Lukašenko chce bezpečnější Evropu, hodlá zabránit rozmístění raket

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se rozhodl posílit své postavení na mezinárodní scéně a zmírnit rostoucí napětí mezi Ruskem a západními státy. Na bezpečnostní konferenci v Minsku dnes oznámil, že jeho země uspořádá "mezinárodní bezpečnostní dialog" a zasadí se za omezení raketové výzbroje v Evropě. Lukašenko chce rovněž zapojit Washington do řešení konfliktu na východě Ukrajiny.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko

Prezident Alexandr Lukašenko oznámil, že jeho země je připravena vypracovat text "deklarace odpovědných států," které by se zavázaly upustit od rozmisťování raket středního a krátkého doletu v Evropě.

Kontinent je vystaven hrozbě rozmístění těchto zbraní po rozhodnutí Spojených států a Ruska vypovědět smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. Obě země se obviňují z jejího porušování, americký postup měl podporu všech spojeneckých zemí NATO.

"Konfrontace a nedůvěra mezi Ruskem a Západem je na maximu," varoval Lukašenko. "Během několika minut mohou Rusko a NATO projít cestou od neplánovaného lokálního konfliktu k jaderné válce," dodal. Poslední kapkou se podle něj může stát konec rusko-americké smlouvy o omezení strategických útočných zbraní z roku 2010, jejíž další osud je nejasný. "Lidstvo spěje sedmimílovými kroky k čáře, za níž je propast," řekl běloruský vůdce a vyzval evropské státy, aby se vrátily ke koncepcím celoevropské bezpečnosti.

Lukašenko se rovněž důrazně vyslovil pro ukončení konfliktu na východě Ukrajiny, který trvá od roku 2014. Ocenil pokrok, jehož bylo v minulých dnech dosaženo díky rozhodnutí Kyjeva uznat samosprávný autonomní status povstaleckých oblastí. Bělorusko se na diplomatickém úsilí o ukončení donbaské krize podílí od samého počátku, Minsk je místem podpisu dvou mírových dohod z let 2014 a 2015.

Dosavadní vyjednávací formát, do něhož jsou zapojeny kromě Ukrajiny a Ruska Německo a Francie, ale podle běloruského prezidenta nestačí. "Konflikt nelze urovnat bez účasti Spojených států," řekl Lukašenko. Upozornil rovněž, že do řešení se musí víc zapojit Moskva navzdory svému tvrzení, že se na válce mezi Kyjevem a separatisty nepodílí.

Rusko ale dnes dalo najevo, že s tímto názorem nesouhlasí. Podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova Moskva přímou účast Spojených států na řešení krize na východě Ukrajiny nepodporuje. "Washington by ale mohl k řešení konfliktu na Donbasu Kyjev pobídnout," upozornil Peskov.

Britský premiér Boris Johnson potvrdil, že je otcem šesti dětí

22.09.2021 07:50 Britský premiér Boris Johnson americkým médiím potvrdil, že je otcem šesti dětí. Upozornila na to…

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

21.09.2021 13:14 Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského…

Putin o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu

21.09.2021 07:36 Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

Související:

Právě se děje

reklama