Rusko viní polské odbojáře ze zabíjení Židů a Ukrajinců

Ruské ministerstvo obrany dnes obvinilo odbojáře z polské Zemské armády, kteří v létě 1944 zorganizovali ve Varšavě povstání proti nacistům, že zabíjeli Židy a Ukrajince. Na dnešek připadá 75. výročí vstupu Rudé armády do polského hlavního města zničeného nacisty. Na internetové stránce warsaw75.mil.ru ruský resort obrany zveřejnil dokumenty týkající se této doby.

Rusko, Moskva

Dokumenty ukazují, že "Zemská armáda vybíjela Ukrajince a Židy ve městě a že do zajetí brala sovětské důstojníky, kterým se podařilo uprchnout Němcům," tvrdí ministerstvo obrany v tiskovém prohlášení ke zveřejnění dokumentů.

Ruská média citují ze zprávy rozvědčíka frontového štábu s krycím jménem Oleg, který o Zemské armádě píše, že "vede jasně nacionalistickou politiku". Stěžuje si, že organizátoři varšavského povstání "sabotují spolupráci se sovětskou armádou, protože ji nepovažují za spojence".

Zemská armáda, hlavní polská ozbrojená odbojová organizace proti nacistům, byla podřízená vládě v Londýně. Agentura AFP připomíná, že otázka antisemitismu mezi odbojáři je do dneška v Polsku citlivým tématem. Předloni soud v Krakově nařídil německé televizi ZDF a tvůrcům německého televizního seriálu omluvit se vojákům Zemské armády za to, že je seriál představoval jako nacionalisty a antisemity.

Mezi Ruskem a Polskem v posledních době panuje značné napětí kvůli výrokům ruského prezidenta Vladimira Putina i dalších představitelů ohledně příčin druhé světové války. Šéf Kremlu před časem odmítl kritiku paktu ze srpna 1939 o neútočení mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem. Uvedl, že k uzavření paktu Moskvu donutily předchozí kroky západních zemí, například mnichovská dohoda o rozbití Československa z roku 1938.

Polského velvyslance v Berlíně z dob před válkou Józefa Lipského Putin označil za "hajzla a antisemitské prase" a prohlásil o něm, že ve 30. letech chválil nacisty za to, že chtějí zbavit Evropu Židů. Varšava kvůli těmto výrokům předvolala ruského velvyslance v Polsku a polský premiér Mateusz Morawiecki vydal prohlášení, v němž Putina obvinil z úmyslného lhaní o Polsku.

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Peskov: Summit prezidentů Ruska a USA zaslouží znaménko plus

17.06.2021 12:50 Aktualizováno Summit prezidentů Ruska a Spojených států byl úspěšný, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov…

Související:

Právě se děje