Cichanouská váhá s kandidaturou v případě nových voleb

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská uvedla, že neplánuje znovu kandidovat do nejvyšší funkce, pokud by v Bělorusku byly vyhlášeny nové prezidentské volby. "Sama to neplánuji," řekla Cichanouská podle ruské agentury TASS televizi Belsat. Žádné další pasáže z interview agentura nezveřejnila.

Svjatlana Cichanouská během setkání s litevským premiérem.
doporučujeme

Cichanouská původně kandidovala namísto svého manžela, uvězněného blogera Sjarheje Cichanouského. Podle úřadů získala ve volbách z 9. srpna deset procent hlasů, zatímco autoritářský prezident Alexandr Lukašenko, vládnoucí zemi již od roku 1994, volby pošesté vyhrál, tentokráte s více než 80 procenty hlasů. Vzápětí ale v zemi vypukly protesty, které se režimu stále nedaří potlačit. Hodně Bělorusů pokládá volby za zfalšované a za skutečnou vítězku Cichanouskou, která pod tlakem úřadů musela odjet do Litvy.

Cichanouská v televizi Belsat zdůraznila, že v současnosti se Bělorusové musejí řídit jen přesvědčením, že jsou schopni všechno změnit.

zdroj: YouTube

"Nemůžeme svěsit ruce, protože všichni riskujeme. Zvítězíme," řekla a dodala, že jen společnými silami se lze domoci nových, poctivých voleb, ve kterých si země zvolí nového prezidenta. Za důležitější než to, zda ve volbách z 9. srpna zvítězila, pokládá skutečnost, že "nám ukradli volby" a že "volby byly zfalšované".

"Jedině nové, poctivé a transparentní volby mohou obnovit spravedlnost a až po nich můžeme zjistit, kdo vyhrál," zdůraznila.

Do vlasti je podle svých slov připravena se vrátit až poté, co bude cítit, že ona a její děti tam budou v bezpečí. Uvězněnému manželovi vzkázala, že na něj myslí každý den. Připomněla, že propuštění politických vězňů na svobodu patří k požadavkům protestního hnutí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zatýkaný muž v Londýně zastřelil policistu

25.09.2020 11:57 V Londýně zemřel policista, který byl těžce zraněn při zákroku vůči podezřelému člověku. Podle…

Rusko má přes 20 tisíc obětí koronaviru, počet nakažených za den stoupá

25.09.2020 11:02 V Rusku dál stoupají denní přírůstky infikovaných koronavirem a ve čtvrtek po dlouhé době…

K dobrým změnám v Bělorusku podle preláta pomohou modlitby a půst

25.09.2020 07:31 K třídennímu půstu a modlitbám za dobré změny ve společnosti a navrácení míru do Běloruska vyzval…

Nový "koncert velmocí"? Putinovy vize se nesetkají s pochopením, míní…

25.09.2020 00:01 NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin nepřednesl na zasedání Valného shromáždění OSN projev, jaký…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama