Lukašenko: Po zastřelení důstojníka KGB už byly zatčeny stovky lidí

Běloruská tajná služba KGB zadržela už stovky lidí po úterním incidentu. KGB při zátahu v jednom bytě v Minsku zastřelila třicátníka, který kladl odpor a který zastřelil i jednoho z agentů KGB. Oznámil to dnes prezident Alexandr Lukašenko. Ten vzápětí slíbil odvetu. Nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna podle agentury AP odhadla počet zatčených na stovku. Hrozit jim může až 12 let za mřížemi.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko

"Už několik stovek lidí sedí (ve vazební věznici). Všichni vypovídají. Pár exemplářů jste už viděli a bude jich na obrazovkách televizí ještě víc. Ukážeme, kdo je kdo," řekl Lukašenko podle státní agentury Belta. "Jestli si ti darebáci myslí, že je v zahraničí nedostaneme, tak to se pletou. Neodpustíme jim smrt našeho chlapce!" vzkázal šéf státu na adresu opozičních předáků, kteří byli už dříve donuceni k odchodu do exilu v zahraničí.

Porada u hlavy státu začala minutou ticha k uctění památky zabitého pracovníka KGB Dmitrije Fedosjuka, který měl dnes pohřeb. Lukašenko hovořil o podrobnostech z hlášení incidentu.

"Dima (zdrobnělina jména Dmitrij - pozn. ČTK) při vstupu do bytu předstihl ostatní a fakticky je kryl. Chlapci, jakmile spatřili člověka se zbraní, varovali, ať odhodí zbraň na podlahu. Místo toho ten darebák vystřelil na Dmitrije a trefil ho přímo do srdce. Dmitrij ještě při pádu stačil dvakrát vystřelit na svého vraha, potřetí už vystřelit nedokázal," vylíčil Lukašenko.

Prezident ví o kritice v médiích, že příslušníci silových složek neměli při zásahu neprůstřelné vesty, ale agenti podle něj nechtěli vyvolat znepokojení u občanů, kteří špatně reagují na pohled na zásahový tým v plné zbroji. "Co na to říci? Je těžké je za to odsuzovat. Prostě chlapci se nechtěli při obraně lidí zbytečně předvádět," dodal.

Z bytu podle Lukašenka nejprve dvakrát - jednou muž a jednou žena - volali na policii o pomoc. Vyslaný tým pak vyrazil dveře a vstoupil dovnitř, "aby poskytl pomoc darebákům, kteří volali o pomoc", ale ti si ve skutečnosti chystali zbraně a vše natáčeli na video, které v přímém přenosu vysílali do Polska a do Ameriky. Ukázalo se, že nešlo o běžné účastníky protestního hnutí, ale o "opravdové účastníky povstání", řekl prezident. Incident byl podle něj dlouho a pečlivě připravovanou provokací.

"Nejsme natolik hloupí, abychom dělali čistky na všech frontách, i když i to umíme. Mohli by utrpět nevinní lidé, kteří s tím vším nemají nic společného. Proto upřesňuji, že různé lidi a organizace budeme zpracovávat bodově, cíleně a přiměřeně za pomoci zvláštních služeb a jednotek ministerstva vnitra. Jsme dost chytří, abychom se přesně vypořádali s každým darebákem," prohlásil šéf státu.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu. Incident natáčela Zelcerova manželka, která byla vzápětí zatčena a obviněna ze spoluúčasti na vraždě příslušníka KGB.

Opoziční aktivista Pavel Latuško agentuře AP řekl, že za Lukašenka není poctivé vyšetření incidentu možné. "Za teroristu byl prohlášen nejen Andrej Zelcer, klidný a soucitný muž, ale vůbec všichni, kdo nesouhlasí s Lukašenkovým režimem," řekl Latuško z varšavského exilu.

Běloruské úřady od středy blokují přístup na server populárního ruského deníku Komsomolskaja pravda, který má v Bělorusku na 20.000 čtenářů denně. Úřady tento krok nevysvětlily, ale podle AP nejspíše souvisí s tím, že se v listě objevil komentář přítele zastřeleného programátora, který jej vykreslil v pozitivním světle.

Mluvčí Kremlu Dmitrj Peskov dnes prohlásil, že ruské úřady "kategoricky nesouhlasí" se zablokováním webu ruského deníku a chápou tento krok úřadů jako porušení principů svobody tisku.

Permafrost taje. Nejvíce pociťuje vliv oteplování Rusko

23.10.2021 15:25 Staré letiště v sibiřské obci Čurapča je už léta nepoužitelné, jeho ranvej se proměnila v bažinaté…

Ukázka ruské "demokracie". Policie jde po muži, který odhalil násilí na…

23.10.2021 13:26 Ruské úřady vydaly zatykač na muže, díky kterému se veřejnost začátkem října dozvěděla o násilí…

Rusko v pátek zaznamenalo třetí den po sobě nejvyšší počty nakažených

23.10.2021 11:05 Rusko v pátek zaznamenalo třetí den po sobě nejvyšší počty jak nově potvrzených případů nákazy…

Experti doporučují Johnsonovi, aby Británie zavedla opatření proti šíření…

22.10.2021 17:35 Britský premiér Boris Johnson by se měl připravit na zavedení některých opatření k omezení šíření…

Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit…

22.10.2021 12:08 Rusko je připraveno bezprostředně po schválení provozu nového plynovodu Nord Stream 2 zvýšit…

Denní rekordy nakažených koronavirem a úmrtí v Rusku dál rostou

22.10.2021 11:00 Rusko ve čtvrtek zaznamenalo druhý den po sobě nejvyšší počty jak nově potvrzených případů nákazy…

Putin označil vojenské ovládnutí Ukrajiny Severoatlantickou aliancí za…

21.10.2021 20:55 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že vojenské ovládnutí Ukrajiny Severoatlantickou…

NATO má nový plán, jak čelit jaderným i hybridním hrozbám z Ruska

21.10.2021 19:45 Severoatlantická aliance dnes schválila nový plán, jak čelit potenciálním vojenským či hybridním…

Británie eviduje přes 50.000 nově nakažených koronavirem

21.10.2021 19:14 V Británii poprvé od 17. července přibylo během jediného dne více než 50.000 nově nakažených…

Britská policie obvinila z vraždy muže, který zabil poslance Amesse

21.10.2021 14:49 Z vraždy a přípravy teroristického činu nyní britská policie obvinila Brita somálského původu Aliho…

Související:

Právě se děje

reklama