Česko dlouho trápilo extrémní sucho. Ze zahraničí teď přišlo varování

Střední Evropa v minulých dvou letech zaznamenala největší a nejničivější sucho. Nová studie předpokládá, že extrémní sucha se budou v Evropě vyskytovat až sedmkrát častěji, pokud se globální emise skleníkových plynů budou nadále zvyšovat. I mírné snížení emisí by podle nové studie mohlo snížit riziko extrémního vedra až o polovinu.

Sucho
doporučujeme

Extrémní sucho, které zasáhlo Evropu v letech 2018 a 2019, vedlo k poklesu podzemní i srážkové vody a významně poškodilo zemědělce, kteří vlivem nedostatku srážek nemají dostatek vody k zavlažování a zaznamenali obrovské hospodářské ztráty.

Vlivem sucha vzrůstají i počty požárů, vysychají řeky a vodní toky obecně. Podle britského deníku Guardian jediné takto extrémní sucho bylo zaznamenáno v minulosti v letech 1949 a 1950, ale zasáhlo oblast o třetinu menší než v současné době.

Německá studie ukázala, že pokud se emise oxidu uhličitého budou nadále zvyšovat stejným tempem jako nyní, tak v druhé polovině tohoto století se ve střední Evropě zdvojnásobí ztráta v zemědělské produkci. Podle vědců z Centra pro environmentální výzkum UFZ-Helmholtz by snížení emisí ze současného stavu mělo za následek zmenšení zasažených oblastí o 40 %.

„Redukce skleníkových plynů by snížila četnost takových extrémních období sucha na velmi zanedbatelné číslo,“ uvedl autor studie Rohini Kumar. Podle jeho slov je potřeba zintenzivnit snahu o globální snížení skleníkových plynů a zároveň řešit, jak se lépe přizpůsobit změně klimatu.

Již v minulosti studie předpověděly, že do roku 2050 bude ve Velké Británii klima stejné jako v Barceloně a obecně se budou evropská města potýkat s extrémními teplotami, a to převážně města jižní a střední Evropy. „Tato zjištění jsou pro svět důležitým varováním,“ míní Constantin Zohner z technologického institutu v Curychu.

Studie ukázala, že emise silně zhorší ekosystém, zemědělství a lidský blahobyt. „Studie zdůrazňuje naléhavost změn v oblasti klimatu, aby byl zachován ekosystém a zajištěna voda pro budoucí generace,“ vysvětluje Zohner, který se výzkumu nezúčastnil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U ukrajinského Charkova se zřítil vojenský letoun, nejméně 22 mrtvých

25.09.2020 21:59 Aktualizováno Nejméně 22 osob zahynulo, když se dnes večer na východě Ukrajiny zřítil vojenský letoun. Antonov An…

Alexej Navalnyj poděkoval svým neznámým zachráncům

25.09.2020 21:38 Ruský kritik Kremlu Alexej Navalnyj dnes prostřednictvím internetu poděkoval svým zachráncům,…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Papež vnímá pandemii jako příležitost ke změně, řekl to v OSN

25.09.2020 18:25 Papež František dnes v projevu ve všeobecné rozpravě na 75. zasedání Valného shromáždění OSN…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama