64. den války: Ruská armáda zesiluje ofenzivu na Ukrajině

Ruská armáda podle ukrajinského generálního štábu zesiluje ofenzivu na východě a severovýchodě Ukrajiny. Vedení zdevastovaného Mariupolu tvrdí, že jeho obyvatelům kromě ostřelování hrozí i vypuknutí epidemií. Americký prezident Joe Biden dnes požádal Kongres o dalších 33 miliard dolarů (zhruba 770 miliard korun) na pomoc Ukrajině.

Ruská armáda, ilustrační foto

Stručný přehled čtvrtečních událostí:

"Cena tohoto boje není nízká, ale ustoupit agresi by bylo ještě nákladnější," uvedl šéf Bílého domu s tím, že USA nenechají Rusko uspět v jeho snaze o podmanění Ukrajiny. Kongres také požádal o udělení nových sankčních pravomocí, jež by umožnily zabavit zmrazený majetek ruských oligarchů uložený v USA a předat ho Ukrajině. Biden poznamenal, že USA nenechají Moskvu, aby vyhrožovala evropským zemím tím, že zastaví dodávky plynu a ropy. Ruský Gazprom ve středu přerušil dodávky plynu do Polska a Bulharska kvůli tomu, že tamní společnosti nechtěly za surovinu platit v rublech.

Evropské země nejspíš nenajdou shodu ohledně plateb za dodávky ruského plynu. Dobře informovaný činitel Evropské unie sice uvedl, že přijetí ruského požadavku by znamenalo porušení sankcí zavedených EU a že žádná unijní země dosud nedala najevo, že je ochotna za ruský plyn platit v rublech. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó však stanici CNN řekl, že Budapešť na ruské podmínky přistoupila. Také německá energetická společnost Uniper bude platby za ruský plyn převádět do ruské banky a nikoli do banky v Evropě. Na platby v rublech se podle listu Financial Times připravuje i rakouská energetická skupina OMV.

Ruský list Kommersant napsal, že Rusko od začátku války na Ukrajině zdvojnásobilo příjmy z prodeje plynu, ropy a uhlí do Evropské unie. Vydělává na růstu cen fosilních paliv, přestože objem dodávek se kvůli embargu a sankcím snížil. Akcie světových plynárenských.společností zaznamenaly od ruské invaze raketový růst, řekl ČTK analytik společnosti XTB Štěpán Hájek.

Generální tajemník OSN António Guterres navštívil ukrajinské město Buča, kde ruské jednotky během krátké okupace podle místních úřadů zavraždily stovky civilistů. Šéf OSN vyzval Moskvu, aby spolupracovala s Mezinárodním trestním soudem při vyšetřování možných válečných zločinů. Ukrajinská generální prokuratura dnes zveřejnila jména deseti ruských vojáků, kteří jsou podezřelí z účasti na zvěrstvech v Buči.

Boje na východě Ukrajiny se nyní soustřeďují v okolí Izjumu a Charkova, uvedl ukrajinský generální štáb. Ukrajinský portál Defence Express tvrdí, že náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov osobně přijel do Izjumu, aby převzal velení ruských vojsk v Donbasu. Ruské útoky jsou ovšem hlášeny také z jiných částí Ukrajiny. Ostřelována byla například během dnešní návštěvy generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese i ukrajinská metropole.

Koordinátorka OSN pro Ukrajinu Osnat Lubraniová oznámila, že míří na jih Ukrajiny, aby se pokusila zorganizovat evakuaci civilistů z Mariupolu. Guterres po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským prohlásil, že OSN dělá vše, co je v jejích silách, aby umožnila evakuaci z tohoto města. Mariupolská městská rada varovala, že s teplejším počasím hrozí i jiná nebezpečí než jen ruské útoky. Kvůli špatným hygienickým podmínkám se obává šíření úplavice nebo cholery.

V ruském Belgorodu nedaleko hranic s Ukrajinou se dnes ozvaly dva silné výbuchy, informovala agentura Reuters s odvoláním na svědky. Podle ruské agentury RIA Novosti zafungoval v oblasti systém protivzdušné obrany. Je to už několikátý incident hlášený z Belgorodské oblasti v posledním měsíci. Rusko tvrdí, že na cíle v Belgorodské oblasti útočí Ukrajina. Kyjev zodpovědnost za útoky nepřijímá nebo je nechce komentovat.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová prohlásila, že Západ otevřeně vybízí Kyjev k tomu, aby používal dodávané zbraně k napadání Ruska. Varovala, že Moskva na případné provokování Ukrajiny k provádění úderů na ruském území tvrdě zareaguje.

Šéf NATO Jen Stoltenberg řekl, že aliance je připravená dlouhodobě podporovat Ukrajinu a mimo jiné jí pomoci zmodernizovat vybavení armády. Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou se podle něj může táhnout i roky. Stoltenberg také ujistil, že pokud se neutrální Finsko a Švédsko rozhodnou požádat o členství v NATO, bude jejich přijetí rychlé. Poslanci německého Spolkového sněmu schválili rezoluci vládních stran a opozičních konzervativců na podporu dodávek těžkých zbraní Ukrajině.

On-line přenos:

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas má…

20.05.2022 22:20 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

Čtyři další země hlásí první případy opičích neštovic

20.05.2022 21:12 Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Rusko zařadilo mezi "zahraniční agenty" Kasparova a Chodorkovského

21.05.2022 04:27 Ruské ministerstvo vnitra nově zařadilo mezi "zahraniční agenty" šachového velmistra Garriho…

Šojgu podal Putinovi hlášení o dobytí oceláren Azovstal v Mariupolu

21.05.2022 04:21 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

ON-LINE 86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas…

20.05.2022 22:20 Aktualizováno Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Kybernetická agrese podle Putina selhala, stejně jako sankční nátlak

20.05.2022 19:06 Aktualizováno Kybernetická agrese proti Rusku selhala, stejně jako sankční nátlak, prohlásil ruský prezident…

Ukrajině přislíbily státy G7 další miliardy dolarů

20.05.2022 15:09 Skupina sedmi velkých ekonomik G7 podpoří ukrajinský rozpočet 9,5 miliardou dolarů (221,5 miliardy…

Ruský voják u soudu v Kyjevě řekl, že zabití ukrajinského civilisty lituje

20.05.2022 13:58 Ruský voják obžalovaný ze zabití ukrajinského civilisty dnes u soudu v Kyjevě řekl, že svého činu…

Bývalý německý kancléř Schröder se rozhodl opustit ruskou Rosněfť

20.05.2022 13:50 Aktualizováno Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder se rozhodl skončit v dozorčí radě ruské státní ropné…

Útočník v Norsku pobodal nejméně čtyři lidi, jednoho těžce ranil

20.05.2022 12:15 Aktualizováno Útočník na jihovýchodě Norska pobodal nejméně čtyři lidi, jeden je raněný těžce, tři lehce.…

Rusko zvažuje zrušení věkových omezení pro zájemce o vojnu

20.05.2022 11:24 Dolní komora ruského parlamentu se zabývá úpravami zákona, které by znamenaly zrušení věkového…

Nové důkazy prokazují zabíjení civilistů ruskými vojáky v Buči

20.05.2022 10:55 Na dvou videích jsou vidět ruští výsadkáři, jak vedou s namířenými zbraněmi několik mužů ulicí…

Související:

Právě se děje

reklama