Gruzie bez premiéra, splnil úkoly a odstoupil

Předseda gruzínské vlády Mamuka Bachtadze dnes oznámil, že se rozhodl odstoupit. V prohlášení pro tisk uvedl, že během víc než ročního výkonu premiérské funkce splnil už všechny úkoly, které si předsevzal.

Tbilisi, Gruzie
doporučujeme

"Bylo pro mne velkou ctí a zároveň i velkou odpovědností chránit zájmy naší země ve funkci gruzínského premiéra," napsal mimo jiné Bachtadze ve svém příspěvku zveřejněném na sociální síti. Do čela vlády nastoupil v červnu loňského roku. Předtím zastával funkci ministra financí.

"Úkolů, které přede mnou v době nástupu do funkce stály, bylo dosaženo, směr strategického rozvoje byl stanoven a cíle byly naplněny," uvedl sedmatřicetiletý premiér. Varoval zároveň před rozdělením země tváří v tvář záboru části gruzínského území, který byl výsledkem války s Ruskem v roce 2008. "Musíme mít vždycky na paměti, že jediným, kdo bude mít prospěch na polarizaci gruzínské společnosti, je okupant," konstatoval Bachtadze.

Podle gruzínské ústavy demise předsedy vlády automaticky znamená, že odstupuje celý kabinet, přičemž ministři budou plnit své povinnosti, dokud parlament neschválí vládu nového premiéra. Na to má zákonodárný sbor dva týdny.

Kdo se stane nástupcem Bachtadzeho, ale zatím není jasné. Gruzínská média předpokládají, že jím bude dosavadní místopředseda vlády a ministr vnitra Giorgi Gacharia. Rozhodnutí o nominaci má vládní strana Gruzínský sen podle médií oznámit v úterý.

Řádné parlamentní volby by se v Gruzii měly uskutečnit v říjnu příštího roku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělorusové protestují už 50 dní. V ulicích opět desetitisíce lidí, policie…

27.09.2020 21:06 Aktualizováno Desítky tisíc lidí se dnes sešly na demonstraci v centru Minsku, kde se stejně jako v dalších…

Švýcarsko referendem odmítlo zrušit volný pohyb osob s EU

27.09.2020 18:45 Švýcaři dnes v referendu odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob. Proti…

Rusko hlásí 7867 nově nakažených, nejvíce za den za tři měsíce

27.09.2020 10:55 V Rusku se za poslední den potvrdilo 7867 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, je to nejvyšší denní…

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali v ní protesty

27.09.2020 09:40 Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama