Češi to teď nebudou mít snadné, píší v Rusku o snižování stavů na ambasádách

Dnešního odjezdu několika desítek pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, kteří Česko museli opustit kvůli kauze Vrbětice, si dnes všímají i ruská média. Agentura RIA Novosti tématu věnuje několik článků. V jednom z nich zveřejnila video z okamžiku, kdy se autobus s desítkami Rusů vydal v Praze na letiště.

V jiném textu se věnuje důsledkům snížení počtu zaměstnanců na českém velvyslanectví v Moskvě. "Do konce května česká ambasáda propustí 79 Rusů. Jejich práci - vaření, opravy, nakládání - budou muset vykonávat diplomaté," píše státní agentura.

Odvolává se přitom na zkušenosti někdejšího amerického diplomata v Rusku Richarda Combse a hromadné vyhoštění diplomatů v roce 1986, kdy sovětské úřady nařídily snížení personálu na velvyslanectví USA o 200 lidí. "Jsme Američané. Vše uděláme sami, k čertu s těmi Rusy. Mysleli jsme si tehdy," vzpomínal podle Ria Novosti Combs v jednom z rozhovorů. Američanům podle něj zprvu pomáhala národní hrdost. "Pak to ovšem všechno začalo být únavné," dodal s tím, že na údržbě ambasády se podíleli všichni členové diplomatické mise.

RIA Novosti v poměrně obšírném textu zmiňuje různé možnosti, jak zachovat chod ambasád, přičemž někdy lze například využít outsourcing. Velvyslanectví podle ní mohou najmout místní personál, nebo si přivést zaměstnance z vlasti. Rusko si raději přiváží vlastní administrativní a technický personál, podotýká agentura s tím, že velvyslanectví západních zemí v Moskvě dávají přednost náboru personálu zajišťujícího technický chod mise z řad místních Rusů, jelikož je vyjdou levněji. Česko podle ní není výjimkou.

Na závěr agentura tvrdí, že Češi to teď nebudou mít jednoduché. "Diplomatická mise ztratila řidiče, kuchaře, zahradníky... Náhradu hledají mezi českými občany, kteří se z různých důvodů nacházejí v Rusku," píše agentura s tím, že totéž platí pro Američany, jelikož se ruské ministerstvo zahraničí chystá zakázat diplomatické misi USA najímat administrativně-technické pracovníky z Ruska nebo třetích zemí.

"Ruské ministerstvo zahraničí se snaží podporovat své diplomaty, hledá pro ně místo buď v ústředí nebo je poslat do jiné, více přátelské země. Ale pro všechny není dostatek volných míst, je možný dlouhý pobyt v personální rezervě," konstatuje rovněž RIA Novosti.

Podle agentury TASS dnes ČR opustilo 54 zaměstnanců ruské diplomatické mise s rodinami, pro další skupinu přiletí letoun společnosti Rossija v pondělí. Tím se zakončí proces dovedení počtu pracovníků ruského velvyslanectví v Praze a české diplomatické mise v Moskvě na paritu, dodal TASS, který dnes zprávu o odjezdu diplomatů umístil na první místo svých webových stránek. Agenturní zpravodajství dnes převzala i řada ruských zpravodajských serverů.

O snížení obsazení ruské ambasády v Praze rozhodlo Česko v dubnu po diplomatické roztržce s Ruskem kvůli výbuchům muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Praha v dubnu rozhodla o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označila za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva reagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců české ambasády v ruské metropoli. Poté rozhodla ČR o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd dostalo Rusko čas do konce května. Moskva pak oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".

Co se týče českého zastoupení v Rusku, do konce května tam výpověď obdrží 79 místních sil na velvyslanectví v Moskvě, v Českém domě a v Českém centru Moskva. K 21. květnu už dostalo výpověď 71 zaměstnanců. Česko také dostalo z řady zemí nabídku pomoci v souvislosti s chodem ambasády, o celé věci se dále jedná.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Scott Bessent, ministr financí USA

USA vyhlásí "ekonomický den D". Írán čekají nejtvrdší sankce v historii

Spojené státy americké se připravují k vyhlášení dosud nejtvrdších hospodářských sankcí proti Íránu. Americký ministr financí Scott Bessent oznámil, že nadcházející opatření odstartují takzvaný ekonomický den D pro islámskou republiku. Cílem Washingtonu je odříznout teheránský režim od veškerých finančních zdrojů a přimět jej k návratu k jednacímu stolu. Tento krok navazuje na předchozí varování prezidenta Donalda Trumpa, který Íránu hrozil tvrdými dopady za jeho kroky v regionu.

před 2 hodinami

Letní počasí

Počasí v novém týdnu. Vrátí se tropy, víkend už bude zase chladnější

V Česku začíná poslední ryze prázdninový týden, který bude zajímavý i ohledně počasí. Na naše území se opět dostane teplý vzduch z jihu, takže nejvyšší teploty dosáhnou tropických hodnot. Na víkend se však ochladí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Ovoce, ilustrační fotografie.

U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce

Za prvních šest měsíců letošního roku zaznamenali inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) 21 případů výskytu živých škůdců v zásilkách dovezených ze zemí mimo Evropskou unii. Nejčastěji se jednalo o zásilky ovoce a zeleniny, například manga, citrusů, papáji nebo paprik, zjištěny byly rovněž zásilky s nevyhovujícím osivem, dřeviny napadené hmyzem a nevyhovující dřevo. Opět mezi nimi nechyběl v Evropě obávaný invazní škůdce Bactrocera dorsalis.

včera

včera

včera

včera

včera

Mona Lisa

Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa

Přesně před 115 lety, 21. srpna roku 1911, došlo ve slavném pařížském muzeu Louvre ke skandální krádeži. Odcizeno totiž bylo jedno z nejvzácnějších děl: Mona Lisa. Obraz renesančního mistra Leonarda da Vinci byl dlouho nezvěstný, než se znovu vrátil do galerie.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

22. srpna 2026 21:57

Harry a Meghan nevysvětlili odchod z USA. Trump mlčí, i když na něj poukazují

Nejrůznější teorie ohledně návratu prince Harryho a jeho ženy Meghan do Velké Británie se rozvíjejí od okamžiku, co vše vyšlo najevo. V USA se často spekuluje o tom, že pár opouští zemi kvůli americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy