Ruský duchovní byl zatčen při zásahu proti klášteru, který okupoval

Příslušníci ruských silových složek dnes v noci zasahovali v klášteře na Urale, kde zatkli duchovního vyloučeného z řad pravoslavné církve Sergije Romanova, informuje agentura Interfax. Ten se dříve odmítal podřídit církevním institucím, zmocnil se ženského kláštera u Jekatěrinburgu a veřejně vystupoval proti opatřením souvisejících s epidemií koronaviru. Proti bývalému duchovnímu úřady nově zahájily trestní stíhání mimo jiné kvůli nabádání k sebevraždě.

Ke Sredněuralskému klášteru, který Sergij opanoval, úřady vyslaly zásahové jednotky a vězeňské vozy, napsal internetový zpravodajský portál Nastojaščeje vremja. Na videu zveřejněném zpravodajským serverem Znak.com je vidět potyčka mezi příslušníky bezpečnostních orgánů a Sergijovými podporovateli, kteří se vydali místo střežit, když se dozvěděli o chystaném zásahu.

Důvodem pro zatčení Romanova je podle agentury TASS zřejmě jeho video zveřejněné na platformě YouTube, v němž muž nabádal své příznivce, aby "zemřeli za Rusko". Agentura také připomněla, že duchovnímu byla již dvakrát uložena pokuta za podněcování k nenávisti a šíření nevěrohodných informací.

Advokátka bývalého duchovního Světlana Gerasimenková uvedla, že Romanov čelí obvinění z nabádání ke spáchání sebevraždy, porušení práva na svobodu vyznání a svévolného jednání. Advokátka upřesnila, že v klášteře bylo zatčeno více osob. "Je mnoho zadržených. Odvezli je odtud tak v pěti šesti vozech," sdělila agentuře Interfax.

Sergij vešel do povědomí jako představitel ultrakonzervativního křídla ruské pravoslavné církve, s níž se dostával do medializovaných konfliktů. V květnu mu církev zakázala vykonávat bohoslužby. V červenci se však s pomocí kozáků zmocnil kláštera na Urale. Podle informací agentury Interfax s ním na místě zůstávalo asi 150 následovnic. Kvůli jeho videím, v nichž duchovní nazýval šíření koronaviru "pseudopandemií" a proklínal politické představitele, kteří nařídili uzavření chrámů, byl v červenci obviněn z šíření lží. Soud mu uložil pokutu 90.000 rublů (26.100 Kč).

Související

Více souvisejících

Rusko Církev

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

včera

včera

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy