Kdo vyhraje válku na Ukrajině? Podle experta ani jedna strana

Konflikt na Ukrajině s největší pravděpodobností dospěje do patové situace, míní Zdeněk Petráš z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. Existenční nutností pro Ukrajinu jsou podle něj dodávky zbraní ze Západu. Petráš to uvedl pro ČTK.

Z hlediska dodávek zbraní na Ukrajinu a jejich používání se podle Petráše začíná projevovat jistý vzorec. "Tento vzorec pro Ukrajinu znamená to, že vojáků je vcelku dost a jsou k dispozici, ale západní vybavení zatím ne," uvedl odborník. Zásoby ze sovětské éry, tedy pocházející jednak z Ukrajiny samotné, ale také dodávané spojenci Kyjeva včetně Polska, České republiky a Slovenska, jsou podle něj už víceméně vyčerpané. "Zbraně a munice ze západních zemí přichází nepravidelně a k tomu se přidává nedostatečný výcvik a připravenost k operačnímu nasazení," upozornil Petráš.

Ukrajinská armáda se musí naučit používat zahraniční techniku, což je podle něj přinejmenším problematické, a to jak z hlediska časového, tak i procedurálního. Je totiž potřeba výcvikové infrastruktury a především zahraničních instruktorů výcviku. "K tomu se přidává chybějící standardizovaná munice, náhradní díly a nutnost provádět opravy a údržbu, což dělá logistiku ještě složitější," uvedl Petráš.

I když schopnosti ruské armády jsou podle něj více než diskutabilní, a to jak z hlediska technologické úrovně, tak i z hlediska jejich kvantity, Ukrajinská armáda je na tom ještě hůře. "Za stávajícího vývoje války na Ukrajině jsou dodávky zbraní a munice ze zahraničí pro ukrajinské obránce naprostou existenční nutností. Nicméně i navýšení zahraničních dodávek zbraní a munice patrně bude stačit pouze k udržení pozic při stávající statické opotřebovávací válce," míní Petráš.

Nastane tedy podle něj prosazování především defenzivní činnosti a ukrajinská obrana se nenechá vylákat do nepřipravené ofenzívy mimo dobře bráněné oblasti. Cílem tohoto způsobu vedení konfliktu by podle Petráše mělo být dovést po určitém čase vedení Kremlu k závěru, že další prodlužování konfliktu nepřinese žádný efekt a donutí Rusko zasednout k jednacímu stolu a řešit situaci politickými nástroji.

"Pro Ukrajinu se konflikt bohužel nebude vyvíjet způsobem, který by dospěl k jednoznačné porážce Ruska. Konflikt s největší pravděpodobností dospěje do patové situace, která bude moci být vyřešena pouze na základě kompromisu obou stran," uvedl Petráš.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy