Českého diplomata Tomáše Harta, vyhoštěného tento týden z Ruska, se předtím neúspěšně pokusily získat ke spolupráci ruské úřady, uvedly dnes weby Respekt.cz a Deník N. Kromě vypovězeného zástupce českého velvyslance v Moskvě podle nich ruské tajné služby kontaktovaly ještě jednu diplomatku, kterou se pokoušely zastrašit.
Moskva vyhostila zástupce českého velvyslance ve středu v reakci na březnové vyhoštění zástupce jeho ruského protějšku z Česka.
Harta se podle informací týdeníku Respektu a listu Deník N pokusily získat ke spolupráci ruské tajné služby na konci března. Podle serverů obdržel dopis s pozváním na schůzku na jedno z méně frekventovaných míst v Moskvě. Hart ale na nabídku nereagoval a věc nahlásil pražskému ústředí.
Nakolik byla nabídka spolupráce zamýšlena vážně, není podle serverů jisté. Upozorňují, že mohlo jít také o provokaci ze strany ruských orgánů či psychologický nátlak.
Spolu s Hartem byla oslovena ještě jedna česká diplomatka, uvádí Respekt a Deník N. K ženě na ulici údajně přistoupil neznámý muž, který jí řekl, že pokud nebude spolupracovat, bude z Ruska vyhoštěna. Podle serverů diplomatka čelila i výhrůžce, že Rusové znají její rodinnou situaci. "S takovou nezastřenou výhrůžkou, že znají její rodinnou situaci, prostě to bylo připravené, měli to rozpracované, věděli a čekali," cituje Deník N zdroj z diplomacie. Oslovená žena podle něj dostala tu samou nabídku spojenou s hrozbou stejný den ještě jednou.
Koncem března Česko protestovalo proti postupu ruských úřadů vůči pracovníkům českého velvyslanectví v Moskvě. Náměstek ministra Martin Smolek si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance v Praze Alexandra Zmejevského. Důvodem byly provokace ruských orgánů vůči pracovníkům zastupitelského úřadu, uvedlo tehdy bez dalších podrobností ministerstvo na twitteru.
Krátce poté byl z Česka vyhoštěn zástupce ruského velvyslance, který podle české strany pracoval pod diplomatickým krytím pro ruské zpravodajské služby. Rusko na to zareagovalo tento týden vyhoštěním českého diplomata.
Diplomatické vztahy mezi Českem a Ruskem jsou delší dobu napjaté. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle kterých jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo loni na jaře 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko v odvetném kroku prohlásilo za nežádoucí 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka.
Související
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
Zelenskyj: Mírový plán bude hotov v řádu dnů, pak jej dostane Rusko. To o kompromisu mlčí
Rusko , diplomacie , ministerstvo zahraničí
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Trump se rozhodl přilepšit vojákům. USA mají dosud nevídaný respekt, tvrdí prezident
včera
Ani Ukrajina, ani Pásmo Gazy. Rutte prozradil, co je největším úspěchem Trumpa
včera
WHO vydala varování před masivní epidemií chřipky. Překvapivě se šíří i ve školách
včera
Falešné video odhalilo sílu AI. Smyšlená zpráva o převratu ve Francii otřásla celým světem
včera
Pavel telefonoval se Zelenským. Řešili další podporu Ukrajině
včera
Klimatická krize v Česku skončila, prohlásil Macinka. Počasí nesouhlasí
včera
Rusko dosáhne svých cílů na Ukrajině za každou cenu, prohlásil Putin. Evropské lídry označil za prasátka
včera
Venezuela uvidí něco, co ještě nikdy nespatřila, vzkázal Trump. Caracas válečné hrozby odsoudil
včera
Monumentální zrada tradic, vydírání... Fotbalové MS může být kvůli politice USA a cenám vylidněné
včera
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
včera
Babiš se vrací k evropskému stolu v kritický moment. Ukrajině se neúprosně krátí čas
včera
Soud poprvé rozhodoval v případu únosu chlapce ze Zlínska. Verdikt nepřekvapil
včera
Tři soutěsky už nebudou největší. Čína hluboko v Himálajích potají buduje nejvýkonnější vodní elektrárnu na světě
včera
Rusko rozmístilo u hranic NATO 360 tisíc vojáků, píše tisk. Šíříte fake news, varuje média rozvědka a armáda
včera
Klíčové jednání se blíží. Lídři EU rozhodnou o financování půjčky pro Ukrajinu, proti je Maďarsko, Slovensko i Česko
včera
Trump nařídil úplnou námořní blokádu tankerů mířících do a z Venezuely
včera
Trump pogratuloval Babišovi. Připomněl mu letouny F-35
včera
Výhled počasí až do Štědrého dne. Bílé Vánoce by přinesl jen zázrak
16. prosince 2025 21:59
Vražda spáchaná synem. Policie má jasno, jak zemřel režisér Reiner
16. prosince 2025 21:06
Ani napodruhé na nabídku nekývl. Bilič nebude trénovat českou fotbalovou reprezentaci
Příběh hledání nového trenéra české reprezentace se zdá být nekonečný. Poté, co Slavia neuvolnila kouče Jindřicha Trpišovského, se začalo spekulovat, že by se mohl definitivně stát trenérem národního týmu Chorvat se zkušenostmi z anglické Premier League Slaven Bilič, čímž by se tak naplnila již dřívější priorita FAČR, že bude lovit trenéra především v zahraničních vodách. Jenže ani ten nakonec na nabídku manažera reprezentací Pavla Nedvěda nekývl. Navzdory tomu, že se s ním setkal hned dvakrát. Nejnovější informace tak hovoří o tom, že svaz začal jednat s velezkušeným stratégem Miroslavem Koubkem.
Zdroj: David Holub