Proč lidé v Bělorusku protestují? Nejde pouze o volební výsledky, tvrdí ekonom

NÁZOR - Masové protesty v Bělorusku nadále zpochybňují výsledky posledních voleb v zemi, podle kterých drtivě zvítězil dlouhodobý vůdce Alexander Lukašenko, připomíná Jeržan Tokbolat v komentáři pro server National Interest. Ekonom z Queen's University Belfast ovšem podotýká, že nejde o první případ během Lukašenkových šesti funkčních období, kdy lidé vyšli do ulic.

Současné protesty jsou živeny množstvím ekonomických faktorů, které se v letech 2001, 2006 a 2010 neprojevovaly, vyzdvihuje odborník. Vysvětluje, že hlubokou ekonomickou krizi vyvolanou rozpadem Sovětského svazu v roce 1991, kterou dále prohloubila ruská finanční krize z roku 1998, vystřídalo desetiletí hospodářského růstu.

Pak ale přišla finanční krize z roku 2008 a v Bělorusku vrátily se vzpomínky na 90. léta, uvádí Tokbolat. Dodává, že před rokem 2011 zemi zasáhla celková ekonomická krize, která vyvolala masové protesty, stejně jako měnová krize z roku 2014 a zdanění "sociálních parazitů" z roku 2015 vedly k celostátním demonstracím v roce 2017.

Ekonom na základě více než stovky rozhovorů s běžnými Bělorusy odvysílanými na nestátních kanálech během prezidentské kampaně i následného vývoje soudí, že jádrem protestů proti Lukašenkovu znovuzvolení je právě dekáda ekonomické stagnace a malá víra ve schopnost současného vládce problém vyřešit.  

Neudržitelný ekonomický systém

Ekonomický růst Běloruska po roce 2000 poháněly příznivé vnější faktory, nikoliv Lukašenkův "tržní socialismus", který je podle mnoha ekonomů neudržitelný, tvrdí autor komentáře. Podotýká, že zatímco sousední Polsko a bývalé sovětské pobaltské republiky zahájily přechod k tržní ekonomice, Lukašenko neprojevoval velké nadšení z takových reforem.

"Hlavním důvodem jsou těsné vztahy země s Ruskem coby dlouhodobým poskytovatelem levné ropy a plynu a dalších surovin výměnou za běloruskou integraci do 'unitárního státu' se svým sousedem," píše expert. Vyzdvihuje, že Lukašenkovi se ale nepovedlo přeměnit tuto výhodu k zisku nového zdroje příjmů.

Vztahy mezi Běloruskem a jeho největšími obchodními partnery jsou v poslední době napjaté a Lukašenko nedávno pocítil, že Rusko a jeho prezident Vladimir Putin hrají se svými dodávkami tvrdou hru, poukazuje ekonom. Dodává, že to se spojilo s propadem růstu HDP z předkrizových 8 % na pokrizová 2 %.

Dalším chybným rozhodnutím Lukašenkovy vlády v posledních letech bylo zvýení průměrné mzdu v zemi v přepočtu na 500 dolarů (zhruba 11 tisíc korun, poz. redaktora), ale tohoto předvolebního slibu z roku 2010 bylo dosaženo jen dotiskem peněz, upozorňuje Tokbolat. Konstatuje, že to přispělo k měnové krizi a propadu hodnoty běloruského rublu o více než 60 % v následujícím roce.

Inflace tehdy dosáhla 109 % a reálná průměrná mzda poklesla z 530 dolarů na 330 dolarů (necelých 7,5 tisíce korun), navíc pokračoval propad běloruské měny, nastiňuje expert. Za další nepopulární Lukašenkovo rozhodnutí označuje zdanění nezaměstnaných z roku 2015, které mělo za cíl zamezit daňovým únikům a práci načerno, ale termín pro zaplacení daně v roce 2017 dodrželo jen 11,5 %  z 470 tisíc lidí.

"(Běloruská) ekonomika tedy paběrkovala ještě před úderem koronaviru," pokračuje odborník. Vyzdvihuje, že Světová banka navíc předvídá velký otřes tamního hospodářství v důsledku pandemie, přičemž Lukašenkova reakce - doporučení chodit do sauny a pít vodku - nedopadla nejlépe.

Co chystá budoucnost

Bělorusko bylo jednou z nejvíce prosperujících částí poválečného Sovětského svazu a v době jeho kolapsu představovalo druhý nejrozvinutější nezávislý stát co do HDP na hlavu, uvádí ekonom. Dodává, že v zemi žilo mnoho vzdělaných lidí a existovala dobře rozvinutá průmyslová a zemědělská základna, avšak propadající se ekonomika vedla mnoho osob k emigraci a zbavila Bělorusko jeho hlavního trumfu.

Úspěch technologické společnosti H-Tech Park založené Valerijem Cepkalem, který chtěl kandidovat v posledních volbách, ale bylo mu to zakázáno, považuje autor komentáře za důkaz, že ekonomické reformy byl mohly zužitkovat lidský kapitál v Bělorusku, kde velkou část HDP vytvářejí mezinárodně úspěšné aplikace jako Flo či Viber, oblíbené videohry jako World of Tanks - země je ostatně jedním z největším útočištěm zahraničních IT společností v Evropě.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Po desetiletí ekonomické stagnace a koronavirovým omezením dochází lidem trpělivost, a to je důvod, proč protestují, tvrdí Tokbolat. Poukazuje, že i pracovníci velkých státních podniků, kteří byli tradičním pilířem Lukašenkova ekonomického modelu, nyní vyslyšeli opoziční výzvy ke stávkám, a přestože je to krátkodobě finančně poškodí, doufají v nastolení lepší ekonomiky v dlouhodobém horizontu.

Ke stávkám se připojují další odvětví, včetně novinářů a úředníků, tudíž Lukašenkovi docházejí možnosti, zdůrazňuje expert. Připomíná, že lidé v zemi čekají ve frontách u směnáren a vybírají peníze z bankovních účtů, a tak se Bělorusko přibližuje nové měnové krizi, které může Lukašenko zamezit pouze penězi.

Získat peníze bude ovšem pro Lukašenka obtížné, protože nesplnil reformy, na které kývnul Mezinárodnímu měnovému fondu při posledním úvěru z roku 2011, zatímco půjčky od Ruska a Číny nepovedou k žádným reformám, ale pouze větší závislosti Běloruska na těchto státech, upozorňuje akademik. Domnívá se, že v případě neúspěchu stávajících protestů dále poroste hněv kvůli hluboce zakořeněným ekonomický problémům, v důsledku čehož nebude mít Lukašenkova vláda velký prostor pro manévrování.

Související

Více souvisejících

Bělorusko Ekonomika demonstrace v Bělorusku Alexandr Lukašenko

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 54 minutami

před 2 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

včera

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

včera

včera

včera

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí

Tajná služba USA suspendovala šest agentů, kteří loni zajišťovali bezpečnost volebního mítinku v pensylvánském Butleru, kde došlo k atentátu na tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Suspendace trvají 10 až 42 dnů bez platu. Kritici však upozorňují, že tresty nejsou dostatečné a že odpovědnost byla přenesena pouze na regionální pracovníky, zatímco členové Trumpovy osobní ochranky zůstali z velké části nedotčeni.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy