazilo celkem 4132 lidí, osm desítek z nich zemřelo.

Epidemie tvrdě postihla turistiku, která obstarává čtvrtinu hrubého domácího produktu Černé Hory. Ekonomické dopady přiměly úřady počátkem týdne znovu otevřít hranice turistům ze Srbska, Kosova, Bosny a Severní Makedonie, přestože počet nových případů opět stoupá. Začátkem srpna úřady dovolily přijíždět i ruským turistům, kteří spolu se srbskými tvoří dvě třetiny zahraničních návštěvníků černohorského pobřeží.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U ukrajinského Charkova se zřítil vojenský letoun, nejméně 22 mrtvých

25.09.2020 21:59 Aktualizováno Nejméně 22 osob zahynulo, když se dnes večer na východě Ukrajiny zřítil vojenský letoun. Antonov An…

Alexej Navalnyj poděkoval svým neznámým zachráncům

25.09.2020 21:38 Ruský kritik Kremlu Alexej Navalnyj dnes prostřednictvím internetu poděkoval svým zachráncům,…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Papež vnímá pandemii jako příležitost ke změně, řekl to v OSN

25.09.2020 18:25 Papež František dnes v projevu ve všeobecné rozpravě na 75. zasedání Valného shromáždění OSN…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama