OSN a Kyjev oznámily evakuaci přes 300 civilistů z Mariupolu a okolí do Záporoží

Do města Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny ve středu dorazilo něco přes 300 civilistů, kteří byli evakuovaní z bojových či okupovaných zón na jihu země včetně přístavu Mariupol. Pozdě večer to oznámili představitelé OSN a vlády v Kyjevě. Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková mluvila o 344 evakuovaných, zda mezi nimi byl i někdo z obléhaných mariupolských oceláren Azovstal, ale nebylo jasné.

Koordinátorka OSN pro Ukrajinu Osnat Lubraniová informovala, že lidé byli do Záporoží dopraveni z Mariupolu a měst Berďansk, Manhuš, Tokmak a Vasylivka. Mnozí z nich prý neměli nic jiného, než oblečení, které měli právě na sobě. Nyní se jim mimo jiné dostává "velmi potřebné psychologické podpory", napsala agentura AP.

Snahy o evakuaci civilistů z oblastí pod ruskou palbou nebo ruskou okupací do bezpečnějších částí Ukrajiny trvají už týdny. Především se to týká zdevastovaného Mariupolu, kde zřejmě zůstává asi 100.000 civilistů, tedy čtvrtina počtu, který tam žil před ruskou invazí na Ukrajinu. Desítky až stovky civilistů jsou uvězněné v bunkrech pod místními ocelárnami Azovstal, které jsou několik dní poslední baštou ukrajinských sil ve městě. Podle Kyjeva se odtud na začátku týdne podařilo evakuovat 156 lidí.

Ruské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ruské jednotky dnes, v pátek a v sobotu otevřou humanitární koridory pro evakuaci civilistů z mariupolských oceláren. Podobná oznámení ovšem v uplynulých týdnech nebyla zárukou výsledků, neboť dřívější dohody na humanitárních koridorech "se hroutily pod ruským ostřelováním", poznamenal deník The New York Times.

"Vyjednáváme a doufáme, že bude možné dál zachraňovat lidi z Azovstali, z Mariupolu," uvedl v nočním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle ukrajinských činitelů je v podzemí oceláren stále i na 200 civilistů. "Stále jsou tam civilisti, ženy, děti. Potřebujeme trvalý klid zbraní, abychom je zachránili," uvedl Zelenskyj, který slíbil pozastavení bojových aktivit během dne.

Moskva avizuje pozastavení útoků a stažení jednotek vždy mezi 08:00 a 18:00 moskevského času (07:00 až 17:00 SELČ). Od úterního večera byly mariupolské ocelárny podle ukrajinských zdrojů dějištěm tvrdých bojů poté, co do areálu pronikly ruské jednotky. Velitel ukrajinského pluku Azov, který společně s námořními pěšáky, pohraničníky a gardisty ocelárny brání, ve středu večer mluvil o "těžkých a krvavých bojích".

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Mariupol OSN

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy