Covid-19: Další stovky mrtvých v britských nemocnicích, vážný problém má Nizozemsko

V britských nemocnicích zemřelo za 24 hodin dalších 861 lidí nakažených koronavirem. Dnešní počet obětí nemoci covid-19 je v tomto týdnu zatím nejvyšší. Celkem si v Británii onemocnění vyžádalo již 13.729 životů, informovala s odvoláním na místní zdravotnické úřady agentura Reuters. Virem SARS-CoV-2 se v zemi nakazilo už přes 100.000 lidí. Karanténní opatření přijatá v boji s koronavirem dnes britská vláda prodloužila nejméně o tři týdny.

Ve středu úřady v hlásily 761 mrtvých, v úterý 778 a v pondělí 717 obětí. Dosud nejvyšší denní bilanci - 980 mrtvých - Británie oznámila 10. dubna.

"Testováno bylo 327.608 lidí, z nichž 103.093 vyšly testy pozitivní," uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví. Za 24 hodin přibylo přes 4600 nakažených, tedy zhruba stejně jako předchozí den. Hranici 100.000 nakažených překonalo kromě Británie již jen pět zemí: Spojené státy, Španělsko, Itálie, Francie a Německo.

Ministr zahraničí Dominic Raab, který zastupuje koronavirem nakanženého a stále nemocného premiéra Borise Johnsona, dnes oznámil, že přijatá karanténní opatření zůstanou v platnosti další "nejméně tři týdny". "Zmírnit kterékoli z opatření, jež jsou nyní v platnosti, by znamenalo riskovat škody na veřejném zdraví i hospodářství," uvedl Raab.

Stanovit termíny, kdy budou kroky rušeny, jak to udělaly některé jiné evropské země včetně Česka, by podle ministra zahraničí bylo v současné situaci nezodpovědné. Začít mluvit o rušení omezení bude podle něj možné, až bude zdravotnický systém zvládat nápor pacientů a bude klesat počet nakažených i zemřelých. "Pokud budeme v uvolňování opatření, která máme, příliš spěchat, budeme riskovat, že všechny oběti, které jsme přinesli, a pokrok, který jsme udělali, přijdou vniveč," zdůraznil Raab.

Britové podle současných pravidel, která premiér Johnson ohlásil 23. března, mohou ven vycházet jen kvůli nákupům nezbytných věcí, práci nebo návštěvě lékaře. Venku mohou také jednou denně sportovat. Uzavřené jsou školy i většina obchodů.

Více než 90 procent všech obětí covid-19 v Británii trpělo podle místního statistického úřadu i jinou chorobou. Nejčastěji se jednalo o problémy se srdcem, demenci a nemoci dýchacího ústrojí. V průměru měly oběti covid-19 tři další zdravotní problémy, vyplývá z analýzy téměř 4000 březnových úmrtí na covid-19 v Anglii a Walesu.

Podle britských statistiků je u mužů dvakrát větší než u žen riziko, že nemoci způsobené koronavirem podlehnou. Překvapením není zjištění, že riziko roste i s věkem. Výrazně nebezpečí smrti na covid-19 narůstá po šedesátce.

Vedoucí oddělení zdravotních statistik Nick Stripe upozornil, že v posledních týdnech klesl počet lidí, kteří zemřeli na nemoci srdce a na mrtvici. Podle něj to může znamenat, že místo nich těmto osobám smrt přivodil právě koronavirus. Existují podle něj ale také důkazy, že úmrtí na koronavirus. Oběťmi covid-19 tedy nejsou jen ti, kteří by beztak zemřeli na něco jiného.

V Belgii bylo od středy nahlášeno dalších 417 úmrtí spojených s nemocí covid-19, čímž tam oficiální bilance epidemie narostla na 4857 obětí. Země v údajích jako jedna z mála zohledňuje i úmrtí mimo nemocniční péči a také dnes tvoří většinu denního přírůstku případy hlášené z domovů důchodců. Počet nově odhalených případů nákazy koronavirem je po středečním rekordu skoro poloviční. Sousední Nizozemsko hlásí podobná denní čísla jako v posledních dvou týdnech.

Nizozemský ústav pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM) aktuálně eviduje 29.214 případů nákazy koronavirem a 3315 mrtvých, přičemž součty dnes narostly o 1061, respektive 181.

Čerstvé výsledky studie krevních vzorků ovšem naznačují, že skutečný počet infikovaných je v Nizozemsku v řádu statisíců. Výzkum, o kterém dnes informoval šéf RIVM Jaap van Dissel, ukazuje, že protilátky proti viru SARS-CoV-2 by v krvi mohla mít tři procenta obyvatel země s populací okolo 17 milionů. "Z toho si můžete dopočítat, že je to několik stovek tisíc," citovala van Dissela agentura Reuters, která podotýká, že testy na koronavirus se zatím v Nizozemsku provádí jen u vážně nemocných osob a zdravotníků.

V méně lidnaté Belgii už laboratoře potvrdily nákazu u 34.809 lidí. Po středečním rekordu v podobě 2454 nových případů jich bylo za dalších 24 hodin nahlášeno 1236. Z nově oznámených úmrtí bylo podle veřejnoprávní vysílací společnosti RTBF 289 nahlášeno z pečovatelských zařízení. Ačkoli jsou počítána do oficiální bilance obětí covid-19, ne u všech zemřelých byla laboratorně potvrzena infekce koronavirem.

Belgická bilance mrtvých je v Evropě pátá nejvyšší po Itálii, Španělsku, Francii a Británii. Pozitivním signálem je ovšem vývoj statistiky o vytíženosti nemocnic. Ve středu počet pacientů hospitalizovaných v Belgii s covid-19 klesl pod 5500, zatímco lidí na jednotkách intenzivní péče už bylo méně než 1200.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Nizozemí Belgie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy