Lukašenko chce bezpečnější Evropu, hodlá zabránit rozmístění raket

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se rozhodl posílit své postavení na mezinárodní scéně a zmírnit rostoucí napětí mezi Ruskem a západními státy. Na bezpečnostní konferenci v Minsku dnes oznámil, že jeho země uspořádá "mezinárodní bezpečnostní dialog" a zasadí se za omezení raketové výzbroje v Evropě. Lukašenko chce rovněž zapojit Washington do řešení konfliktu na východě Ukrajiny.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Prezident Alexandr Lukašenko oznámil, že jeho země je připravena vypracovat text "deklarace odpovědných států," které by se zavázaly upustit od rozmisťování raket středního a krátkého doletu v Evropě.

Kontinent je vystaven hrozbě rozmístění těchto zbraní po rozhodnutí Spojených států a Ruska vypovědět smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. Obě země se obviňují z jejího porušování, americký postup měl podporu všech spojeneckých zemí NATO.

"Konfrontace a nedůvěra mezi Ruskem a Západem je na maximu," varoval Lukašenko. "Během několika minut mohou Rusko a NATO projít cestou od neplánovaného lokálního konfliktu k jaderné válce," dodal. Poslední kapkou se podle něj může stát konec rusko-americké smlouvy o omezení strategických útočných zbraní z roku 2010, jejíž další osud je nejasný. "Lidstvo spěje sedmimílovými kroky k čáře, za níž je propast," řekl běloruský vůdce a vyzval evropské státy, aby se vrátily ke koncepcím celoevropské bezpečnosti.

Lukašenko se rovněž důrazně vyslovil pro ukončení konfliktu na východě Ukrajiny, který trvá od roku 2014. Ocenil pokrok, jehož bylo v minulých dnech dosaženo díky rozhodnutí Kyjeva uznat samosprávný autonomní status povstaleckých oblastí. Bělorusko se na diplomatickém úsilí o ukončení donbaské krize podílí od samého počátku, Minsk je místem podpisu dvou mírových dohod z let 2014 a 2015.

Dosavadní vyjednávací formát, do něhož jsou zapojeny kromě Ukrajiny a Ruska Německo a Francie, ale podle běloruského prezidenta nestačí. "Konflikt nelze urovnat bez účasti Spojených států," řekl Lukašenko. Upozornil rovněž, že do řešení se musí víc zapojit Moskva navzdory svému tvrzení, že se na válce mezi Kyjevem a separatisty nepodílí.

Rusko ale dnes dalo najevo, že s tímto názorem nesouhlasí. Podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova Moskva přímou účast Spojených států na řešení krize na východě Ukrajiny nepodporuje. "Washington by ale mohl k řešení konfliktu na Donbasu Kyjev pobídnout," upozornil Peskov.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V centru Kyjeva "popravili" emigranta z Kavkazu, spekuluje se o práci Rusů

14.10.2019 11:20 Neznámí pachatelé v Kyjevě v noci na dnešek zastřelili třiatřicetiletého muže. Ukrajinská média…

Putin usadil Trumpa. Jeho twitter ho nezajímá

13.10.2019 14:21 Kreml nevyčítá prezidentu Donaldu Trumpovi nynější problémy v rusko-amerických vztazích, protože si…

Trump a Putin opět tváří v tvář? Kreml nevyloučil schůzku v Chile

11.10.2019 16:49 Setkání prezidentů Ruska a USA Vladimira Putina a Donalda Trumpa na listopadovém summitu asijských…

Zemřel Alexej Leonov. První kosmonaut, který vystoupil do volného vesmíru

11.10.2019 15:30 Aktualizováno Zemřel bývalý sovětský kosmonaut Alexej Leonov, který v roce 1965 jako první člověk vystoupil do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama