Česko dlouho trápilo extrémní sucho. Ze zahraničí teď přišlo varování

Střední Evropa v minulých dvou letech zaznamenala největší a nejničivější sucho. Nová studie předpokládá, že extrémní sucha se budou v Evropě vyskytovat až sedmkrát častěji, pokud se globální emise skleníkových plynů budou nadále zvyšovat. I mírné snížení emisí by podle nové studie mohlo snížit riziko extrémního vedra až o polovinu.

Extrémní sucho, které zasáhlo Evropu v letech 2018 a 2019, vedlo k poklesu podzemní i srážkové vody a významně poškodilo zemědělce, kteří vlivem nedostatku srážek nemají dostatek vody k zavlažování a zaznamenali obrovské hospodářské ztráty.

Vlivem sucha vzrůstají i počty požárů, vysychají řeky a vodní toky obecně. Podle britského deníku Guardian jediné takto extrémní sucho bylo zaznamenáno v minulosti v letech 1949 a 1950, ale zasáhlo oblast o třetinu menší než v současné době.

Německá studie ukázala, že pokud se emise oxidu uhličitého budou nadále zvyšovat stejným tempem jako nyní, tak v druhé polovině tohoto století se ve střední Evropě zdvojnásobí ztráta v zemědělské produkci. Podle vědců z Centra pro environmentální výzkum UFZ-Helmholtz by snížení emisí ze současného stavu mělo za následek zmenšení zasažených oblastí o 40 %.

„Redukce skleníkových plynů by snížila četnost takových extrémních období sucha na velmi zanedbatelné číslo,“ uvedl autor studie Rohini Kumar. Podle jeho slov je potřeba zintenzivnit snahu o globální snížení skleníkových plynů a zároveň řešit, jak se lépe přizpůsobit změně klimatu.

Již v minulosti studie předpověděly, že do roku 2050 bude ve Velké Británii klima stejné jako v Barceloně a obecně se budou evropská města potýkat s extrémními teplotami, a to převážně města jižní a střední Evropy. „Tato zjištění jsou pro svět důležitým varováním,“ míní Constantin Zohner z technologického institutu v Curychu.

Studie ukázala, že emise silně zhorší ekosystém, zemědělství a lidský blahobyt. „Studie zdůrazňuje naléhavost změn v oblasti klimatu, aby byl zachován ekosystém a zajištěna voda pro budoucí generace,“ vysvětluje Zohner, který se výzkumu nezúčastnil.

Související

Více souvisejících

Klimatické změny Počasí věda Sucho

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy