Lukašenko: Po zastřelení důstojníka KGB už byly zatčeny stovky lidí

Běloruská tajná služba KGB zadržela už stovky lidí po úterním incidentu. KGB při zátahu v jednom bytě v Minsku zastřelila třicátníka, který kladl odpor a který zastřelil i jednoho z agentů KGB. Oznámil to dnes prezident Alexandr Lukašenko. Ten vzápětí slíbil odvetu. Nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna podle agentury AP odhadla počet zatčených na stovku. Hrozit jim může až 12 let za mřížemi.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko

"Už několik stovek lidí sedí (ve vazební věznici). Všichni vypovídají. Pár exemplářů jste už viděli a bude jich na obrazovkách televizí ještě víc. Ukážeme, kdo je kdo," řekl Lukašenko podle státní agentury Belta. "Jestli si ti darebáci myslí, že je v zahraničí nedostaneme, tak to se pletou. Neodpustíme jim smrt našeho chlapce!" vzkázal šéf státu na adresu opozičních předáků, kteří byli už dříve donuceni k odchodu do exilu v zahraničí.

Porada u hlavy státu začala minutou ticha k uctění památky zabitého pracovníka KGB Dmitrije Fedosjuka, který měl dnes pohřeb. Lukašenko hovořil o podrobnostech z hlášení incidentu.

"Dima (zdrobnělina jména Dmitrij - pozn. ČTK) při vstupu do bytu předstihl ostatní a fakticky je kryl. Chlapci, jakmile spatřili člověka se zbraní, varovali, ať odhodí zbraň na podlahu. Místo toho ten darebák vystřelil na Dmitrije a trefil ho přímo do srdce. Dmitrij ještě při pádu stačil dvakrát vystřelit na svého vraha, potřetí už vystřelit nedokázal," vylíčil Lukašenko.

Prezident ví o kritice v médiích, že příslušníci silových složek neměli při zásahu neprůstřelné vesty, ale agenti podle něj nechtěli vyvolat znepokojení u občanů, kteří špatně reagují na pohled na zásahový tým v plné zbroji. "Co na to říci? Je těžké je za to odsuzovat. Prostě chlapci se nechtěli při obraně lidí zbytečně předvádět," dodal.

Z bytu podle Lukašenka nejprve dvakrát - jednou muž a jednou žena - volali na policii o pomoc. Vyslaný tým pak vyrazil dveře a vstoupil dovnitř, "aby poskytl pomoc darebákům, kteří volali o pomoc", ale ti si ve skutečnosti chystali zbraně a vše natáčeli na video, které v přímém přenosu vysílali do Polska a do Ameriky. Ukázalo se, že nešlo o běžné účastníky protestního hnutí, ale o "opravdové účastníky povstání", řekl prezident. Incident byl podle něj dlouho a pečlivě připravovanou provokací.

"Nejsme natolik hloupí, abychom dělali čistky na všech frontách, i když i to umíme. Mohli by utrpět nevinní lidé, kteří s tím vším nemají nic společného. Proto upřesňuji, že různé lidi a organizace budeme zpracovávat bodově, cíleně a přiměřeně za pomoci zvláštních služeb a jednotek ministerstva vnitra. Jsme dost chytří, abychom se přesně vypořádali s každým darebákem," prohlásil šéf státu.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu. Incident natáčela Zelcerova manželka, která byla vzápětí zatčena a obviněna ze spoluúčasti na vraždě příslušníka KGB.

Opoziční aktivista Pavel Latuško agentuře AP řekl, že za Lukašenka není poctivé vyšetření incidentu možné. "Za teroristu byl prohlášen nejen Andrej Zelcer, klidný a soucitný muž, ale vůbec všichni, kdo nesouhlasí s Lukašenkovým režimem," řekl Latuško z varšavského exilu.

Běloruské úřady od středy blokují přístup na server populárního ruského deníku Komsomolskaja pravda, který má v Bělorusku na 20.000 čtenářů denně. Úřady tento krok nevysvětlily, ale podle AP nejspíše souvisí s tím, že se v listě objevil komentář přítele zastřeleného programátora, který jej vykreslil v pozitivním světle.

Mluvčí Kremlu Dmitrj Peskov dnes prohlásil, že ruské úřady "kategoricky nesouhlasí" se zablokováním webu ruského deníku a chápou tento krok úřadů jako porušení principů svobody tisku.

Rusko zastavuje své zastoupení u NATO

18.10.2021 15:39 Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance a totéž bude platit…

Počet nakažených v Rusku rekordně stoupá. Země hlásí přes osm milionů lidí…

18.10.2021 11:37 V Rusku dál zaznamenávají rekordní denní přírůstky počtu infikovaných koronavirem SARS-CoV-2. V…

OBSE pozastavila kvůli bezpečí svou misi na východě Ukrajiny

17.10.2021 20:28 Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dnes oznámila, že pozastavila z…

Britské úřady zveřejnily jméno muže zatčeného kvůli vraždě poslance Amesse

17.10.2021 12:55 Aktualizováno Britská média s odvoláním na úřady zveřejnila jméno muže vyšetřovaného v souvislosti s páteční…

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy koronavirem

17.10.2021 11:15 Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34.303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší…

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo 18 lidí na otravu alkoholem

16.10.2021 19:20 Aktualizováno V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem,…

Norská policie pochybuje, že útočník s lukem bral svůj obrat k islámu vážně

16.10.2021 17:14 Norská policie dnes vyjádřila pochybnosti, že muž, kterého podezřívá ze středeční vraždy pěti lidí…

V Rusku poprvé od začátku epidemie zemřelo na covid-19 přes 1000 lidí

16.10.2021 16:51 Aktualizováno V Rusku poprvé za jeden den zemřelo na covid-19 více než 1000 lidí. Tamní úřady dnes oznámily, že v…

Britská policie označila smrtelný útok na poslance Amesse za teroristický…

16.10.2021 10:43 Aktualizováno Policie dnes označila páteční smrtelný útok nožem na britského konzervativního poslance Davida…

V Británii pobodali poslance Davida Amesse, zemřel

15.10.2021 20:04 Aktualizováno Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej dnes pobodal útočník. Policie…

Související:

Právě se děje

reklama